Holnaptól indul a szigor Szlovéniában

Hétfőtől szinte minden ágazatra kiterjeszti a kormány a koronavírus elleni védettségi igazolást – jelentette be szombaton Janez Poklukar egészségügyi miniszter. Újra kötelező lesz a maszk viselése is nyílt térben, amennyiben nem tartható be a másfél méteres távolság.

A miniszter kiemelte: minden olyan személynek rendelkeznie kell oltási vagy gyógyultsági igazolással, illetve negatív teszttel, aki közvetlen kapcsolatba lép más személyekkel, olyan intézményben dolgozik vagy olyan tevékenységet folytat, ahol fennáll a vírus terjedésének veszélye.

Ilyen az egészségügy, az oktatás, a szociális ellátás, a kiskereskedelem, a különböző szolgáltatások, a kulturális és vallási tevékenyégek, de a sport is – tette hozzá. Kivételt képez a sürgősségi ellátás, a béke és a közrend fenntartása, valamint a katasztrófavédelem.

Kötelező maszkviselés

Újra kötelező lesz a maszk viselése is nyílt térben, amennyiben nem tartható be a másfél méter távolság. Az új intézkedések bevezetését a járvány gyorsuló terjedésével magyarázta a kabinet. Szombatra 710 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki az országban, a vírus okozta Covid-19 betegség szövődményeiben az elmúlt napon két beteg halt meg. A koronavírusos betegek közül 189-en vannak kórházban, 44-en intenzív osztályon.

Az aktív fertőzöttek száma a jűlius elején regisztrált, valamivel 400 feletti mélyponttal szemben mára 6757-re, azaz két hónap alatt a 15-szörösére emelkedett.

Aktív koronavírus-fertőzöttek számának alakulása Szlovéniában. Forrás: Worldometers

Ljubljana a jövő héten fogadja el azt a rendeletet, amelyben az intenzív osztályon kezelt betegek számának alakulásától teszi függővé az új korlátozások bevezetését.

Alacsony az átoltottság Szlovéniában és Horvátországban is

A valamivel több mint kétmillió lakosú Szlovéniában eddig 1 001 742-en kaptak védőoltást, közülük 915 637-en már a második adagon is túl vannak – ez az oltásra jogosult lakosság 47, illetve 43 százaléka.

A szomszédos Horvátországban az elmúlt 24 órában 882 új esetet azonosítottak, így a járvány kezdete óta a SARS-CoV-2 koronavírussal fertőzöttek száma meghaladta a 377 ezret. A járványgörbe ott is Szlovéniához hasonlóan alakul, a július eleji, 500 körüli mélypontot gyorsuló emelkedés követi, az aktív fertőzöttek száma már 4452-nél jár, közülük kórházban 469 beteget ápolnak és 59-en vannak lélegeztetőgépen.

A valamivel több mint négymillió lelket számláló Horvátországban eddig 1 738 722-en kaptak védőoltást – a jogosultak 42,8, a felnőtt lakosság 51,4 százaléka -, közülük 1 628 334-en már a második adagot is megkapták.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTi / Worldometers

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »