Máshogy törődnek ezentúl az elhagyott gyerekekkel Csehországban

Lényegesen átalakítják az elhagyott és veszélyeztetett gyerekekről való állami gondoskodást Csehországban. A kormány elképzelései szerint csökkentik a gyermekotthonok finanszírozását, s a pénzt a problémák megelőzésére fordítják, a nevelő családokhoz és szociális gondnokokhoz csoportosítják át.

A most nyilvánosságra hozott gyermekvédelmi akcióprogram keretén belül három év alatt a gyermekotthonok állami támogatását kétötöddel – mintegy másfél milliárd koronával – megkurtítanák, ami több intézmény megszüntetését, illetve tevékenységének korlátozását vonná maga után.

A döntés előzménye, hogy a nemzetközi intézetek és a hazai szakemberek is hosszabb ideje bírálják a csehországi helyzetet, mert szerintük indokolatlanul sok gyerek van állami gyermekotthonokban és nevelőintézetekben.

A munkaügyi és népjóléti minisztérium azt tervezi, hogy 2014 után a három éven aluli gyerekeket már nem lehet intézetekben elhelyezni, s 2016-tól pedig csak hét évnél idősebb gyerekek kerülhetnek gyermekotthonba. A stratégiaváltás keretében az állam a jövőben elsősorban a pótszülőknél, a nevelő családokban való elhelyezést fogja támogatni.

A cseh állam jelenleg évente mintegy 6,5 milliárd koronát fordít az elhagyott és veszélyeztetett gyerekek támogatására. A pénz 54 százalékát, 3,5 milliárd koronát, az intézetek kapják. 2015-től kezdve ez az összeg mintegy kétmilliárdra csökken. A nevelőcsaládok állami támogatása ugyanakkor jelentősen megemelkedik, a mai 600 millióról másfél milliárd koronára.

Napjainkban több mint 11 ezer gyerek él gyermekotthonokban Csehországban. A kimutatások szerint a gyerekek 46 százaléka családjuk rossz anyagi helyzete miatt került intézetbe.

Több szakértő és szociológus azonban vitatja a gyermekotthonok leépítését. Azt állítják, a rendszer nagyon jól működik, s az országban nincs olyan sok család, amely idegen gyerekeket szeretne nevelni állami támogatással.

MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »