Az Európai Uniós alapokat nem rendeltetésszerűen felhasználó országok listáján Románia az első helyen áll – írja a Manna.ro. A meglepő adatot az Európai Bizottság és az OLAF – Európai Csalás Elleni Hivatal tette közzé.
Második helyen még nagyobb meglepetésre a németek állnak, harmadikon pedig az olaszok foglalnak helyet.
Az OLAF munkatársa, Lothar Kuhl szerint aggasztó, hogy Romániában az EU-s pénzekkel történt csalások miatti perek során kevés ítélet születik, többségük tárgyalását ejti a bíróság. Ami az EU-s alapok eltérítését illeti, Romániában a jogi eljárások során a bírósági beadványok 73,4 százalékát utasították vissza.
Romániában 225, míg Németországban 168 és Olaszországban 112 ilyen jogi esetet jegyeztek a múlt évben. A legtöbb EU-s pénzt viszont Olaszországban sikkasztották el, és itt jegyezték a legnagyobb összegű, 380 millió eurós csalási esetet is.
Németországban az esetek 32,5 százalékának tárgyalását utasítja vissza a bíróság, és 57 százalékuk fejeződik be törvényszéki ítélettel.
A három országban azért magas a beadványok száma, mert itt a bíróság dönti el azt is, hogy illetékes-e egy ügyben vagy sem. A belga vagy a francia jogrendszerben helyben osztályozzák az ügyeket, például konstruktív bizonyítékok hiányában nem is kerülnek bíróság elé.
A németországi esetek kiugró számát nemcsak az magyarázhatja, hogy ez az EU legnagyobb gazdasága, legnagyobb és legnépesebb tagországa, ezért sok EU-s pénzt forgatnak, hanem az is, hogy Németország sok kelet-európai exportőr, beszállító célországa, és megesik, hogy egy-egy csalási ügyre ott derül fény, nem abban az országban, ahol tulajdonképpen elkövették.
A Romániában jelzett esetek magas száma annak tudható be, hogy relatív új tagországként szigorúbban ellenőrzik az európai alapok felhasználását. Ráadásul speciális szubvenciós programokban is (építőanyagok, mezőgazdasági termények beszerzése) részesült az árvizek és az aszály miatt, és ezekben a programokban magasabb volt a pénz nem rendeltetésszerű felhasználása.
Kitekintő / Manna.ro