A magyar kormány a Velencei Bizottsághoz fordul

Magyarország elküldi az alkotmány negyedik módosításának tervezetét a Velencei Bizottság számára – erősítette meg a külügyminiszter Brüsszelben. Martonyi János elmondta, Magyarország támogatja egy méltányos uniós mechanizmus létrehozását a jogállamiság elveinek betartatására. Kifejtette, Guido Westerwelle német külügyminiszter biztosította arról, hogy a kezdeményezés nem Magyarországról szól.

A külügyminiszter tájékoztatása szerint a kormány elküldi az alkotmány negyedik módosításának tervezetét a Velencei Bizottságnak, hogy az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testülete megvizsgálhassa a javaslatot alkotmányjogi szempontból. Martonyi János ezzel reagált a strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkárának múlt heti kérésére, aki viszont azt szerette volna, hogy az Országgyűlés halassza is el a zárószavazást az alkotmányjogi vizsgálat befejezéséig.

A külügyi tárcavezetők ülésére érkezve a német külügyminiszter egy Magyarországot érintő kérdésre általánosságban az európai alapértékek, a jogállamiság és a fékek és egyensúlyok tiszteletbentartásának fontosságáról beszélt. Guido Westerwelle szerint nem elég papírra vetni az alkotmányos jogokat, de azok gyakorlati alkalmazása is ugyanannyira fontos. „A szövetségi kormány álláspontja világos, az EU egy értékközösség, és ennek minden tagállamában meg kell nyilvánulnia” – tette hozzá a német külügyminiszter.

Guido Westerwelle nyilatkozatában meg is említette, hogy a dán, a finn és a holland miniszter kollégájával együtt levélben kérte az Európai Bizottságot egy olyan uniós mechanizmus létrehozására, amellyel már idejében, akár az uniós források megvonásával is ki lehetne szűrni, ha egy-egy tagállam megsérti a jogállami kereteket.

Ezzel összefüggésben Martonyi János hétfőn kifejtette, a tárcavezetői ülésen a német külügyminiszter biztosította arról, hogy a mechanizmussal kapcsolatos kezdeményezés nem Magyarországról szól, és nem is más tagországokról. Utalt rá, hogy a jogállamiság mechanizmusának ötlete már tavaly nyáron is felvetődött, éppen a Guido Westerwelle által életre hívott 11 fős külügyminiszteri csoport részéről.

„Magyarország támogatja egy ilyen mechanizmus felállítását” – jelentette ki Martonyi János hétfő délután. Szerinte ha ilyen vizsgálatot meg kell ejteni egy tagállamban, akkor ezt megkülönböztetés mentesen minden tagországgal szemben végre kell hajtani. Mindehhez „nagyon világos, tiszta, egyértelmű és világos jogi garanciák kellenek” – tette hozzá.

A BruxInfo kérdésére elmondta, nem gondolja, hogy ha létezne, Magyarország ellen bevethető lenne jelen helyzetben egy ilyen mechanizmus. Nem kívánta viszont kommentálni, hogy többen összekapcsolják a magyar alkotmánymódosítás kérdését a négy miniszter kezdeményezésével.

Martonyi János felidézte, hogy múlt pénteken levélben fejtette ki a kabinet álláspontját az alaptörvény negyedik módosításáról.

Elmondta azt is, hogy több elem csak elvi szinten került bele az alkotmányba. Példaként említette a hallgatói szerződések rendszerét: „az alaptörvény alapján készít majd az Országgyűlés egy jogszabályt, aminek összhangban kell lennie az uniós joggal, tekintetbe véve az arányosság elvét. Ha esetleg nem lenne összhangban, a Bizottság kötelezettségszegési ejárást indíthat.” Hozzátette, hogy szakértői szinten már megtárgyalta az ügyet a kormány és a Bizottság, és „a Bizottság az EU-joggal megegyezőnek ítélte a szabályozást”.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »