Az eddigi felmérések eltérően számolnak be az Európai Parlamenti választások várható kimeneteléről, és ezáltal közvetetten az Európai Bizottság elnökének személyéről is. Az Európai Parlament felmérése Néppárti vezetést taglal, míg a PollWatch teljes mértékben kiegyenlített versenyről számol be az Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) között. Így a két legesélyesebb jelölt az Európai Bizottság elnöki pozíciójára a Lisszaboni Szerződés életbe lépő rendelkezéseinek köszönhetően a néppárti Jean-Claude Juncker, valamint a szocialista Martin Schulz.
Az Európai Parlament és a TNS Opinion hetente bocsát ki becsléseket az Európai Parlamenti „székek” várható megoszlásáról. Felmérésük szerint jelenleg 28,23 százalékkal az EPP vezet, mögötte szorosan az S&D 27,70 százalékkal, és őket követi a liberális párt, az ALDE 7,72 százalékkal. A néppárt és a szocialista párt esetében ez megközelítőleg egy 212-208 képviselői helyet jelent.
A PollWatch Europe ezzel szemben eltérő véleményen van. A korábbi szocialista (S&D) vezetést lassacskán március közepére felváltotta a néppárt (EPP) előretörése, a legújabb felmérések azonban kiegyenlített versenyről számolnak be, azaz mindkét pártnak jelenleg 212 képviselői helyet jósolnak. Míg az S&D néhány országban előnyre tett szert – így főleg Olaszországban, ahol a Matteo Renzi kormánya jelenleg a mézesheteit éli -, addig támogatottsága Lengyelországban és számos más országban visszaesett. Az Európai Néppártot is hasonló hatások érik: míg Szlovéniában támogatottsága nőtt, addig Olaszországban jelentősen visszaesett – számol be a PollWatch Europe, amely rendszeresen foglalkozik az Európai Parlamenti választások várható kimeneteléről, közvélemény-kutatások segítségével felmérve az EU 28 tagállamát.
A májusi Európai Parlamenti választások nemcsak a parlamenti képviselők számára fontosak, hanem komoly hatással bírnak az Európai Unió végrehajtó hatalmának, az Európai Bizottság elnökének személyére is. Az életbe lépett Lisszaboni Szerződés értelmében már nem csak az Európai Tanács jogosultsága az Európai Bizottság elnökének megnevezése: kijelölésekor a Tanácsnak figyelembe kell vennie az Európai Parlament összetételét, melyről majd a májusi választások adnak pontosabb képet. Az európai pártok jelölteket állítanak az Európai Bizottság élére, így az Európai Parlamenti választás kardinális szereppel bír: egyes értelmezések szerint a győztes párt jelöltje tölti majd be a Bizottság elnöki pozícióját. Más megközelítés szerint viszont azt is jelentheti, hogy az Európai Tanács később a legtöbb szavazatot összegyűjtő párt jelöltét javasolja majd az elnöki feladatok ellátására. Az új szabályozás célja, hogy növeljék az uniós polgárok politikai és uniós döntéshozatalban való részvételi arányát, valamint a Bizottság demokratikus legitimitását.
Az eddigi legnagyobb parlamenti párt, az EPP a Bizottság elnökének a volt luxemburgi miniszterelnököt, Jean-Claude Junckert jelölte, vele szemben a másik legesélyesebb politikus, az Európai Parlament jelenlegi elnöke, a szocialista Martin Schulz. Az eddigi előrejelzések és felmérések alapján az Európai Parlament többsége ezen két párt közül kerül ki, így a legesélyesebbnek is ez a két jelölt nevezhető az Európai Bizottság elnöki pozíciójára. További jelölt a zöldek részéről José Bové és Ska Keller, míg a liberálisok a belga Guy Verhofstadtot ajánlották a Bizottság élére.
A választásokkal kapcsolatban az EPP kifejtette reményeit és bizodalmát a többségi pozíció megtartására a májusi fordulót követően is, míg a szocialista párt erős kampányba kezdett. „Csupán további öt százalék plusztámogatásra van szüksége a szocialistáknak ahhoz, hogy a legerősebb párt legyen a Parlamentben” – nyilatkozta Synnott Brian, a szocialista párt sajtószóvivője. Önkéntesek ezrei fognak 90 napot a választások előtt azzal eltölteni, hogy választók millióinak ajtaján kopogtatnak szerte Európában a szavazók mozgósításának érdekében. Mindeközben a középpontban természetesen továbbra is Martin Schulz áll: Synnott nyilatkozata alapján mind a 28 EU tagállamból kaptak meghívást, és ennek eleget kívánnak tenni – számol be a Deutsche Welle.
Vulcz Lilla