Megdöbbentő eredményt tett közzé egy német közvélemény-kutatás: a lehallgatási botránynak köszönhetően már csak minden harmadik német állampolgár bízik az USA-ban. A britek szerepe is egyre negatívabbá válik, ellenben a franciák iránti bizalom növekszik.
Ahogy azt előre borítékolni lehetett, a németeknek erősen megcsappant a bizalmuk az amerikaiakban a kiszivárgott Snowden-iratok keltette botrány(ok) után. Az ARD-DeutschlandTREND által készített felmérés drasztikus változásról számol be a német társadalom Fehér Házat illető megítélése kapcsán: Barack Obama elnöknek beiktatása óta idén novemberben lett először nagyobb az ellenzői, mint a támogatói bázisa. Az utóbbi pár hónapban ennek megfelelően az amerikaiak megítélése is radikálisan esett Németországban. A felmérés szerint a korábbi támogatók 14 százaléka ábrándult ki a tengeren túli szövetségesből, így azok aránya, akik szerint „nem lehet megbízni” az amerikaiakban, már 61 százalékra nőtt. Legutóbb a „legsötétebb Bush-órákban”, 2007 júniusában volt ilyen rossz az amerikaiak megítélése Németországban.
A legutóbb kiszivárgott dokumentumok után már azt is tudjuk, hogy nem csak az amerikai, hanem a brit nagykövetségen is működött lehallgatóállomás. Így nem is csoda, hogy az USA után az Egyesült Királyság iránti bizalom csappant meg a második leglátványosabban. A britek szintén a kiugrott NSA-s áldásos tevékenységének köszönhetik a népszerűségük tetemes esését, ugyanis jól megfigyelhető, hogy a brit támogatottság az utóbbi másfél hónapban zuhant meg igazán. A német társadalom jelenleg körülbelül fele bízik meg a szigetországiakban.
Továbbra is rendületlen a nyugati szomszéd, vagyis Franciaország támogatottsága. Sőt, a franciák iránti népszerűség – talán a közös áldozatszerep betöltése miatt – 3 százalékkal nőtt, így jelenleg a németek 80 százaléka táplál pozitív érzelmeket a franciák irányába. Ellenben az oroszok megítélése továbbra is a padlón van, a németek 74 százaléka szerint ugyanis „nem lehet megbízni” Putyinékban.
Az egyes országok után érdemes egy pillantást vetni, hogy a németekben viselkedésében váltott-e ki valamilyen reakciót a lehallgatási botrány. Korábban már beszámoltunk arról, hogy az Allensbach közvélemény-kutató szerint a németek 76 százaléka egyáltalán nem tart attól, hogy elektronikus adatforgalmát megfigyelnék. A jelenlegi felmérés hasonló tendenciáról számol be: a megkérdezett németek 90 százalékának nem változott adatai biztonságát illetően felhasználási szokása, és várhatóan nem is fog, figyelembe véve, hogy a nagy többség, 92 százalék szerint az angolszász kvintett ugyanúgy le fogja hallgatni Merkeléket, „No-Spy”-megállapodás ide, vagy oda.
Edward Snowden megítélése továbbra is igen pozitív, a megkérdezettek 60 százaléka még mindig hősnek tartja a kiugrott ügynököt, viszont a többség nem támogatná, hogy Németország menekültjogi státuszt adjon a Moszkvában tartózkodó „sípfújónak”.
Molnár Tamás Levente