- Koszovó függetlenségét Belgrád annak egyoldalú kikiáltása, 2008. február 17-e óta nem hajlandó elismerni.
- Az augusztus 25-én aláírt, a szerb többségű önkormányzatok hatékonyabb érdekérvényesítését lehetővé tevő szerződés óta az ellenzéki erők által felkorbácsolt indulatok egyre erőszakosabb cselekményekben csúcsosodnak ki.
- A hétfő este kitört zavargások elsődleges mozgatórugójául az ellenzéki balközép Vetëvendosje, azaz Önrendelkezés alelnökének letartóztatása szolgált.
A BalkanInsight.com hírportál értesülései szerint egyik legfőbb vezetőjük, Albin Kurti előállítása után az ellenzéki párt aktivistái kőzáport zúdítottak egy pristinai rendőrkapitányság épületére. A randalírozó csoportosulást a helyi rendőrség csak könnygáz bevetésének segítségével volt képes megfékezni. Az összecsapások eredményeképpen legkevesebb tizenöt sérült ellátása mellett két teljesen kiégett rendőrségi jármű és az objektum megrongálódott ablakai kerültek fel az este veszteséglistájára.
Isa Mustafa kormányfő saját közösségi oldalán ítélte el az erőszakot, amely meglátása szerint továbbra sem válhat politikai viták eldöntésének eszközévé. Kiadott közleményében mindezeken túl a jogszerűség és alkotmányosság betartása mellett felelősségteljes magatartásra szólította fel a három számottevő ellenzéki erő képviselőit, tekintettel a közelgő, Brüsszellel aláírandó Stabilizációs és Társulási Megállapodásra, továbbá a várható vízumliberalizáció bevezetésére.
Habár a pristinai hatóságok egy nagyobb nyomozás jogszerűen végrehajtott egyik epizódjaként tekintenek Kurti előállítására, az érintett elmondása alapján erről szó sem volt, autójából ugyanis erőszakkal rángatták ki mindenfajta parancs felmutatása nélkül. A rendőrség szóvivőjének tájékoztatása szerint a felderítés egyik következő állomásaként már letartóztatási parancsot adtak ki a hétfőn kihallgatott alelnök egyik párttársa, Albulena Krasniqi ellen is.
A szerb-koszovói, az Európai Unió által is erőteljesen támogatott egyezmény aláírása hatalmas ellenzéki tüntetéssorozatba torkollott, parlamenti képviselőcsoportjaik pedig e hónap eleje óta próbálják széles eszköztáruk bevetésével ellehetetleníteni az érdemi munkát. Félelmeik alapján az aláírt dokumentum a Bosznia-Hercegovinában tapasztalttal megegyező jogokkal ruházná fel a szerb kisebbséget, amely végső soron meglátásuk szerint az ország gyors destabilizálódásához és széteséséhez vezetne.
A hétfői incidensről további beszámolókat itt és itt nézhet meg.
Kaszás Gábor