Diadalittas ellenzéki tüntetők a bukaresti diadalívnél

Fraternizáltak a bukaresti Diadalívnél szervezett ellenzéki tüntetés résztvevői és az Egyetem téri tüntetők tegnap este, miután a Szociál-Liberális Szövetség (USL) becslések szerint mintegy hétezer szimpatizánsa délután Traian Băsescu államfő és a kormány lemondását követelte.

 Az eredetileg a főváros északi részében fekvő Diadalív és a kormánypalotának helyet adó Victoriei tér közötti Kiseleff sugárútra engedélyezett ellenzéki tüntetésre autóbusszal, vonattal, személygépkocsin érkeztek elsősorban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) hívei az ország minden sarkából. Az ellenzéki szövetség másik tagpártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) csupán a bukaresti és konstancai szervezeteit mozgósította, a hivatalos magyarázat szerint azért, mert a „munkamegosztásban” a PSD-nek a vidéki, a PNL-nek pedig a fővárosi tüntetések megszervezése jutott. 

Che Guevara Bukarestben

A kora délutánra meghirdetett tüntetésre már a délelőtti órákban elkezdtek szállingózni a Traian Băsescut, kisebbik lányát, Elena Băsescut, Elena Udrea turisztikai minisztert, Emil Boc kormányfőt kifigurázó plakátokat, illetve román nemzeti és PNL-s lobogókat cipelő résztvevők. A Kiseleff környéke lassan megtelt buszokkal és emberekkel, akik egymást kérdezgették: merre is van a Diadalív?

Kisebbfajta szenzációt keltett a tüntetők és főként a tüsténkedő sajtósok körében Radu Mazăre konstancai különítménye: a tengerparti város szociáldemokrata polgármestere a tőle megszokott Che Guevara-s kiszerelésben érkezett, századmagával: a konstancai fiatalok ugyanazt a khakiszínű egyenruhát és piros baszk sapkát viselték, amely híressé tette különc polgármesterüket. Az USL tüntetőit láthatólag inspirálták a már egy hete tartó Egyetem téri tüntetés résztvevőinek immár közismert szlogenjei: a szaporán fényképező fotósok viszontláthattak olyan plakátszövegeket, mint a Facebookon összeállított ranglistán „fődíjas” „Vă rugăm să ne iertaţi, nu producem cât furaţi!” („Elnézést, hogy nem termelünk annyit, amennyit ti loptok!”)

„Maradjon a pánsípnál”

A Diadalívnél felállított pódiumra a szónokok a tervezetthez képest jókora késéssel, délután 5 óra körül léptek fel: a sort Mircea Diaconu színész-szenátor és Nicolae Zamfir legendás pánsípművész nyitotta meg, utóbbi azonban belesült mondandójába. „Maradjon inkább a pánsípnál” – jegyezte meg a járdáról egy idősebb, kopottas eleganciájú hölgy. Zamfir után Sorin Roşca Stănescu közismert újságíró lépett a mikrofonhoz; ő arra szorítkozott, hogy bejelentse: leteszi a „pennát” és belép a Nemzeti Liberális Pártba. Victor Ponta mondanivalójából sem jegyeztek meg sokkal többet a tüntetők, mint az utolsó mondatot, amelyet ütemesen ismételt meg a szociáldemokrata pártvezető után a tömeg: „Le Băsescuval!” Mire Crin Antonescu, a liberális főszónok jutott sorra, a tömeg már egészen belemelegedett a kormány- és államfőellenes skandálásba.

„Miénk itt a tér!”

Már elmúlt este 6 óra, a tüntetés hivatalos engedélye is lejárt, amikor a Diadalív felől elindultak a tüntetők a Victoriei tér felé. Kisebb csoportok már korábban elszakadtak a tömegtől, és birtokukba vették a kormánypalota előtti területet, így a forgalom is leállt a környéken. A résztvevők zöme a Kiseleffbe torkolló mellékutcákban parkoló autóbuszokhoz vonult, az elszántabbak azonban csatlakoztak a kormánypalota előtt Emil Boc kormányfő fejét követelők seregéhez. A mintegy kétezres csoportból egyszer csak kivált a „kemény mag”, és elindult a városközpont felé, „Universitate! Universitate!” skandálással jelezve úticélját: az Egyetem teret. Látva, hogy a csendőrök nem állják útjukat, a többiek is bátorságot kaptak, követve a merészebbeket. A Magheru sugárúton teljesen leállt a forgalom a Victoriei tér és a városközpont közötti két kilométeres távon, a tüntetők háborítatlanul haladtak az Egyetem tér felé.

Ahol eközben a „pártmentesek” tüntetésének hetedik napja fordult estébe. A hír futótűzként terjedt el a mintegy ezres tömegben: jönnek a többiek a Diadalívtől! Ha a karhatalmiak, politikusok, újságírók számára addig talány volt: vajon hogyan fogadják majd az Egyetem tériek a „pártos” tüntetőket, előbbieket nem gyötörték kétségek: maguk bontották le a kordonokat, hogy társaik háborítatlanul elfoglalhassák helyüket a téren. A városközpontban a forgalom addigra már teljesen lebénult, s a rohamrendőrök is beletörődtek: az Egyetem tér a tüntetőké… 

Székelyföld „csatlakozott” Romániához: az őrkői romáknak „elegük lett”

Több mint háromszáz elégedetlen sepsiszentgyörgyi gyűlt össze tegnap a Kovászna megyei prefektúra székháza előtt, ahol hangos füttyszóval „kergették” a hatalmon lévő kormányt. A tüntetők román és magyar nyelvű táblákat mutattak fel, amelyeken többek között: „Összevont lemondások, előrehozott választások”, „Elnézést, hogy nem termelünk annyit, amennyit elloptok”, „Le a PDL – RMDSZ kormánnyal”, „A Boc kormány gödörbe visz” vagy „Le az autó regisztrációs adóval” és „Elég volt” feliratok voltak olvashatóak. 

A „Fütyöljük ki őket” jelszóval szerveződött tiltakozó megmozdulás első résztvevői között volt az a mintegy száz Őrkő negyedi roma, akiket vélhetően nem a Facebook közösségi portál révén hívtak utcára. „Testvérem, most megmutatjuk a magyaroknak, hogy kell tüntetni”, mondta érdeklődésünkre a magát Tarzannak nevező tüntető, aki elmondta, hogy a sajtóból értesültek a megmozdulásról, és azért vonultak utcára, mert rendkívül nagy szegénységben élnek, kukázni se engedik őket, és azt szeretnék, hogy az önkormányzat beengedje szekereiket a városba. 

A tüntetésen népes csapattal voltak jelen az ellenzéki pártok, így a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a Szociáldemokrata Párt (PSD) helyi vezetői, de ott volt az MPP és az EMNT helyi vezetősége is, viszont senki nem viselt pártjelképeket. Ugyanakkor a tüntetők között voltak a Háromszéki Nyugdíjasok Egyesülete, valamint a Sanitas és a Testvériség Szakszervezet tagjai is. A szentgyörgyi megmozdulásra mintegy 30 csendőrt vezényeltek ki, de az békésen lezajlott, senki ellen nem indult eljárás. Több tüntető bejelentette, hogy ma 17 órakor ismét a prefektúra épülete elé vonulnak, folytatják az akciót. Amúgy a háromszéki megyeszékhelyen kívül tegnap országszerte folytatódtak a kormány és államfőellenes tüntetések, az erdélyi megyeszékhelyek majd mindegyikében immár hetedik napja vonultak utcára az emberek. 

Új Magyar Szó

Friss hírek