Az USA regionális partnereket keres a venezuelai válság megoldására

Az Egyesült Államok egy regionális katonai szerződés tagjainak összehívását szorgalmazza, hogy közösen találjanak választ Nicolás Maduro venezuelai elnök legutóbbi, harcias lépéseire – jelentette be csütörtökön Mike Pompeo amerikai külügyminiszter. Az Amerika-közi Kölcsönös Segítségnyújtási Szerződés (TIAR, riói szerződés) alkalmazásának lehetőségét a venezuelai ellenzék vetette fel – jelezte nyilatkozatában a tárcavezető.

Washington azt szeretné, ha a szerződés aláírói – Argentína, a Bahama-szigetek, Brazília, Chile, Kolumbia, Costa Rica, a Dominikai Köztársaság, Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Panama, Paraguay, Peru, Trinidad és Tobago, az Egyesült Államok, Uruguay és Venezuela – magas szintű találkozókat tartanának, és közösen válaszolnának a venezuelai válságra, az összes gazdasági és politikai válaszlehetőséget figyelembe véve.

„A venezuelai hadsereg legutóbbi, harcias lépései – azaz a kolumbiai határ mentén zajló mozgósítás -, valamint az illegális fegyveres csoportok és terrorszervezetek venezuelai jelenléte azt bizonyítják, hogy Nicolás Maduro nemcsak a venezuelai népre jelent veszélyt, hanem lépéseivel Venezuela szomszédainak békéjét és biztonságát is kockára teszi” – írta nyilatkozatában Pompeo, akinek szavait Donald Trump amerikai elnök a Twitteren is közzétette.

A venezuelai hadsereg vezérkari főnöke bejelentette, hogy kedden megkezdték 150 ezer katona telepítését a kolumbiai határra, mégpedig hadgyakorlat céljából. Maduro azzal vádolja Kolumbiát, hogy fegyveres konfliktust akar kirobbantani. Iván Duque kolumbiai elnök mindazonáltal leszögezte: nem enged a provokációnak, és kizárta, hogy országa katonai beavatkozást hajtson végre Venezuelában.

Nyilatkozatában az amerikai diplomácia vezetője bírálta Caracas egyre fokozódó destabilizáló hatását a térségben, illetve a venezuelai kormány katasztrofális gazdaságpolitikáját, amely példátlan menekültválsághoz vezetett.

Az Egyesült Államok megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Maduro kormányával, és mintegy ötven másik országgal együtt elismerte Venezuela ideiglenes elnökének Juan Guaidót, az ellenzék vezetőjét.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/AFP

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »