Ma este is érdekes epizóddal folytatódik a Brexit-saga

Tegnap este a várakozásoknak megfelelően a brit alsóház ismét nagy többséggel elutasította a Theresa May által véghezvinni kívánt kilépési megállapodást, de a döntést követő európai nyilatkozatok alapján az igazi izgalmak még csak most következnek.

A Brexit-egyezményre tegnap este 242, a megállapodás ellen 391 képviselő szavazott, vagyis az alsóház 149 fős többséggel vetette el a megállapodást. A brit parlament választott kamarája két hónapon belül másodszor utasította el a konzervatív párti kormány által novemberben elért 585 oldalas egyezményt.

Theresa May miniszterelnök a voksolás után bejelentette: az alsóház szerdán arról tart vitát és szavazást, hogy az Egyesült Királyság elfogadott Brexit-megállapodás hiányában kilépjen-e megállapodás nélkül az Európai Unióból, és ha ezt a lehetőséget a képviselők elutasítják, csütörtökön arról tartanak vitát és szavaznak, hogy a kormány kérje-e az EU-tól a jelenlegi törvényi helyzet alapján március 29-én esedékes Brexit elhalasztását.

A brit parlament által közreadott, videofelvételről készült képen Theresa May brit miniszterelnök felszólal, miután a ház nagy többséggel elutasította a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodást a londoni parlamentben 2019. március 12-én.  MTI/EPA/Brit parlament

Nem olyan biztos a halasztás jóváhagyása

Amennyiben a britek a halasztást választanák, ehhez az EU összes tagállamának jóváhagyása is szükséges, és mindeddig úgy gondolták, hogy ezzel nem lesz gond, az EU belemegy a halasztásba. A tegnap esti döntést követő nyilatkozatok alapján azonban ez korántsem biztos.

„Franciaország sajnálja a ma esti szavazás eredményét, de semmi esetre sem fogadja el a Brexit időpontjának elhalasztását az Egyesült Királyság alternatív és hiteles stratégiája nélkül” – hangsúlyozta az Elysée-palota.

Mark Rutte holland kormányfő a szavazást követően azt hangsúlyozta, hogy Londonban kell megoldást találni a helyzetre, és a Brexit március 29-re kitűzött határidejét csak hiteles és meggyőző érvek alapján lehet meghosszabbítani.

„Minden korábbinál fontosabb a megfelelő felkészülés az Egyesült Királyság rendezetlen európai uniós távozásának esetére a kiválási szerződés újabb brit parlamenti elutasítása után – figyelmeztetett az Európai Unió Brexit-ügyi főtárgyalója, Michel Barnier kedd este. A főtárgyaló egy korábbi bejegyzésében „veszélyes illúziónak” nevezte, hogy egyesek azt gondolják, a szigetországra megállapodás nélkül is átmeneti időszak vár. Leszögezte: amennyiben nem fogadják el a kiválási szerződést, akkor nem lesz átmeneti időszak sem.

Sebastian Kurz osztrák kancellár az APA osztrák hírügynökségnek nyilatkozva rámutatott, a keddi londoni szavazás révén még tovább nőtt a veszélye a szigetország rendezetlen kiválásának a Brexit tervezett, március 29-i dátumának közeledtével. Nyitottnak mutatkozott a kiválás néhány héttel történő elhalasztására, hogy ezáltal elkerülhető legyen a rendezetlen kilépés, „az Egyesült Királyság részvétele azonban abszurd lenne az európai parlamenti választásokon” – vélekedett.

Ma is szavaznak

A tegnapi kudarc után mára az a kérdés maradt, hogy a képviselők engedik-e az Egyesült Királyságot megállapodás nélkül kizuhanni az unióból vagy elutasítják ezt a forgatókönyvet. Az alsóházban jelentős többségben vannak azok a képviselők, akik nem támogatják a megállapodás nélküli kilépést, így van esély arra, hogy ezt a ház szerdán leszavazza, vagyis nem kizárható, hogy csütörtökön valóban napirendre kerül a Brexit halasztásáról szóló indítvány.

May 2017. március 29-én jelentette be a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását. A cikkely szabályozza a kilépési folyamatot, amelyre alapesetben – ha a felek korábbi dátumban nem állapodnak meg – kétévi időtávlatot biztosít, vagyis a határidő idén március 29-én lejár, és a jelenlegi törvényi helyzet alapján aznap a brit EU-tagság automatikusan megszűnik, akár sikerül erről megállapodást kötni, akár nem.

Theresa May közölte: ha a ház a március 29-én esedékes Brexit elhalasztására szavaz, a kormány kérni fogja ehhez az EU hozzájárulását, és beterjeszti a halasztáshoz szükséges törvényjavaslatot. A probléma csak az, hogy a britek mintegy két héttel a kilépés tervezett dátuma előtt, két évnyi tárgyalássorozat után még mindig arról szavaznak, hogy mit nem szeretnének, a megoldás továbbra is távolinak tűnik.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/dpa/Kitekintő

Friss hírek

Lemaradt Európa az 5G fejlesztésekben

Az Ericsson Mobility Report 2024 novemberi kiadása szerint az 5G előfizetések száma 160 millióval növekedett 2024 harmadik negyedévében, és globális szinten elérte az 2,1 milliárdot. Indiában és Kínában már 95%-os, Észak-Amerikában 90%-os az 5G lakossági lefedettsége, Európa azonban lemaradt.

Read More »
birdo.hu

Bútorfelújítással rengeteget lehet spórolni (x)

A mai gazdasági helyzetben a legtöbb család kénytelen valahogy faragni a kiadásokon, ezt pedig sokan csak a fogyasztás csökkentésével tudják megvalósítani. Számukra kifejezetten előnyös, ha új termékek, használati cikkek vásárlása helyett a régieknek adnak egy újabb esélyt.

Read More »