Brexit: a népszavazás eredményének figyelmen kívül hagyását szorgalmazzák

  • David Lammy munkáspárti parlamenti képviselő azzal a felszólítással fordult képviselőtársaihoz, hogy hagyják figyelmen kívül az uniós tagságról tartott népszavazás eredményét.
  • Eközben már 2,5 millióan követelnek új népszavazást.
  • A csütörtöki népszavazás pusztán véleménynyilvánító referendum volt, semmire sem kötelezi a parlamentet.

David Lammy munkáspárti parlamenti képviselő azzal a felszólítással fordult képviselőtársaihoz, hogy hagyják figyelmen kívül az uniós tagságról tartott népszavazás eredményét – jelentette szombat este a The Independent című brit lap honlapja.

A politikus arra kérte a londoni törvényhozást, hogy „vessen véget ennek az őrületnek”, és utasítsa el az Európai Unióból való kilépésre vonatkozó döntést.

„Ébresztő! Nem kell ezt tennünk” – írta a Twitteren a politikus, aki arra hivatkozik, hogy a csütörtöki népszavazás pusztán véleménynyilvánító referendum volt, semmire sem kötelezi a parlamentet.

„Véget vethetünk ennek az őrületnek, s lezárhatjuk ezt a rémálmot egy parlamenti szavazással. A szuverén parlamentnek kell döntenie arról, hogy kilépjünk-e az EU-ból” – írta közleményében a munkáspárti politikus, aki szerint a kilépéspártiak érvei pillanatok alatt szertefoszlottak, és néhányan a szavazatukat is megváltoztatnák, ha lenne rá lehetőség.

„Ne pusztítsuk el a gazdaságunkat alaptalan hazugságok és Boris Johnson elbizakodott ambíciói miatt” – fogalmazott Lammy.

A csütörtöki népszavazáson a szavazók 51,9 százaléka szavazott arra, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az Európai Unióból.

A The Independent megjegyzi: bár jogilag a parlament megteheti, hogy figyelmen kívül hagyja a népszavazást, ez valószínűleg hatalmas felzúdulást keltene a kilépésre szavazók körében.

„Hogy megakadályozza a Brexitet, a kormánynak csak annyit kell tennie, hogy nem tesz semmit” – állapítja meg a lap, amely szerint, ha – mint valószínű – a kilépés mellett kampányoló Boris Johnson lesz a miniszterelnök, várhatóan a kormányt is a Brexitet támogató híveivel tölti fel, s nem akadályozzák majd meg az ország kilépését az Európai Unióból.

Már 2,5 millióan követelnek új népszavazást

Vasárnap hajnalig már két és félmillióan csatlakoztak ahhoz a petícióhoz a brit törvényhozás honlapján, amely újabb népszavazást követel az Egyesült Királyság tagságáról az Európai Unióban.

A parlamentnek minden olyan petícióval foglalkoznia kell, amelyet legalább százezren aláírnak. A kezdeményezés még a csütörtöki népszavazás előtt indult, és azt követeli, hogy a kormány tartson új népszavazást, ha a részvétel alacsonyabb 75 százaléknál, és nem támogatja legalább 60 százalék a kilépés vagy a bennmaradás lehetőségét. Csütörtökön a részvétel mintegy 72 százalékos volt, és 51,9 százalék szavazott a kilépésre.

A petíciót ott írták alá a legtöbben, ahol a túlnyomó többség a bennmaradásra szavazott.

Egy pénteki felmérés szerint a választók fele úgy gondolja, hogy a népszavazást érvényesnek kell tekinteni, még akkor is, ha az EU további reformokat vállal annak érdekében, hogy a britek bent maradjanak, 39 százalék véli úgy, hogy az új feltételek ismeretében újabb népszavazást kellene tartani. a felnőtt lakosság 48 százaléka elégedett a csütörtöki népszavazás eredményével – derül ki a Sunday Mirror cmíű lap által megrendelt kutatásból.

David Cameron, aki lemondását is bejelentette az eredmény miatt, korábban azt ígérte: nem lesz második népszavazás.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »