Macron célja a politikai pluralizmus

Emmanuel Macron megválasztott francia köztársasági elnöknek a La République en marche (LRM – A Köztársaság lendületben) névre átkeresztelt politikai mozgalma nyilvánosságra hozta azoknak a névsorát, akik a párt színeiben indulhatnak a júniusi nemzetgyűlési választásokon. Az 577 képviselőjelölti helyre azonban olyan sok pályázat érkezett, hogy egyelőre csak 428 jelöltet, 214 nőt és ugyanennyi férfit nevezett meg az illetékes bizottság, a jelentkezések elbírálása jövő szerdáig folytatódik.

Minden idők legfiatalabb francia köztársasági elnökét vasárnap iktatják be a hivatalába, s Macron várhatóan hétfőn megnevezi a miniszterelnökét és a kormányának tagjait, akik a június 11-én és 18-án esedékes kétfordulós nemzetgyűlési választásokig vezetik a kampánykormányt.

Az alig éve alakult politikai mozgalom januárban pályázatot írt ki a képviselőjelölti helyekre, amelyekre közel 19 ezren nyújtottak be pályázatot. A párt a kétharmados elnökválasztási győzelmet követően a siker áldozata lett: további 1600-an pályáztak képviselőjelöltnek, az illetékes tíz tagú bizottság három napja éjjel-nappal ülésezik, de eddig nem volt ideje minden jelentkezést elbírálnia. Egy választókörzetbe átlagosan 20-25 jelentkezés érkezett, a pályázók 71 százaléka férfi, 29 százaléka nő volt.

Richard Ferrand, az LRM főtitkára csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: a képviselőjelöltek között fele-fele arányban vannak nők és férfiak, 52 százalékuk a civil társadalomból érkezik és nem rendelkezik semmilyen politikai múlttal, a közélet erkölcsössé tétele érdekében valamennyien büntetlen előéletűek és családtagjaikat soha nem alkalmazták.

A kiválasztott 428 jelölt 95 százaléka még soha nem járt a nemzetgyűlésben, 24-en voltak korábban szocialista színekben képviselők. A jelöltek 93 százalékának van állása, 2 százaléka álláskereső, 4 százaléka nyugdíjas és 1 százaléka diák, az átlagéletkoruk 46 év.

Az internetes jelentkezéseket követően, amelyekhez részletes életrajzot kellett benyújtani, a kiválasztottaknak egy munkafelvételi beszélgetéshez hasonló 3-4 órás meghallgatáson kellett bemutatniuk, hogy mennyire ismerik a körzetüket politikailag, mennyire aktívak a helyi társadalmi életben, valamint alá kellett írniuk egy szerződést, miszerint magukénak vallják Macron mozgalmának programját.

A hagyományos politikai pártberendezkedést Macron nagyarányú győzelme rakétaként robbantotta szét, s az új elnök nem titkolt célja, hogy megismételje a sikert a nemzetgyűlési választásokon, ahol a szocialisták és a jobbközép Köztársaságiak rovására kívánja megszerezni az abszolút többséget. A politikai élet új személyiségekkel történő megújítása mellett a politikai pluralizmus Macron másik célja.

Hivatalosan egyetlen párttal sem kötött az LRM választási szövetséget, leszámítva a centrista Modemet, amelynek elnöke Francois Bayrou február óta segíti Macront. A Modem mintegy hatvan választókörzetben indíthat jelöltet az államfő mozgalmának támogatásával.

Az eredeti elképzeléssel ellentétben Macron munkatársai azonban a kulisszák mögött az utolsó pillanatig győzködik a mérsékelt jobboldal politikusait, elsősorban az Alain Juppé volt miniszterelnökhöz, Bordeaux jelenlegi polgármesteréhez közel állókat, hogy csatlakozzanak az elnöki többséghez.

A jobboldali képviselők az átlepéséhez viszont előfeltételnek tartják, hogy az államfő közülük válasszon miniszterelnököt. Sajtóértesülések szerint a posztra a 46 éves Edouard Philippe, a normandiai Le Havre jobboldali polgármestere tűnik az egyik legesélyesebbnek. A fiatalon szocialista színekben politizáló városvezető Alain Juppé legbelsőbb politikai köréhez tartozik.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Az elmúlt öt év sikertelen kormányzását követően a jobboldalnál sokkal inkább összezsugorodott szocialista táborból is több képviselő szívesen csatlakozna Macron mozgalmához, köztük Manuel Valls volt kormányfő, aki újrajelölteti magát abban a Párizshoz közeli választókörzetben, ahol több mint hatvan százalékos támogatottsággal volt eddig képviselő. Az ex miniszterelnök a hét elején jelezte, hogy szívesen indulna az elnöki többség színeiben, amiért a Szocialista Párt kizárással fenyegette meg.

Az LRM először úgy reagált, hogy a volt miniszterelnök nem felel meg a kritériumoknak, miután nem tagja az elnöki mozgalomnak, a párt végül azonban úgy döntött, hogy nem indít Vallsszal szemben saját jelöltet, akinek így minden esélye meglesz arra, hogy megválasztása esetén az LRM soraiban politizáljon.

Emmanuel Macron a volt miniszterelnöknek köszönheti politikai karrierjének kezdetét: Valls győzte meg 2014-ben Francois Hollande államfőt, hogy nevezze ki Macront gazdasági miniszternek. A fiatal politikus két hónappal korábban felmondott az Elysée-palotában – ahol a hivatal helyettes vezetője volt -, mert nem volt elégedett a reformok ritmusával.

Az akkoriban a terrorizmus elleni harcban és a gazdasági kérdésekben tabudöntögetőnek számító és a jobboldalon is kifejezetten kedvelt Valls azt remélte, hogy Macron az ő szociálliberális irányvonalát erősítheti a kormányban, ők ugyanis meggyőződésük és elképzeléseik alapján politikai ikertestvéreknek tekinthetők. Valls egyébként már az elnökválasztás első fordulójában is Macront, nem pedig a szocialisták megválasztott jelöltjét, Benoit Hamont támogatta.

Forrás: MTI/Kitekintő

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »