A műanyag nemcsak a vizeket szennyezi, a levegőben is ott van

A műanyaghulladék óceánjainkban és tengereinkben egy jól ismert probléma, új adatok viszont azt mutatják, hogy az indiai városokban a levegőszennyezést is növeli.

A tudósok több éven át értetlenül álltak azon tények előtt, hogy Delhi hajlamosabb a sűrű szmogokra, mint más szennyezett városok, például Peking. Új kutatások ezt összekapcsolják a levegőben lévő apró klorid részecskékkel, amelyek elősegítik a vízcseppek kialakulását. Világszerte a klorid részecskék elsősorban a partok közelében találhatóak, a tengeri permet következtében, de Delhiben és India belterületén a levegő a vártnál jóval többet tartalmaz.

Eleinte úgy vélték, hogy a Delhi környékén lévő illegális gyárak miatt ilyen magas a klorid részecskék mennyisége a levegőben. Ezek a gyárak elektronikai eszközök újrahasznosításával foglalkoznak, illetve vannak közöttük olyanok is , amelyek erős sósavat használnak a fémek tisztításához és feldolgozásához. Ezek minden bizonnyal a probléma részét képezik, de a mostani mérések újabb forrást tártak fel.

A kutatók megvizsgálták a többi szennyező anyagot, amelyek mennyisége a klorid részecskékkel egy időben növekedett. Ez a vegyi ujjlenyomat megfelelt a műanyagot tartalmazó háztartási hulladékok és műanyagok égetésének. Becslések szerint az ezekből a tevékenységekből származó nagy mennyiségű klorid felelős Delhi szmogeseményeinek mintegy feléért.

Az alacsony jövedelmű országokban a hulladék mintegy 90% -a nyílt hulladéklerakókba kerül vagy a szabadban égetik el. A világ minden tájáról származó hulladék tartalmára vonatkozó adatok felhasználásával, a londoni King’s and Imperial Colleges kutatói úgy becsülték, hogy a hulladékégetésből származó korom és füst a globális szén-dioxid-kibocsátás 2–10% -át produkálja.

Forrás: Pixabay

A műanyagok elégetése nagy mennyiségű dioxint és más erősen mérgező szennyező anyagokat is termel, amelyek fennmaradhatnak az élelmiszerláncban. Az Egyesült Királyságban és Európában a modern hulladékégetők nagy erőfeszítéseket tesznek a mérgező emissziók csökkentése érdekében, de nincs ilyen védelem, amennyiben a hulladékot otthon vagy szabadtéren égetik el.

A legfrissebb indiai tanulmányban részt vevő James Allan, a Manchesteri Egyetem munkatársa kifejtette, hogy az extra klorid elősegítheti a kémiai reakciókat a különböző légszennyező anyagok között, amely az egyes indiai növények termését is mintegy 20-30%-kal csökkenti.

A jobb hulladékgazdálkodásnak prioritást kell élveznie, de a műanyagszennyezés felszámolásához a műanyagok gyártásának és felhasználásának globális újragondolása is szükséges.

  • Ez is érdekes lehet:

Forrás: The Guardian

 

Friss hírek

Leapmotor C10

A németeknél egyelőre nem fogynak a kínai autók

A ténylegesen kínai autómárkák továbbra is ritkaságszámba mennek Németországban a német dpa hírügynökség által a jövő héten kezdődő Auto Shanghai szakvásár alkalmából összeállított, a KBA szövetségi gépjármű-nyilvántartó hivatal adataira támaszkodó elemzése alapján.

Read More »
https://www.hidraulikaszakuzlet.hu/

Mire használják az o-gyűrűt? (x)

A hidraulikus rendszerekben a tömítések rendkívül fontos szerepet töltenek be, de a pneumatikus berendezésekben is jelen vannak ezek az “apró” alkatrészek. Többféle tömítés létezik, amelyek közül az egyik leghatékonyabb az o-gyűrű. A fő feladata szabályozni a gáz- és folyadékáramlást.

Read More »
gardamax.hu

Miért érdemes odafigyelni a mezőgazdasági gépek festésére? (x)

A mezőgazdasági gépek nem épp irodai környezetben dolgoznak. Nincs klíma, nincs árnyék – van viszont por, sár, napsütés, eső, hajnali pára és néha még egy kis üzemanyagfolt is. A traktorok, kaszák, boronák és társaik nap mint nap kemény munkát végeznek a természet szeszélyei között, és közben a mechanikai kopás mellett bizony a külsejük is megviseltté válik.

Read More »