Japán: reform vagy bukás

Egy jelentés szerint a japán kormány által tervezett adóemelés sem lesz elegendő a szigetország költségvetésének egyensúlyba hozásához, így a tetemes államadósság-állomány kordában tartására további kiadáscsökkentő és bevételnövelő intézkedések lesznek szükségesek. Mindeközben a bel- és külföldi gondok által sújtott japán termelők eredménye három évtizedes mélypontra ért: 1980 óta tavaly először regisztrált kereskedelmi deficitet az ország.

Egy kormányjelentés szerint a forgalmi adó megduplázása sem lesz elegendő a japán államháztartás egyensúlyba hozásához. A szigetország kabinetje által kidolgozott terv értelmében a jelenleg mindössze 5 százalékos ÁFA-kulcs 2014 áprilisára nyolc, 2015 októberére pedig tíz százalékra emelkedne, de az előrejelzésben megfogalmazott konzervatív, reálértéken évi átlagos egy százalékos gazdasági növekedés mellett a költségvetési hiány így is elmaradna a tervezettől.

A kormány az államháztartási deficitet 2015-re a GDP 3,2 százalékára kívánja csökkenteni, míg 2020-ra költségvetési többletet akar produkálni. Ezen cél ugyanakkor nem tartalmazza a jelenleg bruttó értéken a GDP kétszeresét meghaladó államadósság adósságszolgálatának költségeit. Ezt is beleszámítva a hiánycél már jóval kevésbé ambiciózus: 2021-re 3,1 százalékos deficittel számol.

Tovább rontja a kilátásokat, hogy az adóreform egyrészt igencsak népszerűtlen, másrészt az ellenzék egyelőre elutasítja azt. Habár a Yomiuri Simbun japán napilap január végi közvélemény-kutatása adatai szerint a lakosság 63 százaléka elkerülhetetlennek tartja az adóemelést és 93 százalékuk aggódik a társadalombiztosítási rendszer fenntarthatósága miatt, a többség ugyanakkor csak a gazdasági helyzet javulásának esetén támogatná az ÁFA-kulcs megduplázását.

Látszattakarékoskodás és ellenzéki akadékoskodás

A kormány a választók támogatásának elnyerésére számos kiadáscsökkentő, a bürokrácia leépítésére irányuló intézkedést tervez, amelyek azonban várhatóan csekély gazdasági hatásukat fényében inkább csak szimbolikusnak tekinthetők. Ilyen például a kormány alá tartozó úgynevezett független adminisztratív intézmények – többek között kutatóintézetek, kulturális- és sportintézmények – egyharmadának felszámolása és összevonása, a kormányzati dolgozók számára fenntartott lakások értékesítése, valamint a 480 fős képviselőház létszámának 85 fővel való csökkentése. Ez utóbbi intézkedés nemcsak takarékossági, hanem alkotmányossági szempontból is szükséges, miután a tokiói legfelsőbb bíróság tavalyi döntésében a választási rendszer aránytalanságai miatt az egyéni választókerületek módosítására kötelezte a törvényhozást.

Noda Josihiko szeptemberben beiktatott miniszterelnök – elődjeihez hasonlóan – gyors és jelentős népszerűségvesztést szenvedett el rövid idejű kormányfősége alatt: a Kyodo hírügynökség január végi felmérése szerint a kabinet támogatottsága tavaly ősz óta közel húsz százalékkal csökkent, jelenleg mindössze 36 százalékos. Ezzel párhuzamosan a legnagyobb ellenzéki párt, a korábban 54 évig hatalmon lévő Liberális Demokrata Párt vezetője január folyamán kijelentette, hogy a reformokról csak az alsóház feloszlatását és új választások kiírását követően hajlandó tárgyalni a kormánnyal és a Demokrata Párttal. Mivel a felsőházban a kormánypárt kisebbségben van, így a költségvetés végrehajtása és az adórendszer átalakítása csak az ellenzék beleegyezésével lenne kivitelezhető.

Dzsun Azumi pénzügyminiszter parlamenti felszólalásában egy Görögországéhoz hasonló adósságválság rémével fenyegetett a reformok elmaradása estére – ahogy tette azt már másfél évvel ezelőtt Kan Naoto akkori kormányfő is. Habár a szigetország államadósságát mindeddig képes volt a belpiacról, alacsony kamatok mellett finanszírozni, az olcsó hitelfelvétel napjai meg vannak számlálva.

Demográfia és gazdaság

Ennek egyik oka a demográfiai helyzet. Az egészségügyi, munkaügyi és népjóléti minisztérium kutatóintézetének január végi jelentése szerint a jelenlegi népesedési tendenciák alapján a szigetország lakosságszáma az elkövetkezendő ötven év során harmadával csökkenhet, míg a 65 éven felüliek aránya a jelenlegi 23-ról közel 40 százalékra nőne. Ezen folyamatok jelentősen visszavetnék az ország gazdasági teljesítményét (egyes kutatók szerint az elmúlt két évtized gazdasági gondjaiért is elsősorban a demográfia, nem pedig az elhibázott kormányzati politikák felelősek), még fenntarthatatlanabbá tennék a társadalombiztosítási rendszert, valamint – többek között mivel a japán államkötvénypiacon jelentős a nyugdíj-befektetési céllal vásárlók aránya, így a társadalom elöregedése – jelentősen erodálná az államadósság belföldi finanszírozhatóságának lehetőségét és növelné annak kamatait – a külföldi szereplők valószínűtlen, hogy a jelenlegi kamatok mellett hajlandóak lennének japán kötvényekbe befektetni.

Másrészt a japán cégek közelmúltbeli eredményei is aggodalomra adnak okot. Tavaly 31 év után először Japán kereskedelmi deficitet regisztrált, a szigetország cégei pedig borús kilátásokról számoltak be az idei (március 31-én végződő) üzleti évre vonatkozóan: a Fujitsu profitja 96, a Toshibáé 53 százalékkal csökkenhet, míg a Panasonic, a NEC, a Sharp és a Sony jelentős veszteségekkel számolnak, ráadásul utóbbi cég már negyedik éve nem termel profitot.

A tavaly márciusi hármas katasztrófa által okozott termelés-kiesés mellett számos külső ok áll a rossz üzleti eredmények mögött: a fontos gyárakat elmosó thaiföldi áradások, az erős jenárfolyam és az európai kereslet-visszaesés. A kereskedelmi mérleg deficitjéhez természetesen a földrengést és szökőárat követő újjáépítés miatt megnövekedett behozatali igény is hozzájárult, elemzők szerint azonban a helyreállítási beruházásoktól várt gazdaságélénkítő hatást nagyban csökkentheti a külső tényezők okozta lassulás, azaz Japánra még azelőtt újabb recesszió várhat, mielőtt érvényesülnének az újjáépítés pozitívumai.

Mészáros Tamás

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »