A német sajtó vegyesen fogadta, az ellenzék bírálta Angela Merkel csütörtökön Berlinben tartott rendkívüli nemzetközi sajtótájékoztatóját, amelyen a német kancellár az utóbbi napokban történt támadásokkal kapcsolatban foglalt állást és új biztonságpolitikai programot mutatott be.
Pénteki sajtókommentárok mindenekelőtt a kancellár fellépésének stílusával foglalkoztak, kifogásolva – bár egyes esetekben megelégedéssel nyugtázva -, hogy az általános elbizonytalanodás és nyugtalanság dacára ragaszkodott visszafogott, tárgyilagos modorához. Például a liberális Süddeutsche Zeitung megállapította, hogy a kancellár még a Titanic katasztrófáját és John Lennon esetleges feltámadását is a „próbatétel”, illetve a „figyelemreméltó fejlemény” kifejezésekkel értékelné.
Azonban a tájékoztatón az is kiderült, hogy „teljesen normálisan is tud beszélni, amikor nem ANGELA MERKEL-ként szólal meg”. Ezt gyakrabban kellene tennie, főleg most, mert „a balták és hátizsákba rejtett pokolgépek korában” erősen csökken a bizalom iránta – írta a müncheni lap.
Így viselkedett az akkori kancellár, Helmut Schmidt, de „Merkel nem Schmidt”, főleg a néhai kancellár csiszolt stílusa hiányzik belőle. Azonban így is „nyugodt akaraterőt sugárzott” a tájékoztatón, és annyira „magabiztos” volt, hogy még híres kijelentését is megismételte, miszerint Németország megbirkózik a bajokkal („wir schaffen das”). Ez a mondat „terrorveszély idején is bizakodással tölthet el, azonban elfedi, hogy a kancellár már régen kiigazította politikáját” – áll a Die Welt kommentárjában.

Fotó: Reuters
„Angela Merkel ugyan nem akarja elismerni, hogy hibázott, de legalább tanult a hibájából. Nyitott határok többé nem lesznek. Szerencsére. Az ország érzi, hogy már nem elég itt egy közbiztonság-erősítő törvény, amott meg egy menekültügyi szigorítás kidolgozása ahhoz, hogy mind ugyanúgy élhessünk tovább, ahogy eddig” – tették hozzá.
A kilenc pont
A kancellár kilenc pontból álló biztonságpolitikai programot terjesztett elő, amelyet kételkedve fogadott a sajtó. Például a Bild című lap szerint erősen kétséges, hogy a javasolt ellenszer „placebo vagy gyógyszer”. Valamennyi részletesebb elemzés kimutatta, hogy a program mindössze egy teljesen új elemet tartalmaz: ez a kancellár által elsőként említett pont, amely szerint ki kell alakítani egy korai előrejelző rendszert a radikalizálódó menekültek kiszűrésére, mert a Würzburgnál és az Ansbachban elkövetett merénylet elkövetőjét sem ismerték a hatóságok.
- További intézkedések
A parlamenti (Bundestag-) ellenzék mindkét pártja bírálta a tervet, a Baloldal és a Zöldek is azt emelték ki, hogy kimaradt belőle menekülésre késztető, újabb menekülthullámok megindulásával fenyegető okok megszüntetését szolgáló erőfeszítések ügye.
A legnagyobb Bundestagon kívüli párt, az Alternatíva Németországnak (AfD) egyik alelnöke, Alexander Gauland már a tájékoztató előtt egy nappal, szerdán rögzítette pártja álláspontját, sürgette, hogy a támadások miatt egyelőre ne engedjenek be az országba több muzulmán vallású menedékkérőt. A politikus a kancellár tájékoztatója után közölte: nem kilenc pontos Merkel-tervre, hanem „Merkel-ellenes intézkedési csomagra van szükség országunk megmentéséhez”.
- Korábban írtuk:
Forrás: MTI