Megtámadja az államfőválasztás eredményét az Osztrák Szabadságpárt

  • Jogi úton megtámadja az államfőválasztás eredményét az Osztrák Szabadságpárt.
  • A párt elnöke 150 oldalas panasszal élt, amelyben elsősorban levélszavazatokkal történő visszaélések gyanújának kivizsgálását kéri.
  • A bejelentés szerint a szabálytalanságok 570 ezer szavazatot érintenek.
  • Az osztrák államfőválasztás második fordulójában szoros küzdelemben Alexander Van der Bellen, a Zöldek által támogatott független államfőjelölt 50,35 százalékkal nyert.

Jogi úton megtámadja az államfőválasztás eredményét az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), az erről szóló igényt már benyújtották az alkotmánybíróságnak – közölte szerdán a párt szóvivője.

Heinz-Christian Strache, a párt elnöke 150 oldalas panasszal élt, amelyben elsősorban levélszavazatokkal történő visszaélések gyanújának kivizsgálását kéri.

A pártelnök bejelentése szerint 94 körzetben történtek visszaélések. Strache közlése alapján 82 helyen fordult elő, hogy a megengedettnél előbb kezdték meg a levélben leadott szavazatok megszámlálását, esetleg nem az előírt módon csoportosították a voksokat és olykor mindezt nem egy arra jogosult személy végezte.

A panasz szerint továbbá néhány választókörzetben nem a megfelelő színű borítékot küldték ki a levélben szavazó választópolgároknak, így az a voks érvénytelennek vagy semmisnek számított. A bejelentés szerint a szabálytalanságok 570 ezer szavazatot érintenek. Az FPÖ panaszában olyan szabálytalanságokra is utalt, hogy nem osztrák állampolgárok és 16 év alattiak is leadhatták szavazatukat.

Az osztrák államfőválasztás május 22-i második fordulójában szoros küzdelemben Alexander Van der Bellen, a Zöldek által támogatott független államfőjelölt 50,35 százalékkal nyert, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jelöltjével, Norbert Hoferrel szemben, akit a szavazásra jogosultak 49,65 százaléka támogatott. Van der Bellen alig több mint 31 ezer szavazattal előzte meg Hofert.

Ha nem történtek volna ezek a szabálytalanságok és hibák, Norbert Hofer lenne az államfő – jelentette ki Strache. „Nem rossz vesztesek vagyunk, hanem felelősséget érzünk a demokrácia iránt” – hangoztatta Strache, elmondása szerint ugyanis kötelességének érzi, hogy megtámadja a választási eredményt.

Az eljárás akkor lehet sikeres, ha bizonyítást nyer, hogy a hiba jelentősen megváltoztatta az eredményt. A döntéstől függően a választási eljárás szabálytalannak talált szakaszát meg kell ismételni, ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy új szavazást kell kiírni, hanem lehetőség szerint újra kell majd számolni a szavazatokat.

Az alkotmánybíróságnak négy hete van arra, hogy megvizsgálja a beadványt és döntést hozzon. Ez még várhatóan tehát az előtt megtörténik, hogy az új államfő hivatalba lépne.

A jelenlegi államfő, a szociáldemokrata Heinz Fischer hivatali ideje 2016. július 8-án jár le, Alexander Van der Bellent ekkor iktatják be hivatalába.

Fischer 2004 óta tölti be a tisztséget. Második alkalommal történt újraválasztásakor, 2010-ben mintegy 80 százalékos támogatottságot ért el. Az osztrák szövetségi elnök mandátuma hat évre szól és csak egyszer újítható meg.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »