Új menekültelosztási rendszer van készülőben

Új rendszert kell felállítani az újonnan érkező menedékkérők Európai Unión belüli elosztására, csökkentve az abból kimaradó tagállamoknak szánt közösségi forrásokat – jelentette ki szerdai brüsszeli látogatásán Giuseppe Conte olasz kormányfő. A La Stampa olasz napilap szeptember 23-án Máltán a francia, német, olasz és máltai belügyminiszterek új paktumot írnak alá.

Giuseppe Conte azt is hangsúlyozta, hogy európai szinten fokozni kell a nemzetközi védelemre nem jogosult bevándorlók hazaküldését.
Kiemelte, hogy amennyiben életbe lép egy megfelelő elosztási mechanizmus, akkor újra megkezdhetik a hajók a járőrözést az EU földközi-tengeri Sophia missziójának keretében, amit idén márciusban függesztettek fel a római kormány tiltakozása miatt.

Merkel újabb állami műveletet sürget a Földközi-tengeren

Megkezdheti munkáját az új olasz kormány

Conte emellett főként arról beszélt, hogy a költségvetési fegyelmet előíró szabályok bizonyos enyhítésére lenne szükség országa gazdaságának felpörgetéséhez, módosítani kellene az úgynevezett stabilitási és növekedési paktumot, illetve növelni kellene a forrásokat és a befektetéseket Olaszország szegényebb déli régióiban.

„Célunk az államadósság csökkentése, de ezt a beruházások és gazdaság bővülésével kívánjuk elérni” – mondta, hozzátéve, hogy Rómának „egy kis időre” van szüksége a pénzügyi célszámok eléréséhez, a hosszú távú reformok megalapozásához. Az olasz kormánynak október közepéig kell leadnia a jövő évi költségvetés tervezetét az Európai Bizottságnak.

Új paktum készül

A La Stampa olasz napilap szerdai beszámolója szerint Franciaország és Németország július óta „titkos tárgyalásokat” folytatott a Földközi-tengeren Európába érkező migrációról: az erről szóló „paktumot” szeptember 23-án, a Máltán találkozó francia, német, olasz és máltai belügyminiszter írja majd alá.

A napilap úgy tudja, a megállapodás szerint Máltának és Olaszországnak biztosítania kell a migránsokat szállító hajók kikötését, a migránsok 25-25 százalékát pedig Párizs és Berlin fogadja be. Giuseppe Conte miniszterelnök ugyanakkor a migránsoknak az összes tagállam közti szétosztásról beszélt, kijelentve, hogy az ezt elutasító tagállamokat „jelentős pénzügyi” hátrány sújthatja.

Reménykednek az NGO-k

Civil szervezetek az olaszországi kikötők minél előbbi megnyitását sürgették a Rómában kormányra jutott baloldali Demokrata Párttól (PD) szerdán, elsőként az Ocean Viking civilhajó kikötését szorgalmazva fedélzetén 84 migránssal. A civilek egyenesen Nicola Zingaretti PD-főtitkár beavatkozását kérték, miután a baloldali párt vezetője úgy nyilatkozott, hogy az Ocean Vikingnek „feltételek nélkül” be kell hajtania egy olaszországi kikötőbe.

Az Ocean Viking – a francia Sos Mediterranée és a svájci székhelyű Orvosok határok nélkül (Msf) közös hajója – jelenleg nemzetközi vizeken várakozik: először 50, majd további 34 személyt vett a fedélzetére a líbiai partoktól több mint hatvan mérföldre. Líbia kikötési lehetőséget ajánlott fel, de az Ocean Viking ezt elutasítva Máltától és Olaszországtól kért kikötési engedélyt.

Földközi-tenger, 2019. szeptember 8.
Illegális bevándorlók integetnek egy gumicsónakban Líbia partjainál 2019. szeptember 8-án. Az SOS Mediterranée francia nem kormányzati szervezet és az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi segélyszervezet Ocean Viking hajója a gumicsónakon utazó ötven migránst a fedélzetére vette. MTI/AP/Renata Brito

A PD és az Öt Csillag Mozgalom (M5S) kedden bizalmat kapott kormánya korábban nemet mondott a Sea-Eye német szervezet Alan Kurdi hajójának kikötésére, amely végül Máltától kapott engedélyt, hogy partra tegye az általa szállított 5 embert.

„Zingaretti kormányra került, engedje partra szállni az Ocean Vikingen levőket” – nyilatkozta Axel Steier a német Mission Lifeline felelőse az AdnKronos olasz hírügynökségnek. Hozzátette, hogy szerinte az Ocean Vikingről az olasz parti őrségnek kell a 84 migránst olasz kikötőbe szállítania, majd innen repülővel tovább Németországba.

A Mission Lifeline szervezet Eleonore nevű hajója szeptember 2-án az olasz hatóságok tiltása ellenére kikötött egy szicíliai kikötőben, ezek után a hajót a hatóságok lefoglalták.

Matteo Salvini volt belügyminiszter, az ellenzékbe került Liga vezetője közösségi oldalán ironikusan „kiváló kezdetnek” nevezte a civil szervezeteknek az új olasz kormányhoz intézett felszólítását. Hangsúlyozta, hogy a PD-M5S kormánynak most bizonyítania kell, hogy az „olaszok érdekeit képviseli-e a határok védelmével, vagy újranyitja a kikötőket”.

Forrás: MTI

Friss hírek

Ennyire domináns a német autóexport

Az Eurostat nemrég tette közzé az egyes európai országok 2024-es autópiaci export és import adatait, mely alapján az EU több mint 165 milliárd euró értékben exportált autókat az unión kívülre, az import értéke viszont mindössze 75,9 milliárd eurót tett ki. 

Read More »

Kanada viszontvámot vezet be az amerikai járművekre

Kanada 25 százalékos vámot vezet be az Egyesült Államokból importált járművekre, válaszul a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett vámokra. A kanadai vám azokra az autókra vonatkozik, amelyek kívül esnek a 2019-ben megkötött Egyesült Államok-Mexikó-Kanada kereskedelmi szerződés hatályán. 

Read More »

A szénben és az olajban hisz Donald Trump

Az amerikai szénbányászatra és szénalapú erőművekre vonatkozó korlátozások megszüntetéséről és az energiatermelésben való szerepük fokozásáról írt alá elnöki rendeleteket Donald Trump, melyek megszüntetnek minden korábbi szövetségi korlátozást, amely környezeti és klímavédelmi okokból a széniparra terhelődött.

Read More »