Iszlám Állam: húszezer dzsihadista esett el

  • Az USA vezette koalíció légicsapásainak kezdete óta az Iszlám Állam húszezer harcosa vesztette életét.
  • A veszteséget azonban pótolni tudta a szervezet a külföldi harcosok csábítása révén.
  • Így létszáma jelenleg is nagyjából ugyanannyi, mint a bombázások kezdete előtt.

Az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció légicsapásai összesen körülbelül húszezer, az Iszlám Állam kötelékében harcoló dzsihadistával végeztek amerikai vezető katonai tisztségviselők szerint.

A 2014 augusztusában elinduló légitámadások komoly nehézségeket okoztak a dzsihadista szervezet számára, tette hozzá a tisztségviselő, amelyet egy másik Pentagon-alkalmazott is hangoztatott. A két tisztségviselő neve elhallgatását kérte.

Az USA Today-nak nyilatkozó katonai tisztviselők elmondták, hogy különböző, elfogott rádiójelentések bizonyították, hogy az Iszlám Állam elleni légitámadásokat „megérezték” a dzsihadisták, és taktikájuk megváltoztatására kényszerítették. 

Ugyanakkor elismerték, amellett, hogy a dzsihadista szervezet halálos áldozatainak száma meglehetősen magas, illetve a harci morált is sikerült csökkenteni, annak ellenére a csoport – a külföldi dzsihadisták csábítása révén – továbbra is képes meghatározó erőként fellépni, és létszáma ma is közel ugyanakkora, mint amekkora a bombázások előtti időkben volt, körülbelül húsz-harmincezer fő. 

Michael O’Hanlon, a Brookings Institute katonai elemzője szerint a húszezer halálos áldozatról szóló információk pontosak, ezek minden bizonnyal az Iszlám Állam harcosai és nem civil áldozatok. „Ez egy elég nagy szám, és segít annak megértésében, hogy a szervezet miért nem tudta az elmúlt hónapokban jelentősen növelni területeit”, fogalmazott O’Hanlon, hozzátéve, hogy „ugyanakkor nem is csökkent jelentős mértékben a szervezet által ellenőrzött területek kiterjedtsége. Az Iszlám Állam továbbra is vonzza a külföldi harcosokat szerte a világból, sőt, úgy tűnik, hogy idén többet, mint valaha.”

A több mint 7300 légicsapás és a műveletekre, illetve a helyi erők kiképzésére költött csaknem négy milliárd dollár ellenére, az Iszlám Állam még mindig ellenőrzi a legnagyobb és legfontosabb iraki városokat. 

„Továbbra is fennhatósága alatt tartja Moszult, Ramadit és számos más várost annak ellenére, hogy abban reménykedtünk, hogy e hódítások legalább némelyikét nem lesz képes hosszútávon megtartani”, mondta a Brookings elemzője.

Káply Mátyás

Friss hírek