Elérte Kína partjait a Muifa trópusi vihar, ami 3,6 millió kínai otthonát fenyegette. A vihar komoly anyagi károkat okozott és egy vegyi üzemet védő gátat is áttört. Kína mellett a Koreai-félszigeten, Japánban és a Fölüp-szigeteken is puszított a tájfun.
A hét elején elérte Kelet-Kína keleti partjait a Muifa nevű tájfun, mely bár korábban trópusi viharrá gyengült, így is jelentős pusztítást végzett a jól felkészült országban. Csak a kelet-kínai Santung tartományban 360 ezer embert evakuáltak és több mint 20 ezer halászhajót hívtak vissza a kikötőkbe a hatóságok a vihart megelőzően. A Muifa több méteres hullámokkal érte el az ázsiai szárazföldet még hétfőn reggel, majd a keleti part mentén – tíz tartomány érintésével – észak felé haladt tovább, és az esti órákban már Észak-Korea észak-nyugati partjainál pusztított. A 9-es erősségű vihar központi maximális sebessége elérte a másodpercenkénti 23 méteres sebességet is. Ezzel az erővel csapott le a Liaoning tartománybeli Talien (Dalian) kikötővárosára is, ahol a Fucsien (Fujian) vegyi üzemet védő gátat is átszakította – számol be a kínai párt lapja, a Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao).
A gátat hajnalban törték át a 20 méter magas hullámok. A helyi hatóságok elmondása tájékoztatása szerint a vihar ereje egy 30 méter széles részen „ketté törte” a Csincsou (Jinzhou) Ipari Zóna gátját. A helyi lakosokat evakuálták (a 756 átmeneti menedék egyikébe) és a védőgát javításához 400 nehéz teherautó kezdte meg 20 ezer tonna homok és beton szállítását. A katasztrófát követően a határvédelmi csapatok is rögtön a helyszínre siettek, hogy megállítsák a mérgező vegyi anyagok kiszivárgását a sérült töltéstől mindössze 50 méterre található gyárból, amit a dolgozók korábban már elhagytak. A mentőcsapatok és mintegy 6000 katona pedig megpróbáltak egy ideiglenes gátat építeni annak megakadályozására, hogy a víz bejusson a gyáregység húsz fémtartályának valamelyikébe. A helyi önkormányzat szóvivője szerint délutánra a helyzetet sikerült ellenőrzésük alá vonnistabilizálni és a gáthoz legközelebbi mérgező vegyi anyagokkal teli tartályokat átszállították biztonságos helyre – tájékoztat az azonnali intézkedésekről a China Daily. Liaoning tartománynak komoly fejfájást okozna egy újabb vegyipari katasztrófa, miután a régióban júliusban két olajfúró platform szivárgása olajszennyezést eredményezettvezetett szennyezéshez, komoly veszteségeket okozva a helyi vízi gazdaságokban és a turizmusban.
A Hszinhua (Xinhua) hírügynökség jelentései szerint a trópusi vihar 170 otthont rongált meg és 290 millió dolláros (53,5 milliárd forintos) kárt okozott a keleti Csöcsiang (Zhejiang) tartományban is, ahol legalább egy ember eltűnését jelentették, miután a partoktól nem messze elsüllyedt egy hajó. Az erős szél az ország más részein is problémát okozott: Sanghajban rövid ideig tartó áramszünetek éreztették a vihar közeledtét, de az végül elkerülte a legnépesebb kínai várost és 75 km/h-ás sebességgel Liaoning, valamint Santung tartományok felé vette útját. Mindkét tartományban másodfokú árvízkészültséget rendeltek el és felkészültek a lehetséges károk enyhítésére. Lezárták többek között a világ leghosszabb tengeri hídját (35,7 km), mely Csiahszing (Jiaxing) és Ningpo (Ningbo) városait köti össze. Továbbá a jövő heti, 21. Csingtao (Qingdao) Sörfesztivál előkészületeit is megszakították, csakúgy mint a 13. Nemzetközi Sörfesztivált, melynek Talien (Dalian) városa ad otthont.
A szélvihar összesen Kína 29 városát érintette különböző mértékben. Az eddigi statisztikák szerint ez 3,6 millió embert jelent, közülük 1,353 millió főt kellett evakuálni az otthonából. 600 ház összeomlott és több mint 4800 otthon megrongálódott. A közvetlen gazdasági veszteség 3,1 milliárd jüan (92,2 milliárd forint). Halálos áldozatokról egyelőre nem érkezett hír.
A tájfun ennél is nagyobb pusztítást végzett Dél-Koreában, ahol négy ember meghalt és további két embert még mindig keresnek a vihart követően. A szél több száz vezetéket tépett le, táblákat és fákat csavart ki, ami 320 ezer háztartásban okozott áramkimaradást a délnyugati tartományokban. A viharos erősségű szél mellett a heves esőzés is súlyos károkat okozott, néhol két nap alatt 600 milliméter csapadék is esett. Csakúgy mint Kínában, itt is több száz járatot törölni kellett törölni. A félsziget északi részét is sújtja a trópusi vihar, mely ott még nagyobb veszteségeket okozhat, miután a nyári esőzések és áradások pusztító hatását sem heverték még ki, melyekben 30 ember halt meg és több mint 6750 ház vált lakhatatlanná. Ezenfelül az élelmiszerhiánnyal küszködő állam közel 48 ezer hektárnyi, mezőgazdasági területét öntötte el a víz.
A Muifa volt az idei kilencedik jelentős vihar az ázsiai országban, melynek a legnagyobb pusztítást a Szaomaj (Saomai) tájfun miatt kellett elszendvednie 2006-ban. Akkor legalább 450-en vesztették életüket – emlékeztet az elmúlt ötven év legsúlyosabb kínai viharára a Channel News Asia. Most Kínában követelte a legkevesebb áldozatot a természeti katasztrófa, mely a Fülöp-szigeteken négy ember halálát okozta, Japán déli részén, Okinaván pedig 27 embert sebesített meg – írta a BBC.
Tusor Anita