Újabb halasztás felé sodródik a Brexit-folyamat

Theresa May brit kormányfő és Angela Merkel német kancellár egyetért abban, hogy Nagy-Britanniának megállapodás alapján kell kilépnie az Európai Unióból, nem pedig megállapodás nélkül – közölte kedden a londoni miniszterelnöki hivatal. Eközben a londoni alsóház nagy többséggel jóváhagyta, hogy May további halasztást kérjen.

Theresa May brit kormányfő és Angela Merkel német kancellár Berlinben tartott megbeszélést, ahonnan May Párizsba folytatta útját, ahol Emmanuel Macron francia elnökkel tárgyal. A német fővárosban nem volt hivatalos közlemény a másfél órás találkozóról, de egy kormányszóvivő érintette a témát.

May Berlinben Merkel támogatását kérte ahhoz, hogy a brit kilépés határidejét tolják ki június 30-ig. Ezzel kapcsolatban Steffen Seibert német kormányszóvivő kijelentette, hogy a halasztásról a 27 maradó tagállamnak egyhangúlag kell döntenie – a kilépés aktuális dátuma április 12-e.

  • Frissítés:
Bizonyos feltételek mellett az Európai Unió készen áll további halasztást biztosítani az Egyesült Királyságnak a kiválás határidejére – közölték kedden brüsszeli diplomáciai források.

A szerdai rendkívüli Brexit-ügyi EU-csúcstalálkozó zárónyilatkozatának tervezete értelmében a hosszabbításnak feltétele, hogy a szigetország részt vegyen a május végi európai parlamenti választásokon, amennyiben a londoni törvényhozás addig sem hagyja jóvá a kiválás feltételeit rögzítő szerződést.

Ha nem sikerül a ratifikáció, és a választáson sem vesz részt az Egyesült Királyság, akkor június 1-jén automatikusan megszűnne a brit EU-tagság – ismertették az illetékesek a bennmaradó tagállamok képviselőinek kedd esti előkészítő ülésén elfogadott dokumentumot.

A Downing Street szerint May ismertette, hogy milyen lépéseket tesz a kormánya a Brexit sikeres lebonyolítása érdekében, és naprakész tájékoztatást adott Merkelnek a helyzet állásáról, beleértve az ellenzékkel folytatott tárgyalásait. A Brexitről rendkívüli csúcstalálkozót tartanak szerdán az Európai Unió tagállamainak vezetői, és ennek egyetlen napirendi pontja az Egyesült Királyság kiválási folyamata, a tagság megszűnési határidejének esetleges újbóli halasztása lesz.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Mindeközben Londonban az alsóház nagy többséggel jóváhagyta hogy Theresa May miniszterelnök az Európai Unió szerdai csúcsértekezletén kezdeményezze a Brexit további halasztását. A kormányzati indítványra 440, ellene 110 képviselő voksolt.

Theresa May hivatalosan múlt pénteken kérte a Brexit legfeljebb június 30-ig terjedő halasztását Donald Tuskhoz, az Európai Tanács elnökéhez intézett levelében. A javaslat szerint ha e határidő előtt sikerül ratifikálni a Brexit-megállapodást – amelyet az alsóház eddig háromszor elutasított -, akkor a halasztási időszak is előbb véget érne.

A ház elé kedden a kormány terjesztette be a halasztási kérelem jóváhagyásáról szóló indítványt, a képviselők azonban már előző este törvénybe iktatták azt az ellenzéki indítványt, amely egyenesen kötelezi Theresa May miniszterelnököt a Brexit-határidő további hosszabbításának kezdeményezésére, elkerülendő a megállapodás nélküli kilépést az EU-ból.

Forrás: MTI/dpa/Reuters/EFE

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »