Így mennek tönkre a romániai kórházak

Romániában az egészségügyi ellátásba is mélyen begyűrűzött a kilátástalan gazdasági helyzet. Nem tudják már, hogy honnan vonjanak el pénzt, hogy az ingatag gazdaságon tátongó lyukakat betömjék. A legutóbbi ötlet, hogy a betegellátás finanszírozását kurtítják meg. A kórházaknak ugyan azért az elvégzett ellátásért különböző összegeket fizetnek, esetenként kevesebbet, annak a függvényében, hogy az Egészségügyi Minisztérium valamilyen elképzelés szerint rangsorolta a kórházakat. Az csak hab a tortán, hogy a kevesebb pénzt még tovább kurtítják. Érdekes módon a média nagyon halkan említi ezt, de a kovásznai nemzeti színű hajpántól és a székely lobogó ügyétől zeng az ország. Meg nem erősített forrás szerint jövőhéten nagyszabású tüntetést szerveznek a szakszervezetek.

Beszélgetés Kelemen Andrással a kézdivásárhelyi kórház igazgatójával, a megjelent új egészségfinanszírozásról

Kérem vázolja röviden a romániai kórházak jelenlegi finanszírozását!

Három évvel ezelőtt változott meg a kórházak pénzellátása. Addig egy úgy nevezett történelmi tarifákat szabtak meg ugyanazért az ellátásért a kórházak különböző összeget kaptak, ezt változtatták meg 2010-bem úgy alakították át, nagyon helyesen, hogy ugyanazért az ellátmányért minden kórház egyformán kapja a pénzt.

Az egységes tarifa 1440 lej (mintegy 94 000 Ft) volt, A finanszírozáshoz szükséges pénz az úgy alakult ki, hogy a biztosítóval szerződött és kezelt betegek számát megszorozták az előbb említett összeggel és egy , az illető kórház munkáját jellemző komplexitási indexel Ez volt az az pénz,  amellyel ha a menedzsment jól végezte a munkáját egy kórházat normális körülmények között lehetett működtetni. Ennek nyomán a kórházak java fejlődésnek indult.

A kézdivásárhelyi kórház is látványos változáson ment át. Ma már azzal büszkélkedhetünk, hogy Kovászna megye egyik legkorszerűbb kórháza, már  új szakemberek jöttek ide, korszerű felszereléseket sikerült vásároljunk.

Nem egyforma a kórházak általános. ellátási szintje, a végzett beavatkozások komplékszitása, ez hogyan jelentkezik a finanszírozásban?

Nyilván nem lehet az, hogy minden kórház ugyanannyi pénzt kapjon, hisz ahol szívműtétet végeznek annak a kiadása is sokkal nagyobb, mint máshol. Erre találták ki nagyon megfelelően a komplexitási indexet. Minden kórház havonta jelentést küld a megoldott esetekről egy erre specializálódott bukaresti intézménybe, ami a megoldott esetek  függvényében egy indexel jellemzi a kórház munkáját. Ennek megfelelően a 2012 évben  a kézdivásárhelyi kórház komplexitási indexe 1. Ezzel az értekkel kellene szerződést kötni a biztosítóval a 2013-as évre Ez azt jelenti hogy az egy betegre eső tarifát 100%-ban megbízhatónk.

Hogyan fog a közeljövőben alakulni az eddig kapott pénzellátás?

Szomorú jövőnek nézünk elébe az idén megszüntették az egységes kvóta rendszert, ami azt jelenti, hogy ugyanazért az ellátásért kórházanként más összeget fizetnek amit megszoroznak a már említett besorolási indexel. Ezt még a kórházunk átvészelné, de a minisztérium nem vette figyelembe a megvalósított 1-es indexet. Egyszerűen a 2011 évre jellemző 0.83 indexel kell majd szerződést kötni a biztosítóval. Így nem 1-el, hanem 0,83-al szorozzák meg a most már nem egységes tarifát. Ez azt jelenti, hogy ezután a nekünk járó összeg 83 százalékát kapjuk. Számszerűsítve az előbbieket, az egységes tarifa eltörlésével az 1444 lej helyett 1380 lejt állapítottak meg amit megszoroznak 0,83-al, ez az összeg betegenként 295 lejjel kevesebb az eddigihez képest., vagyis évente kb. Évi 1888000 új lejjel kevesebb jövedelmet jelent a kórháznak (kb. 6400 ellátott beteg után)

Összegezve: előszór is a minisztérium nem veszi figyelembe a munkánk hivatalos minősítését (1-es komplexitási index), Másodsorban az egy betegért kapott összeget is csökkentettek (1444 lejről a mi esetünkben 1380-ra) Úgy latszik, hogy ugyanazért az esetért kolonizál kórházaknak különböző tarifát fizetnek.

Mit jelent ez a kórház életében?

Azt jelenti, hogy abból a helyzetből, hogy kilábaltunk az adósságból és a megye egyik legfejlettebb kórházává váltunk havi mintegy 157000 lej adósságot  fogunk felhalmozni. A kórház bevétele éppen csak a személyzeti költségeket és a gyógyszereket fedezne.- energiára, karbantartásra, szervizre és szerződésekre, élelemre semmi sem marad. A bevezetendő „koplátának” elnevezett, egyszeri 10 lejig (695 Ft) terjedő beteg hozzájárulás, a kivételezett csoportok miatt minimális jövedelmet hozhat a kórháznak , az ebből befolyó pénz „csepp a tengerbe”. Sokkal jobb lett volna erről lemondani és a közhangulatot nem borzolni vele.

Tóth László

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »