A kínai államfő, Hszi Csin-ping először tett látogatást az EU intézményeknél, ezzel úgy tűnik új alapokra helyeződtek a kínai-uniós kapcsolatok. A vasárnap kezdődött három napos belgiumi látogatás során Hszi tárgyalt Martin Schulz EP elnökkel, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, továbbá Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével.
Bár fontos döntések nem születtek a találkozó alkalmával, diplomáciai szempontból mégis kiemelkedőnek számít a kínai elnök európai látogatása. A Hollandiában, Franciaországban, Németországban és Belgiumban tiszteletét tevő elnök és a vele tartó kínai üzletemberek feltett szándéka, hogy új „kereskedelmi lehetőségeket” nyissanak Kína számára. Peking reményei szerint Brüsszel enyhíteni fog a szabadkereskedelmi szerződéssel szembeni álláspontján.
Ázsiában új kereskedelmi blokkok jelennek meg. Washington a Transz-Csendes-óceáni Partnerség irányába mozdult el, amelyben Brüsszel nem vesz részt és ahol Peking csak a partvonalon mozog. A Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) a szorosabb regionális gazdasági integráció felé törekszik, Brüsszel pedig szeretné biztosítani hozzáférését a régióhoz. Miközben Peking a kínai-amerikai beruházási megállapodásra törekszik és Brüsszel célja az EU-amerikai szabadkereskedelmi megállapodás nyélbe ütése, egy esetleges szabadkereskedelmi megállapodás Kínával hosszú távú biztosítékot jelentene az Unió számára a kínai piacokhoz való hozzáférésre.
Európa legnagyobb importforrása és az egyik leggyorsabban fejlődő exportpiaca Kína, ami számára egyre fontosabb szerepe van a beruházásoknak és az innovációnak. Mindkét fél szeretné növelni a másik piacaihoz való hozzáférést. Peking szerint, ha az EU el akarja mélyíteni a kétoldalú kapcsolatokat, a következő lépés egy EU-Kína szabadkereskedelmi megállapodás lenne. Ez mindkét fél számára előnyös lehet, tekintve, hogy Európa még csak most tért magához a válságból, a gazdasági egyensúly törékeny; Kínában pedig lassult a gazdasági növekedés üteme, ezért új megoldásokra van szükség.
Martin Schulz EP elnök szerint a kínai államfő látogatása bizonyíték arra, hogy Kína számára fontos a jó kapcsolat az Európai Unióval. A főként áruforgalomra korlátozódó EU-kínai kereskedelem napi szinten egymilliárd euróra rúg. Véleménye szerint a következő lépés a szolgáltatások és a beruházások piacainak megnyitása lenne. Az EU-Kína befektetési egyezmény jelenleg egyeztetés alatt áll, de a megállapodás megkötésére nem kerülhet sor az EP beleegyezése nélkül.
A kínai államfő múlt heti látogatásai, avagy új selyemút épül
Hollandia
Csin-ping látogatásának első állomása Hollandia volt. A két állam vezetői megállapodást kötöttek a gazdasági kapcsolatok bővítésére, azon belül is a holland tejtermékek exportjára vonatkozóan. A kínai államfő és Mark Rutte holland miniszterelnök közös nyilatkozatban fejezték ki, hogy átfogó partnerségre törekszenek gazdasági, főként mezőgazdasági téren. Kína reményei szerint a Hollandiával kiépülő jó kapcsolat felgyorsíthatja a kínai-uniós beruházási megállapodás kapcsán folytatandó tárgyalásokat és az eddigi kereskedelmi viták enyhítésében is jelentős szerepet játszhat. A két ország az agár terület mellett együtt kíván működni az energia, pénzügyi és kutatás-fejlesztési szektor tekintetében is.
Franciaország
Hszi Csin-ping franciaországi útját Lyonban kezdte meg. A találkozó apropóját a kínai-francia diplomáciai kapcsolatfelvétel 50. évfordulója adta. Ezt követően az Elnök Párizsban tárgyalt Francois Hollande francia elnökkel és Jean-Marc Ayrault (volt) kormányfővel. Az egyeztetésen a nukleáris energiaügyi, légügyi, mezőgazdasági, valamint a pénzügyi együttműködés volt terítéken. A tárgyalások eredményként Kína és Franciaország 18 milliárd euró összértékben írt alá közel ötven gazdasági szerződést.
Németország
Szintén több milliárd euróra tehető a kínai és német vállalatvezetők és tisztségviselők által a kínai államfő hivatalos németországi látogatásán, pénteken Berlinben aláírt megállapodások összértéke. A felek többek között megállapodtak arról, hogy Frankfurt lesz a jüan eurózónában folytatott kereskedelemének központja. További megállapodások kerültek aláírásra a Siemensel, a Daimlerrel, az Albával, valamint az Air Berlinnel. A két ország között szorosabb együttműködés várható a nemzetközi konfliktusok és más globális kihívások terén is.
Orosz Judit