Új nagyköveteket delegált az Egyesült Államok Tokióba és Santo Domingoba, ám Dublinban továbbra is betöltetlen marad a poszt.
Japánban az amerikai képviselet vezetését Caroline Kennedy vette át múlt pénteken. Az USA 35. elnökének jogász végzettségű lánya nem rendelkezik sem diplomáciai, sem köztisztviselői tapasztalattal, japánul nem beszél, ám Obama elnök támogatója és a legbefolyásosabb demokrata politikusdinasztia tagja. A kormány és a lakosság is kifejezetten üdvözölte kinevezését, megérkezésekor pedig sztárként köszöntötték az első női amerikai nagykövetet Japánban. A pozitív fogadtatás oka részben JFK elnök (1961-1963) emléke, részben pedig hogy a japánok a két ország szoros viszonya megerősítésének tekintik a kinevezést, mivel Caroline Kennedy közvetlen kapcsolatban áll Obamával. „Szövetségünk elengedhetetlen egy virágzó és békés világ megteremtéséhez” – mondta a repülőtéren megérkezésekor az új nagykövet az USA és Japán kapcsolatáról.
A konzervatív és vallásos lakosságú Dominikai Köztársaságba is új misszióvezetőt nevezett ki az Egyesült Államok, ám az ő fogadtatása korántsem szívélyes. Az ország keresztény egyházi vezetői már a nyáron hangosan tiltakoztak amiatt, hogy az amerikai elnök a nyíltan homoszexuális James Brewster chicagói ügyvédet és melegjogi aktivistát, egyik fő adománygyűjtőjét jelölte a karibi ország amerikai nagykövetségének vezetésére. Brewster üzletemberként gyakran járt a Dominikai Köztársaságban, rendelkezik otthonnal is az országban, ezért támogatói szerint helyismerete révén elhivatott és eredményes nagykövet lesz. A Szenátus jóváhagyásától az amerikai melegjogi szervezetek „el voltak ragadtatva”, mivel a latin-amerikai régióban Brewster lesz az első nyíltan homoszexulis amerikai nagykövet. A dominikaiak ugyanakkor továbbra is sértésnek tekintik a kinevezést, melyet ellentétesnek tartanak országuk erkölcsi értékeivel.
Írországban ehhez képest az keltett csalódást, hogy Amerika tavaly decemberben nyugdíjba vonuló dublini nagykövete, Daniel Rooney helyére továbbra sem neveztek ki utódot. Az írek arra panaszkodnak, hogy a poszt 1927 óta nem volt ilyen hosszú ideig megüresedve. „Ez egy pofon az ír amerikaiak millióinak, akik támogatták ezt a kormányzatot” – nyilatkozta Brian O’Dwyer, a New York-i Emerald Isle Immigration Center vezetője.
Szakáli Máté