15 mutató alapján vette számba a felvidéki magyarság aktuális helyzetét és az elérendő célokat a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala, főként a saját tevékenysége szempontjából. A mutató általában 0-20 százalék körül van, a legjobbnak a kisebbségi jogvédelem terén ítélte a helyzetet a szervezet.
Gazdasági öntudat, hivatali kétnyelvűség, külföldi jogérvényesítés, oktatás, szlovák szervezetek és társadalom megszólítása, de a romakérdés is szerepel a menüpontok között. A százalékmérő készítői rövid magyarázatot és indoklást is fűznek az egyes területekhez, meghatározva a kiindulópontot, a maximumértéket, a jelenlegi „eredményt”, és végül a célkitűzést, azaz a következő százalékszint elérését.
A nulla százalék nem feltétlenül abszolút nullát jelent, leírásban ugyanis hangsúlyozzák, hogy az kiindulópontok összefoglalása, melyek a közösség állapotát érintik az adott területen. „Sokan végeztek és végeznek érdemi munkát a felsorolt pontokban, nem azt a látszatot szeretnénk kelteni, hogy nem történt korábban előrelépés az egyik-vagy másik területen. A kiindulópont soha nem „nulla” százalékot, teljesen megoldatlan ügyeket jelöl, elismeréssel adózunk az ügyben ténykedő szervezeteknek, egyéneknek, pártoknak” – indokolja a százalékokat a szervezet.
Szimbolikus mérő
A százalékos mutatót azt hivatott jelezni, hogy a Kerekasztal milyen messzire jutott a célkitűzések megvalósításában. „A százalékos mérő merőben szimbolikus jellegű, célja, hogy a nagyközönség az elvégzendő munka méretarányaival tisztába kerüljön, de arra is szolgál, hogy tudatosítani lehessen, milyen apró előrelépések történnek az egyes kulcsfontosságú kérdésekben a Kerekasztal részéről.”
Politikai érdekképviselet menüpont szerint például a szlovákiai magyar érdekképviselet nem egységes azokban a témákban, melyek a magyar közösség fennmaradását érintik. „A pártok közötti csatározások háttérbe szorítják a kisebbségi érdekképviseletet, gyakran ad hoc módon történnek döntések olyan fontos témákban, melyek a közösség sorsát évtizedekre befolyásolják.” Ezen a téren a szervezet szerint erős, a magyarság számarányával legalább arányos, a kulcsfontosságú témákban egységes és eredményes politikai érdekképviselet lenne az elérendő cél, „mely át tudja ültetni a gyakorlatba a közösség érdekeit.” A jelenlegi helyzet – eredmény – ezen a területen 20 százalék a Kerekasztal szempontjából, mivel megszületett a Szlovákiai Magyar Alapdokumentum, amelyben a közösség megmaradásának alapvető feltételei kerültek rögzítésre.
Lehet csatlakozni
A Kerekasztal ezen kívül interaktívabbá tenné kapcsolatát a külsős érdeklődőkkel, szakemberekkel, ezért helyet kapott az oldalon egy, a támogatással foglalkozó rész, ahol anyagi támogatás mellett a Kerekasztal szakmai munkájába bekapcsolódni vágyó egyének regisztrálhatnak.
Az oldal része lett a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának működésével kapcsolatos tájékoztató is, méghozzá kérdések és válaszok formájában. Ugyanitt található a fentiekben taglalt 15 menüpontos százalékmérő is, kicsit lejjebb görgetve.
Kitekintő / Bumm.sk