A KKV-k életét leginkább megnehezítő 10 uniós jogszabály ésszerűsítésére készül a Bizottság.
Európában 20,8 millió kis- és középvállalkozás működik. Ezek a vállalkozások hozzák létre az új európai munkahelyek 85%-át, ők adnak munkát az uniós foglalkoztatottak kétharmadának, és emellett jelentős mértékben hozzájárulnak az innovációhoz és a növekedéshez. A Bizottság egy széles körű konzultációt kezdeményezett, amelyben mintegy 1000 KKV és üzleti szervezet jelölte meg, mely 10 uniós jogszabály jelenti számára a legnagyobb terhet. A konzultáció célja annak megállapítása volt, mely területeken akadályozza az uniós szabályozás a munkahelyteremtést és a növekedést, és mely területeken szükséges további vizsgálatokat végezni, és szükség esetén további intézkedéseket hozni. A ma közzétett eredmények szerint a KKV-k számára a legnagyobb tehertételt és költségeket jelentő jogszabályok toplistáján a vegyi anyagokkal kapcsolatos REACH-rendelet, a hozzáadottérték-adóról, a termékbiztonságról, a szakmai képesítések elismeréséről, az adatvédelemről, a hulladékokról, a közúti közlekedésben alkalmazott menetíró készülékről és a közbeszerzésről szóló, valamint a munkaerőpiaccal és a korszerűsített vámkódexszel kapcsolatos jogszabályok szerepelnek.
A felsoroltak közül a Bizottság már számos terület esetében tett lépéseket az uniós szabályozás tökéletesítésére és egyszerűsítésére, azonban sokat lendíthet a folyamaton a 2012 decemberében indított új program, amely a célravezető és hatásos szabályozást szolgálja (REFIT), és amelyen belül a Bizottság kezelni fogja a KKV-k által legterhesebbnek tartott jogszabályi területek újraszabályozását. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy az említett területeken a szabályozás megszűnne, vagy azt a Bizottság nem tartja szükségesnek. A terv az, hogy a Bizottság 2013 júniusáig bejelenti, milyen intézkedéseket javasol a helyzet orvoslására.
A konzultáció során arra is fény derült, hogy a KKV-k az egyik legsikeresebb jogszabályi lépésnek tartják a 2013. március 16-án hatályba lépő késedelmes fizetésekről szóló irányelv által bevezetett rövidebb fizetési határidőket és az egyszerűsített számviteli/könyvvizsgálati rendszer alkalmazásának a KKV-k szélesebb körére történő kiterjesztését.
A 10-es toplistával az Európai Bizottság az Európai Tanács tavaszi ülésének eredményességéhez kíván hozzájárulni. Ezt szolgálja az „Intelligens szabályozás – válasz a kis- és középvállalkozások szükségleteire” című közlemény és az azt kísérő szolgálati munkadokumentum is, amelyben a Bizottság az általa javasolt és az uniós jogalkotó által elfogadott, a KKV-k érdekeit szolgáló jogszabályi kivételek és könnyítések egyes példáit ismerteti.
A jogszabályjavaslatok elfogadása előtt a Bizottság következetesen értékeli a javaslat KKV-k számára jelentett költségeit, és lehetőség szerint mentesíti a szabályozások alól a mikrovállalkozásokat, illetve egyszerűbb eljárásokat tesz lehetővé a KKV-k esetében.
Kitekintő / BÁLINT, KÁLLAI ÉS KENDE ÜGYVÉDI IRODA