A YouGov véleménykutató intézet legújabb felmérése szerint a német választópolgárok 69 százaléka elégedetlen kormánya munkájával. Mindössze 20 százalék nyilatkozott pozitívan az elmúlt időszakról, ami európai viszonylatban alacsonynak számít. A jövő évi újraválasztás érdekében vasárnap összeült a CDU-CSU-FDP koalíció, hogy megfogalmazza egységes politikáját a legfontosabb kérdésekben.
Mi indokolta vasárnapi megbeszélést?
A koalíciós csúcsnak nagy tétje volt. Nemcsak a pártpolitikai csatározásoknak kívánták elejét venni a résztvevők, hanem az SPD kemény támadásai miatt kialakult társadalmi elégedetlenséget is meg akarták fékezni. A kormány népszerűsége olyan mértékben süllyedt, hogy Angela Merkelnek időszerű volt lépnie az ügyben. A kancellári posztért versenybe szálló kihívó, Peer Steinbrück bemutatása után a CDU úgy nyilatkozott, hogy korainak tartja a 2013-as választás kampányának megindítását. Most úgy tűnik, hogy a népszerűségi mutatók hatására stratégiát változtatott a kormánykoalíció.
A vasárnapot megelőző napokban a kancellár visszafogottan nyilatkozott az előtte álló csúcsról: „Olyan döntést fogunk hozni, amit az adott helyzet megkíván”. Bennfentesek szerint a koalíción belül nézeteltérések tapasztalhatóak, és sokan nem fogadták megnyugvással Merkelnek ezt és az ehhez hasonló kijelentéseit. A legtöbben attól tartottak, hogy a vasárnapi ülés nem viszi előrébb a koalíciót, csak felszínre hozza a sérelmeket, és még inkább megbontja a három párt szövetségét. A vita forrása az, hogy a CDU, legnagyobb párt lévén, megpróbálja diktálni a koalíció profilját, a fő irányvonalát, s bizony gyakran hagyja figyelmen kívül a CSU, és főleg az FDP véleményét.
A legfontosabb kérdések állása a csúcs előtt…
A gondozási ellátás bevezetése egyike a német belpolitika legnagyobb vitaforrásainak. Azok lesznek rá jogosultak, akiknek a gyereke nem kapott helyet egyik bölcsődében sem, s így az anyának vagy az apának otthon kell maradnia vele. A kérdés a CSU szívügye, azonban mind a CDU-n, mind az FDP-n belül sok ellenzőre talált. A legkisebb koalíciótag méltán érezhette magát elnyomottnak a kérdésben, ugyanis nem egyszer szóltak arról a vezető napilapok hírei, hogy az FDP kimaradt a tanácskozásból, vagy nem számított olyan súllyal a véleménye, mint a másik két párté. Ennek hatására az FDP több kezdeményezést is megtorpedózott szeptemberben a gondozási ellátás ügyében. Pár nappal a csúcs előtt az volt a nagy kérdés, hogy az ellátás összegét készpénzben kapják-e meg a kisgyereket nevelők, vagy utalja azt a kormány egy úgynevezett tanulmányi számlára, amely segítséget nyújthat a gyermek jövőbeli oktatásában.
Vizitdíj a németeknél jó ideje van, negyedévente egyszeri 10 euró összegben. A kormány magyarázata szerint erre azért volt és lenne a jövőben is szükség, mert az államháztartás nem tudja megfelelően finanszírozni a betegellátást, viszont egyre több idős ember szegényedik el az egészségügyi árak miatt. A pártok közti nézeteltérés ebben az ügyben is megnyilvánul. A liberális FDP úgy látta a vasárnapi ülést megelőzően, hogy a megoldás nem a vizitdíjban keresendő, hanem az energiaárak csökkentésében. Az azon megspórolt pénz szerintük elegendő a nyugdíjasok megsegítésére. A probléma csak az, hogy ha így dönt a koalíció, akkor is milliárdos tételeket kellene elkülöníteni az állami költségvetésből a betegkassza kipótolására.
Talán a legfontosabb kérdés ma Németországban az időskori elszegényedés, s ezzel párhuzamosan a nyugdíjak mértéke. A baj csak az, hogy ebben az ügyben egyáltalán nem volt egyetértés a három párt között a vasárnapi találkozót megelőzően.
…és a csúcs után
A november 4-i ülésen előkerültek a legsürgetőbb témák, mégis csak kevés sikert könyvelhettek el a politikusok.
Ami a gondozási ellátás kérdését illeti, döntés született. Az FDP állandó kifogásai ellenére a CSU keresztülvitte akaratát a csúcson, módosításokba azonban bele kellett mennie. Így tehát a tervezett 2013. január 1. helyett csak augusztus 1. után jár az összeg. Másik változtatás is történt, amelyet az FDP ajánlott fel: a tanulmányi számla, mint a szülők által választható lehetőség is megszavazásra került. Ennek értelmében azok, akik 13-36 hónapos gyereket nevelnek, nemcsak havi maximum 150 eurót kapnak a számlára, hanem 15 eurós bónuszt is, mivel gondoltak gyerekük jövőjére.
A vizitdíj úgy látszik Németországban sem népszerű, a koalíció ugyanis az eltörlése mellett döntött, január 1-jétől nem kell fizetniük a betegeknek. A CDU bosszankodik, az FDP pedig örül, hogy ezt is elérték. Talán így sikerül újra átlépniük a választási küszöböt – azt a bizonyos öt százalékot -, a jelen állás alapján ugyanis mélyen alatta vannak a népszerűségi felmérések szerint.
A nyugdíjak emelése mellett döntött a koalíció tegnap, igaz, az összeg elenyésző. Ursula von der Leyen, a CDU munkaügyi minisztere már hónapokkal ezelőtt figyelmeztette a kormányt az időskori elszegényedés jelenségére, lépést azonban senki nem tett az ügyben. Von der Leyen azt akarta elérni, hogy azoknak, akiknek a biztosítottsága nem éri el a minimumot, azaz a 688 eurót, a kormány pótolja ki az illetékeit minimum 850 euróig. A kormány adatai szerint viszont ilyen állapot mindössze két százalékát érinti az alacsony jövedelműeknek, őket hajlandó a vezetés kisegíteni állami pénzekből. A CDU főtitkára, Hermann Gröhe szerint azonban nem igazságos a döntés, mivel olyanok is plusz pénzhez juthatnak így, akik direkt csak alkalmi munkákat végeztek, és amúgy az államból éltek.
Az ellenzék kifogásolja a döntéseket
Alig álltak fel a politikusok a tárgyalóasztaltól, a legnagyobb ellenzéki párt, az SPD máris ellenvetéseket támasztott a meghozott lépésekkel szemben. Frank-Walter Steinmeier frakciófőnök szerint a vasárnapi csúcs olyan volt, mint egy vásári kupeckodás. „Választási ajándékokat osztogattak, tekintet nélkül az államháztartásra” – mondta Steinmeier. Az SPD jogi lépéseket fontolgat a gondozási ellátás felülvizsgálatára, a Zöldek pedig azt tervezik, hogy kikérik az alkotmánybíróság véleményét a tárgyalt kérdésekben.
Szabó Boglárka