Megalázónak mondta az EU számára a magyar média helyzetéről tartott meghallgatáson egy holland liberális képviselő azt, hogy az Egyesült Államok személyében egy „kívülálló csap rá a magyar kormány kezére”. A Demokratikus Koalíció EP-képviselői által rendezett meghallgatáson a magyar médiumok képviselői mellett európai törvényhozók szólaltak fel, de az Európai Bizottság távolmaradt.
A magyar média általános helyzetéről tartott meghallgatást hétfőn Strasbourgban a Demokratikus Koalíció (DK), de az eseményen a már ismert történések mellett a legfrissebb eseményeknek, így a nyáron bevezetett reklámadónak jutott ki a legnagyobb figyelem. Az EBESZ sajtószabadságért felelős megbízottjának videón elhangzott üzenetét követően előbb európai parlamenti képviselők, majd Magyarországról meghívott vendégek, szakértők és médiumok vezetői szóltak hozzá a témához, zömükben éles kritikával illetve a kormány különböző intézkedéseit.
Az osztrák zöldpárti Ulrike Lunacek külön is kiemelte az origo.hu főszerkesztőjének elbocsátását és a szerinte a kormánnyal szemben kritikus RTL Klubot aránytalanul sújtó reklámadót. Reményének adott hangot, hogy az új Európai Bizottság és a jogállamisági dossziét is kezelő Frans Timmermans leendő alelnök erélyesebben fellép majd akkor, amikor a sajtószabadság és más európai alapjogok kerülnek veszélybe.
Sophie in’t Veld, holland liberális politikus szóba hozta egyes magyar kormányzati tisztviselők „kitiltását” az Egyesült Államokból. „Nem örülök annak, hogy az USA egy európai országot csak így büntethet. Megalázónak tartom, hogy egy kívülálló ország csap a kezünkre, miközben nekünk kellene söprögetnünk a saját házunk táján” – jelentette ki az ALDE frakció tagja, aki sajnálatosnak nevezte azt, hogy az EP két legnagyobb frakciója, a Néppárt és a szocialista és demokrata szerdán meg fogja szavazni Navracsics Tibort, aki úgymond a médiatörvény születésénél is bábáskodott (az EP a Bizottság egészéről szavaz szerdán – a szerk.).
A képviselő szerint Magyarországon párhuzamosan több szektoron keresztül sérül a pluralizmus, és az egész összeadódó hatása együtt jelentkezik.
Molnár Csaba, a DK parlamenti képviselője szerint a Fidesz nem fog felhagyni olyan új eszközök kitalálásával, hogy „elhallgattassa a kritikusait”.
A rendezvényen – amelyen a magyar kormánnyal korábban biztosként gyakran ütköző Viviane Reding is a közönség soraiban ült – Frank Engel luxemburgi honatya személyében egy néppárti képviselő is elmondta a véleményét, azonban a rendkívül gyenge színvonalú webstreaming miatt éppen az ő felszólalása alatt ment el a kép és a hang.
Dirk Gerkens, a magyar RTL Klub vezérigazgatója úgy vélekedett, hogy a csatornájától meg akar szabadulni a magyar kormány, de leszögezte, hogy maradnak Magyarországon akkor is, ha a reklámadó gyakorlatilag lenullázta a csatorna nyereségét. Hozzátette, hogy az RTL minden lehetséges jogi eszközt igénybe kíván venni, „felkészülve egy hosszú csatára, amelyben élvezik a részvényeseik teljes támogatását”.
Bár a meghallgatás programjában az Európai Bizottság is szerepelt, a testületet képviselő tisztviselő végül távolmaradt a rendezvénytől.
A Fidesz-KDNP parlamenti képviselőcsoportja nyilatkozatot adott ki a meghallgatás alkalmából. Ebben úgy vélték, hogy „a magyar baloldali politikusok semmit sem tanultak sorozatos választási kudarcaikból, és újra Strasbourgból kívánják lejáratni Magyarországot. Gyurcsány Ferenc aktivistái ismét a magyar sajtószabadságért izgulnak, miközben továbbra is egy delegációban ülnek azzal a Szanyi Tiborral, aki a magyar újságírókat lepatkányozta, majd perrel fenyegette, ha továbbra is foglalkozni kívánnak a gój motorosok brüsszeli meghívásával” – áll a fideszes képviselők közleményében.
Kitekintő / Bruxinfo.eu