A szerbiai választások második fordulóját Nikolić nyerte, a VMSZ mégis kitart a Tadić vezette Demokrata Párt mellett. Számításai nem alaptalanok, hiszen szövetségese mind a tartományi, mind a köztársasági parlamentben jó pozíciókat szerzett.
Rácáfolva minden előzetes felmérésre és szakértői véleményre, a szerbiai választások második fordulóját megnyerve Tomislav Nikolić kapta meg azt a többséget, amivel a választópolgárok akaratának megfelelően elfoglalhatja Szerbia elnöki székét. Mindeközben egyik párt sem szerzett a kormányalakításhoz elegendő többséget a köztársasági parlamentben, így vasárnap éjszaka óta folynak a találgatások az események további kimeneteli lehetőségeiről.
Tántoríthatlan a VMSZ
Egy biztos: a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) a maga öt képviselőjével tartja magát az alig több, mint egy hete, a Demokrata Párttal (DS) kötött elvi együttműködési megállapodásához: eszerint nem hajlandó az újonnan megválasztott elnök pártjával, a Szerb Haladó Párttal (SNS) szövetségre lépni.
Ehelyett kitart régi szövetségese, a DS mellett, még úgy is, hogy az első forduló után történtek visszaélések a demokrata párti szavazatszámlálók részéről. A döntés ugyanakkor nem feltétlenül rossz, hiszen még korántsem biztos, hogy az SNS meg tud annyi pártot nyerni olyan szintű kompromisszumokkal, hogy képes legyen a kormány felállítására. Ekkor pedig újra szerep juthat a DS-nek és partnerének, a VMSZ-nek.
Bebetonozta magát a DS a Vajdaságban
A végső formáció azonban messze van – köztársasági szinten. Nem tűnik közelebbinek a tartományi kérdések rendezése sem, noha ott jóval egyszerűbb a képlet. A DS ugyanis megszerezte a voksok abszolút többségét, így 120 képviselői helyből 57-be küldheti saját képviselőjét.
Magyar szempontból a VMSZ 4 helyet kapott a listáról, 4-re pedig egyéni képviselőit küldheti: Szabadkáról Pásztor István, Magyarkanizsáról Kávai Szabolcs, Topolyáról Egeresi Sándor, Csókáról pedig Kormányos László jutott be a tartományi parlamentbe – írja a Vajdaság MA. A többi magyar pártnak egyetlen jelölt bejuttatása sem sikerült.
Pásztor István az eredményeket értékelve megelégedésének adott hangot, noha a második fordulót megelőzően még legalább 10 VMSZ-es képviselő bejutásának adott esélyt. A párt így is, 1996 óta a legtöbb szavazatot kapta meg a választások során, ami nagyjából 70 ezer szavazót tesz ki. Ezek szinte kivétel nélkül magyarok, pedig a párt megpróbált a szerb szavazók felé is nyitni. Ők viszont vagy az otthon maradást, vagy pedig más pártokat választottak a voksolás során.
Mindenesetre a tartományi parlamentben borítékolhatónak tűnik a VMSZ és a DS jövőbeli együttműködése – már csak ezért is tart ki a VMSZ országos szinten is a Demokrata Párt mellett. Bojan Pajtić, a DS vajdasági alelnöke nyilatkozata szerint a párt a jövőben is partnerként tekint a Vajdasági Magyar Szövetségre, a Szerbiai Szocialista Pártra (SPS) és a Vajdasági Szociáldemokrata Ligára (LSV).
Összefüggések halmaza
Ugyanakkor a tényleges hatalomra még várni kell: a vajdasági autonómia ugyanis még gyerekcipőben jár. Noha létezik választott parlament és kormány, ezek nagyban függnek a Belgrádból érkező költségvetéstől. Éppen ezért várható, hogy a DS újvidéken a kivárást választja, és ha már megalakult a köztársasági parlament, utána lépi meg a döntő lépést. Amennyiben a Haladó Pártnak sikerül egy működőképes koalíciót összehoznia a fővárosban, az újvidéki parlamentben sem szoríthatják majd háttérbe.
Boris Tadićot noha megbüntették a választók, pártja korántsem szenvedett akkora vereséget. Így nem csoda, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség továbbra is partnerként áll a demokraták oldalára, hiszen szakértők szerint ,,még Szerbiában is történhetnek csodák” – olvashatjuk a Magyar Szó hírportálon. Lehet még kohabitációs kormány, de a nagykoalícióra is sor kerülhet – amennyiben a képviselőknek fontosabb az ország előrehaladása, mint saját kis érdekeik.
Kitekintő összeállítás - Zsár Virág