Korábban már bemutattuk Zhang Wei Magyarországon élő kalligráfia mestert, a Kínai Művészeti Központ Kínai Kalligráfia és Festészet Iskolájának vezetőjét, azonban maga az egyesület is megkerülhetetlennek tűnik, ha a hazai kínai közösség kulturális életéről beszélünk. A Művészeti Központon belül találunk még teakultúrát, kínai zenét, harcművészeteket népszerűsítő mestereket, partnerei között pedig számos helyi kínai szervezetet. A Központ a kínai kultúra népszerűsítése mellett a magyar művészetek megismertetését is felvállalta a kínaiak számára, februárra ráadásul nagyszabású holdújév gálát szervez a Millenáris Parkban.
A Kínai Művészeti Központ körül az elmúlt hónapokban viszonylag nagy volt a csönd, kevés nyilvános rendezvényen vettek részt, nem sok programjuk volt, főleg a korábban tapasztaltakhoz képest, amikor majdnem minden második héten felbukkantak valahol. Ez idő alatt sem maradt azonban abba tagjaik körében a kínai művészetek gyakorlása és az új érdeklődőket is szívesen fogadták. A csendesebb időszakot viszont most nagyfokú nyüzsgés követi, hiszen már megkezdődtek a február 10-én tartandó kínai Holdújévi Fesztivál szervezési munkái. A színes kulturális- és sportprogramok összeállítása már folyamatban van erre a rendezvényre, de emellett jövőre már más alkalmak során is láthatja majd a szélesebb közösség a Központ művészeit.
Közeleg a Kígyó Éve
Mi is lesz ez a nagyszabású Holdújévi Fesztivál? Erről Cserkész Gábort, a Művészeti Központ elnökét kérdeztük. „A Szubjektív Értékek Alapítvány nyert egy projekttel az Európai Unió Integrációs Alapjánál, s a Kínai Művészeti Központ közreműködését kérte a program megvalósítására. A 2013 Holdújév Fesztivál unikalitása, hogy talán ez az első olyan alkalom, amikor a Magyarországon működő szervezetek, akik valamilyen módon Kínával foglalkoznak, összefogva, egységesen egy ilyen nagy kulturális programsorozatot állítanak össze. A rendezvényen a kínai kolónia is aktívan részt fog venni. Ilyen széles kör bevonására pedig még nem volt példa, most lesz először és ezzel szeretnénk hagyományt is teremteni. Nagyra becsülöm a közreműködőket, ezért hiszem, hogy a látogatók számára felejthetetlen napot szerzünk majd, közösen. Sor kerül oroszlántáncra, kungfu bemutatóra, amelyen megjelennek a különböző stílusok és Iskolák, amiket majd ki is lehet próbálni a helyszínen. Szeretnénk mindenki számára nagyon könnyen elsajátítható gyakorlatokat is bemutatni, megtanítani. A kungfu gyakorlása ugyanis kitűnő az egészség megőrzéséhez. Lesz kalligráfia, teakultúra, s ahogy hallottam, települnek ki éttermek és kézműves boltok is. Kína Kuanghszi (GuangXi) tartományából 40 kínai művész érkezik majd az esti nagy Gálára.” A Holdújévi Fesztivál megrendezésére február 10-én a Millenárison kerül majd sor, hogy a kínaiak és magyarok együtt köszönthessék a közelgő Kígyó Évét.
Közvetítenének a két kultúra között
Kiket jelent azonban a Kínai Művészeti Központ, akik egy ilyen nagyszabású rendezvénnyel készülnek? A Központot 1995-ben hívták életre és napjainkra az ország egyik legrégebbi, magyarok által alapított kínai – magyar kulturális szervezete lett. Küldetésének a kínai művészetek megismertetését, oktatását tekinti hazánkban, valamint a magyar-kínai kapcsolatok ápolását. Mindemellett igyekeznek a magyar szokásokat és kultúrát az itt élő kínai lakosság számára is bemutatni.
A Kínai Művészeti Központnak több tagozata is működik, így a már korábban bemutatott Zhang Wei által vezetett Kínai Kalligráfia és Festészet Iskola. Az Ébredő Sárkány Autentikus Kungfu Iskola is a szervezethez tartozik és egy több mint 1300 éves kínai harcművészetet oktatnak az érdeklődőknek, a Magyar Tradícionális Kungfu és Wushu Szakszövetség tagjaként. Létezik teatagozat is, amelyben a teakultúra kutatása és gyakorlása folyik. Van továbbá zenetagozata is, bár annak vezetője, Zhang Yu éppen Kínában tartózkodik, de a zenekarok a holdújévi gálára összeállnak újra. Kettő működik ugyanis a Művészeti Központban, a neves magyar zenészek által szakvezetett Magyar Kínai Zenekar és a kínaiak zenészek által összeállított – de magyar taggal is büszkélkedő – Kínai Kamarazenekar.
A kínaiak elhozzák a Központon keresztül a kultúrájukat hozzánk
„Most is működik a többi tagozata is a Központnak, de kevésbé jelentek meg az utóbbi időben nyilvános programokon, mint ahogy mi most Zhang Wei mesterrel itt a Kínai Napokon. Viszont, aki megtalál minket a honlapunkon, vagy más módon kapcsolatba lép velünk, csatlakozhat a gyakorlásainkhoz. Nyíltan működünk, de mégsem. Rendezvények tekintetében a következő nagyszabású a Holdújév Fesztivál lesz. Érdeklődők pedig bármikor csatlakozhatnak hozzánk gyakorolni, mozogni” – magyarázza Cserkész Gábor.
Azt is megkérdeztük tőle, hogy a Művészeti Központ mennyire tudja bevonni a sokszor elzárkózónak tartott kínai közösséget. „A kínai partnereket egyáltalán nem nehéz bevonni, hiszen mára a Művészeti Központ kínai körben egy „brand”lett, amely számunkra nagyon nagy megtiszteltetés. Amit csinálunk és felvállalunk, azok általában magas művészeti értékeket képviselnek, ezért is érdemes mellé állni, melyet sokan meg is tesznek. Jól ismeri a kínai közösség. A magyarok által alapított szervezetek közül a leghíresebbnek, legjelentősebbnek a Kínai Művészeti Központ számít a helyi kolónia körében. Egyediségét jelzi, hogy tevőlegesen csatlakoztak hozzá kínai művészek. Például Zhang Wei mester is, ő a vezető oktatója a Kalligráfia Iskolának. Több kínai tag van, akik elhozzák a kultúrájukat otthonról és igyekeznek megmutatni azt a magyar emberek bevonásával. Egy nagyon érdekes kooperáció indult meg, egy nagyon aktív szabadidő eltöltési lehetőséget kínálunk, természetesen nem üzleti alapokon, hanem kifejezetten nonprofit jelleggel.”
Magyarországra, sőt az egész Nyugatra Cserkész Gábor szerint ritkán jut el a magasabb művészeti értékeket képviselő része a kínai kultúrának. Ez egyrészt a távolságnak tudható be, másrészt annak, hogy az emberek nem hajlandóak sokat fizetni a művészetekért. „Sőt kormányzati-, és civilszinten is haldoklik a kultúra, mert nagyon nehéz talpon maradni azoknak, akik ezt megélhetésből, valahogy minimális profittal akarják csinálni. Mi ebben is különbözünk a többitől: mindenkinek van bejelentett állása, mindenki dolgozik, a Művészeti Központ pedig az életünk igazából. Tehát a szabadidőnket, energiánkat rakjuk bele abba, hogy az itt élő tényleg magas szintű kínai művészeket mutassuk be a magyar embereknek és ezáltal megismerhessék a kínai kultúrának, művészeteknek a magasabb régióit is. A művészetek közelebb hozása a Központ egyik küldetése.”
A célok között szerepel mindemellett az is, hogy a kínaiakat is megismertessék a magyar kultúrával. Például a Budapest Ragtime Band-et szerepeltették korábban egy kínai ünnepen, a Bartók Kórust pedig bevonják a kínai holdújévi programba. A néptáncot is próbálják bemutatni a kínaiakat, de a két zenekar is fontos szerepet játszik a kultúrák közti párbeszédben. „A zenei területen nagyon sok együttműködés van és ezekre viszont már egyre nyitottabbak a kínaiak”- meséli Cserkész Gábor, aki maga is aktív tagja a zenetagozatnak is, mellette pedig többek között az autentikus kínai kungfu stílusvezető mestere is, szabadideje nagy részét pedig a kínai kultúra gyakorlásának és ismertebbé tételének szenteli, a Kínai Művészeti Központon keresztül.
Fülöp Tímea