Egyre többen vannak az euró ellen

Kiábrándultság, az euró fenntarthatatlansága, Brüsszelben eltűnő eurómilliárdok, felelőtlen uniós tagállamok – ezek köré a csomópontok köré szerveződnek Unió-szerte az újabbnál újabb euróellenes pártok. Most három ország eurószkeptikus pártját mutatjuk be, amelyek hasonló célokért küzdenek: az euró eltörléséért és a nagyobb nemzeti szuverenitásért.

Ausztria

2012 augusztusában alapított eurószkeptikus pártot egy osztrák-kanadai férfi, Frank Stronach. A ma már egy nemzetközi vállalat vezetőjeként hírnévre szert tevő Stronach szerszámkészítői végzettséggel vándorolt ki Kanadába az ötvenes években (saját elmondása szerint 200 dollárral a zsebében). Ausztriába visszatérve aztán vidámparkot akart építeni (ez a terv kudarcba fulladt), létrehozta a Frank Stronach Futballakadémiát és éveken át szponzorált több bécsi focicsapatot. Saját energiaitalt hozott forgalomba Frank’s Energy Drink néven, és a szerencsejáték-iparban is próbát tett játékgépek üzemeltetésével.

Stronach, mióta csak visszatért Ausztriába, különböző osztrák politikai pártok képviselőit ültette vállalatának vezetői pozícióiba. Így „nyerte meg” magának az egyik volt osztrák kancellárt, Franz Vranitzkyt (SPÖ), Karintia tartomány korábbi helyettes miniszterét, Karl-Heinz Grassert (FPÖ), de Stronach alkalmazásában áll például Stájerország korábbi minisztere, Waltraud Klasnic (ÖVP) is.

2012 augusztusában döntött úgy Stronach, hogy pártot alapít, amely – a futballakadémia és az energiaital elnevezése után talán nem meglepő módon – a Team Stronach nevet kapta, kancellárjelöltje pedig maga a milliárdos. A párt három alapelve az „Igazság, Áttekinthetőség, Tisztesség” („Wahrheit, Transparenz und Fairness“). Központi programpontjuk az eurót használó országok saját nemzeti valutához való visszatérése. Rögtön az alapítás után a Nationalrat négy képviselője és több korábbi politikus is csatlakozott Stronach-hoz, később pedig még többen pártoltak át az új csapathoz.

Stronach populista és gazdasági téren liberális pártja Alsó-Ausztriában a márciusi választásokon majd tíz százalékot, Karintiában pedig 11 százalékot ért el (a választásról bővebben ide kattintva olvashat).

Egy év eleji, a választók között végzett felmérés szerint Stronach pártja várhatóan a szavazatok körülbelül tizenegy százalékát kapja majd az őszi parlamenti választáson, annak ellenére, hogy tulajdonképpen még egy éve sincs, hogy létezik.

Németország

Korábban már írtunk arról, hogy 2013 áprilisára tervezi a pártalapítást az Alternatíva Németországnak (Alternative für Deutschland) nevű euróellenes politikai formáció. Az alapító tagok közé tartozik Bernd Lucke hanburgi közgazdászprofesszor, Konrad Adam újságíró és Alexander Gauland, a hesseni Állami Kancellária egykori vezetője, de támogatóik közé tartozik a Német Iparszövetség volt elnöke, illetve több liberális és konzervatív egyetemi professzor (a mozgalom honlapján hosszas listát találunk ezekről a személyekről). Míg Stronach osztrák pártja elsősorban a 30 év alatti fiatalok körében népszerű, az Alternatíva támogatói inkább a kicsit idősebb, elit rétegből kerülnek ki.

A leendő párt elsődleges célkitűzései közé tartozik, hogy Németországnak ne kelljen hitelgaranciát vállalnia a csőd szélén álló EU-tagállamoknak, illetve a közös valutaövezet megszüntetését és a nemzeti valutákhoz való visszatérést szorgalmazzák. A formáció már az őszi parlamenti választásokon szeretne elindulni, bár még nem körvonalazódott pontosan, milyen rést is akarnak betölteni ők a politikai palettán. Lehet, hogy csak egy szelep funkciót töltenek majd be, amin az elkeserítő politika okozta gőzt engedhetik ki? Esetleg az euró-mentő politikával szemben legerősebben fellépő, erős párt lesz belőlük?

Az Alternatívának saját bevallása szerint több mint ötezer tagja van, és naponta kétezer e-mailt kap. A kitekinto.hu korábban már beszámolt arról, hogy a német választók 26 százaléka venné fontolóra egy euróellenes szervezet támogatását, és hogy a németek 35 százaléka visszatérne korábbi valutájukhoz, a márkához – így akár esélye is lehet a támogatottságra a leendő pártnak.

Olaszország

Bár az osztrák és a német vonaltól kissé eltér, de politika- és euróellenes Beppe Grillo 5 Csillagos Mozgalma is. A volt komikus 2009-ben alapította eurószkeptikus pártját, és nyíltan közölte, hogy támogatná Olaszország az Európai Gazdasági és Monetáris Unióból való kilépését, a közös valutát pedig egy nyak köré szoruló kötélhez hasonlította. Grillo szerint a jelenlegi „bankunió” messze áll az Unió alapítóinak elképzeléseitől. A márciusi választásokon a parlament képviselőházában 25,5 százalékot, a szenátusban 23,8 százalékot ért el az 5 Csillagos Mozgalom. Grillo büszke rá, hogy pártjának támogatói relatíve fiatalok, 90 százalékuk egyetemi végzettséggel rendelkezik és a szimpatizánsok fele nő – írja a Die Zeit.

Nemrégiben azonban Grillonak szembesülnie kellett a ténnyel, hogy az olaszok csak 30 százaléka támogatná az általa szükségesnek ítélt népszavazást arról, hogy Olaszország az eurózónában maradjon-e. A párt támogatóinak 73 százaléka fizetne továbbra is euróval – Grillo-nak tehát van mit átgondolnia a párt koncepcióját illetően.

Az Unióból, az euróból, a gazdasági válságból és egyáltalán a politikából való kiábrándultság indikátorai ezek a pártok. Az olasz választások kapcsán láthattuk, hogy az elkeseredett választók hogyan csapódtak egy-egy párthoz (már akik elmentek szavazni), és hogyan szerzett Grillo euró-ellenes pártja húsz százalék feletti szavazati arányt – ki tudja, talán az a kampánypont fogta meg őket, hogy mindenkit ingyenes wifihez akarnak juttatni? Az osztrák és a német párt még nem vett részt országos választáson, mert idén ősszel kerül sor ezekben az országokban a parlamenti választásokra. Ekkor dől majd el, hogy azok közül, akik elégedetlenek az Unióval és annak a valutájával, hányan állnak majd egy euró-ellenes párt oldalára.

Herner Panni

Friss hírek

feil.hu

Ismerd meg a gyémántok új színeit! (x)

A gyémántok ragyogása már régóta magával ragadja az emberek képzeletét. De talán kevesen gondolták volna, hogy ezek a csodás drágakövek nem csak fehérben varázsolhatnak el minket. A színes gyémántok különleges világa tele van lehetőségekkel és izgalommal.

Read More »