Az egészségügyi kerettörvény tervezete és Raed Arafat távozása ellen, valamint Basescu államfő és a kormány lemondásáért tüntettek szombaton Bukarestben és több román városban: több százan vettek részt a brassói, kolozsvári, nagyváradi, temesvári, dévai, galaci és ploiesti-i megmozdulásokon is, habár Basescu már pénteken kérte a kifogásolt tervezet visszavonását.
Az országszerte kibontakozó tüntetéssorozat kiváltó eseménye az államfő és Raed Arafat volt egészségügyi államtitkár televíziós konfrontációja, amelyre a hét elején került sor. Ezt követően Arafat lemondott, mert nem értett egyet a megszülető egészségügyi törvény sürgősségi ellátást szabályozó előírásaival.
Több nagyvárosban azonban szimpátiatüntetések szervezésébe kezdtek a SMURD Mentőszolgálat alapítója mellett – tudósít a Krónika január 15-én. A Manna.ro értesülései szerint a legtöbb demonstrációra nem kértek engedélyt, azokat a Facebook közösségi oldalon szervezték. A tüntetések több városban is Traian Basescu és kormányellenes tiltakozássá fajultak. Bukarestben szombat este az Egyetem téren tartottak demonstrációt.
A tüntetők közé állítólag focicsapatok szurkolói keveredtek, akik könnygázspray-t, füstbombát, köveket használtak akaratuk kifejezésére. Többször alakult ki dulakodás a tüntetők és a rendfenntartók között, utóbbiak közül négyen súlyosan megsérültek – tudósít a Transindex.ro és a Realitatea.ro.
Brassóban péntek este, mintegy 500 ember részvételével zajlott az Arafat melletti szimpátitüntetés: „Arafatot akarjuk!”, „Miniszteri megbízást Arafatnak!” kiabálták a tüntetők. Temesváron körülbelül 200 ember vonult fel a Győzelem téren. „Băsescu, ne feledd, eljön a te időd is!” kiabálták a tüntetők, sőt még az ominózus 1989-es jelszó is elhangzott: „Ma Temesvár, holnap az egész ország”. Marosvásárhelyen a tüntetők a kórház udvarába is behatoltak és ott állítólag akadályozták a mentőskocsi zavartalan közlekedését. Ezért a helyi prefektus kijelentette, nyomoznak a tüntetés szervezői után, írásbeli figyelmeztetésben részesítik őket, valamint pénzbírsággal is számolniuk kell – tudósít a vidéki eseményekről a Manna.ro.
Băsescu pénteki nyilatkozatában azt kérte Emil Boc miniszterelnöktől, hogy vonja vissza a társadalmi vitából a tervezetet, ugyanakkor csalódottan nyilatkozott a szakma és a civil lakosság egy részének ellenérzései miatt, hiszen 2011 decemberében még ő foglalt állást a tervezet közvitára bocsátása érdekében. Az államfő úgy véli, igenis szükség van az egészségügy privatizációjára, mert a jelenlegi rendszerben „virágzik a korrupció” (Krónika).
Ugyanezen a napon Arafat sajtónyilatkozatban köszönte meg a civilek támogatását, ugyanakkor arra kérte az embereket, ne menjenek az utcára, ne hagyják manipulálni magukat, és tartsák be a törvényeket.
Ritli László egészségügyi miniszter a miniszterelnök kérésének eleget téve visszavonta a közvitáról az egészségügyi kerettörvény tervezetét, amelyet eredetileg 2011. december 28-án bocsátották közvitára. A jogszabályról szóló társadalmi párbeszéd január 28-án zárult volna, de pénteken Cristian Irimie államtitkár bejelentése nyomán a szaktárca legalább 30 napos hosszabbítást rendelt el (Adevarul.ro). Mindezt hiába tették, hiszen mára az államfő kérésére a tervezetet visszavonták a vitáról, mivel a szakma és a közvélemény széles rétegeinek tiltakozása után egyértelművé vált: új egészségügyi törvénytervezetre van szükség.
Kovács Barbara