Öveket becsatolni, kezdődik a számháború!

Az Európai Parlament egy kedden elfogadott határozatban óva intette a tagállamokat attól, hogy a következő többéves keretköltségvetésről szóló tárgyalások végső szakaszában lefaragjanak a növekedést serkentő politikák büdzséjéből. A ciprusi elnökség a hét második felében teszi közzé első számokat is tartalmazó javaslatait.

Az Európai Parlament kedden határozatban figyelmeztette a tagállamokat tömörítő Tanácsot, hogy a többéves pénzügyi keretnek szentelt tárgyalások végjátékában tartózkodjon a növekedésorientált politikák büdzséjének a megnyirbálásától. A képviselők, akik 517 igen és 105 nem szavazat, továbbá 63 tartózkodás mellett fogadták el a német néppárti Reimer Böge és a bolgár szocialista Ivailo Kalfin jelentését, arra emlékeztették a kormányokat, hogy az uniós vezetők idén júniusi ígéretével összhangban növelniük, nem pedig csökkenteniük kell a kutatásra és versenyképesség javítására szánt kiadásokat.

Az EP köztes jelentése elébe vág a tagországok állam- és kormányfőinek november 22-23-i találkozójának, amelyen a következő hétéves pénzügyi keret elfogadása a tét.

A képviselők figyelmeztetését nem engedhetik el a fülük mellett a kormányok, mert az EP akár el is utasíthatja a többéves keretköltségvetésről szóló rendeletet, ha azzal nem lesz megelégedve.

Az EP felszólította a tagállamokat, hogy amennyiben egyes nettó befizető országok fenyegetését beváltva jelentős mértékben lefaragnak a Bizottság által javasolt kiadási főösszegből, akkor nyilvánosan nevezzék meg azokat a politikai prioritásokat, amelyekről elegendő forrás híján lemondanak. „A pokolba vezető út jó szándékkal van kikövezve. A tagállamok nem fukarkodnak az ambiciózus célok kitűzésével, mint amilyen a legutóbbi növekedési paktum is. De amikor a célokat a szükséges forrásokkal is alá kell támasztani, akkor belépnek a képbe a pénzügyminiszterek. Ha az EU nem arra fordítja a pénzt, ahol szükség van rá, akkor nem érjük el a céljainkat” – figyelmeztetett a bolgár jelentéstevő.

A képviselők azért is síkra szálltak, hogy a kohéziós politikára (felzárkóztatásra) és a közös agrárpolitikára fordítandó forrásokat legalább a 2007 és 2013 közötti időszak szintjén tartsák, miközben hatékonyabbá tegyék a pénzek felhasználását.

Az eurózóna esetleges külön büdzséjére vonatkozó elképzelésekre utalva a képviselőtestület hangsúlyozta, hogy az uniós költségvetés egy és szétválaszthatatlan, és bármilyen új költségvetési eszköznek az uniós büdzsé részének kell lennie.

A Parlament tagjai a büdzsé finanszírozására is a jelenleginél átláthatóbb és méltányosabb módszert szeretnének, a költségvetési visszatérítések és más korrekciók nélkül. Az EP egy külön jelentés megszavazásával egy, a jelenleginél egyszerűbb áfa sajátforrás-rendszer mellett is letette a voksot, és üdvözölte a pénzügyi tranzakciós adó megvalósulását (igaz kezdetben csak megerősített együttműködés keretében, erről lásd külön írásunkat).

Andreasz Mavrojannisz, államtitkár-helyettes a plenáris ülésen bejelentette, hogy a ciprusi elnökség a hét második felében teszi közzé a legújabb tárgyalási keretet, ezúttal már a főösszegre és a fejezetekre vonatkozó számokkal. Azt is elárulta, hogy az elnökség hétfőn egy háttéranyagot köröztetett a tagállamok között a költségvetési korrekcióról.

A ciprusi elnökség javaslatáról november ötödikén kezd kétoldalú egyeztetéseket a tagállamokkal Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, mielőtt az állam- és kormányfők november 22-én és 23-án tárgyalóasztalhoz ülnének, hogy megállapodjanak az uniós politikák finanszírozásáról a következő hét évben. A kormányok közötti megállapodás azonban nem elég, ezt követően még az EP-vel is meg kell egyezni.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek