Csütörtök késő délutántól Venezuela nagy része áram nélkül maradt. A helyzet mostanra sem oldódott meg, Caracasban és más nagyvárosokban még most sincs áram. Nicolás Maduro venezuelai elnök az amerikai imperializmust okolja a hosszú áramkimaradásért.
A kimaradás a munkaidő végeztével kezdődött. A főváros utcáin tömeg hömpölygött, ugyanis leállt a metróhálózat, buszból pedig túl kevés van a tömegközlekedésben. Sokan arról panaszkodtak, hogy órákon át gyalogolhatnak otthonukig.
„Meghiúsítottuk az amerikai imperializmus vezette áramháborút” – írta Maduro elnök a probléma kapcsán a Twitteren. „Senki és semmi nem győzheti le Bolívar és Chávez népét! Hazafiak, egyesüljetek!” – szólított fel a venezuelai államfő, a dél-amerikai függetlenségi mozgalom vezetőjére, Simón Bolívarra, illetve elődjére, Hugo Chávez néhai venezuelai elnökre utalva.
Az „áramháború” meghiúsítása azonban még váratott magára pénteken, mivel a fővárosban és más nagyvárosokban is áram nélkül ébredtek az emberek. A kormány ezért munkaszüneti napot rendelt el, az iskolákat is bezáratta. Delcy Rodríguez alelnök eme intézkedéseket azzal indokolta, hogy szükségesek az áramellátás visszaállítására tett erőfeszítésekhez.
A kormány több tagja szabotázst emlegetett, köztük Luis Motta Domínguez energiaügyi miniszter, aki azt mondta, hogy a világ legnagyobb vízerőművei közé tartozó, tavaly óta katonákkal őriztetett Guri-gátat érte támadás. Több részletet azonban nem árult el.
ez csaknem az egész országot érintette.

Caracas, 2019. március 8.
Közvilágítás nélkül maradt épületek áramszünet idején Caracasban 2019. március 7-én, miután késő délután órákra áramszolgáltatás nélkül maradt Venezuela nagy része, a fővárosban pedig leállt a metróhálózat. A szolgáltató hatóságok szerint szabotázscselekmény okozta az áramkimaradást, amelyért Nicolás Maduro venezuelai elnök az amerikai imperializmust okolta.
MTI/EPA/EFE/Raul Martinez
Megy az egymásra mutogatás
„A venezuelai embereket sújtó áramszünet és pusztítás oka nem az Egyesült Államok” – hangsúlyozta Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a közösségi médiában. „Az áramkimaradások és az éhínség Maduro rezsimjének hozzá nem értését jelzik” – tette hozzá.
A magát Venezuela ideiglenes elnökének nevező, ellenzéki Juan Guaidó elmondta, hogy az ország 23 államából mindössze egyben nem állt le az áramszolgáltatás. „A kimaradás a bitorló hatástalanságának bizonyítéka” – írta a Twitteren Guaidó, az ország megújulását és a zsarnokság felszámolását sürgetve.
Jorge Rodríguez kommunikációs miniszter szerint tíz államra borult sötétség. A miniszter a caracasi kormánnyal szemben ellenséges Marco Rubio amerikai szenátort tette felelőssé a szabotázsért, aki előre megjósolta az áramszünetet.
„A venezuelai nép elnézéséért esdekelek” – írta válaszul a Twitteren Rubio. „Rossz gombra kattinthattam az Apple-ről letöltött elektronikus támadás alkalmazáson. Én vagyok a hibás” – élcelődött.
Kína szerint nem szabad beavatkozni
Vang Ji kínai külügyminiszter pénteken arra figyelmeztetett, hogy a venezuelai belügyekbe nem szavad kívülről beavatkozni. „Minden ország belügyeiről saját népének kell döntenie. A külső beavatkozás és a szankciók csak fokozzák a feszült helyzetet, és a dzsungeltörvények elszabadulásához vezetnek” – mondta éves sajtótájékoztatóján Vang. Hozzátette: „Elég példát láttunk erre a történelemben, és nem kellene követni ugyanazt a régi, szerencsétlen utat”.
A külügyminiszter kiemelte, hogy Kína – Venezuela stabilitása és biztonsága érdekében – továbbra is a helyzet békés rendezésére tett tárgyalásos erőfeszítéseket támogatja.
Az Egyesült Államok kilátásba helyezte, hogy fokozza a szankciókat, például a caracasi kormányt támogató bankok esetében.
Forrás: MTI/AP/Reuters/dpa/AFP/Kitekintő