A menekültek lesznek az új vendégmunkások?

Előrejelzések szerint idén akár 1 millió menekült is érkezhet Németországba. Integrációjuk igen komoly feladat lesz, Dieter Zetsche, a Daimler vezérigazgatója azonban bizakodó. Egy, az FAZ-el készített interjúban Zetsche kijelentette, hogy a menekültek, hasonlóképp az ’50-es és ’60-as évek vendégmunkásaihoz, egy „újabb német gazdasági csodát” készíthetnek elő. A Kitekintő ennek a forgatókönyvnek a valószínűségét próbálja kideríteni. Akkor és ma: mi maradt, mi változott?

A történet az ’50-es évek közepén kezdődik, amikor a Konrad Adenauer által irányított nyugatnémet vezetés elhatározta, hogy a súlyos német munkaerőhiányt külföldről fogják pótolni. Ennek keretében 1955 és 1973 között több országgal kötött az NSZK szerződéseket, melyben a munkabér mellett a két ország közötti munkások mennyiségét, illetve a németországi tartózkodás idejét is megszabták (az egy másik kérdés, hogy a szerződés lejárta után sokan Németországban maradtak). Az első vendégmunkások Dél-Európából – főként Olaszországból, Görögországból és Spanyolországból – érkeztek, majd befutottak Tito jugoszláv vendégmunkásai, végül pedig jöttek a törökök. A törökök képezték akkor az egyetlen olyan országot, ahonnan számottevő muszlim vendégmunkás érkezett, ez az összes vendégmunkás körülbelül negyedét jelentette.

A helyzet ma egészen más. Ma a Németországban benyújtott menedékkérelmek legnagyobb számban szír, koszovói, albán, iraki és afgánok állampolgároktól érkezik. Ha a menekültkérelmeket összeadjuk, akkor végül az jön ki, hogy a menekültek 50 százaléka muszlim országból érkezik. Ha azonban a menekültügyi státuszt kérelmezők közül levonjuk azokat, akiknek nagy valószínűséggel el fogják utasítani a kérelmét (a nyugat-balkáni országokból – így a szerb, a macedón vagy albán – érkező menekülteknek nincs sok perspektívájuk), akkor máris ott tartunk, hogy a menekültek jóval több mint fele érkezik muszlim országból.

Szintén különbségek fedezhetőek fel a kérdéses emberek mennyisége között. Az első vendégmunkások 1961-ben érkeztek az NSZK-ba, az 1973-as létszámstopig pedig 3,5 millió vendégmunkás járta meg a nyugati Németországot. Ha ezt tizenkét évet leosztjuk, akkor éves szinten valamivel kevesebb mint 300.000 vendégmunkást kapunk.

A mostani menekültkrízis kapcsán ugyan ekkora időintervallumról nem beszélhetünk, azt viszont látjuk, hogy a menekültek száma az utóbbi pár évben drasztikusan megnőtt. Tavaly valamivel több mint 200.000 menekült érkezett Németországba, a korrigált előrejelzések szerint ez a szám idén már elérheti az 1 millió főt. Itt természetesen bele kell venni a már fent említett elutasítási rátát is, mindent összevetve azonban így is félmillió fölött lesz a menekültek száma az év végére. Ami jócskán felülmúlja a vendégmunkások számának akkori éves átlagát.

Az egyik igen lényeges különbség a vendégmunkások és a menekültek között az érkezés feltétele. A vendégmunkások szerződéses viszony keretében jöttek, az otthoni munkanélküliség elől menekülve, hogy a német ipar szolgálatába álljanak. Többségük tanulatlan, vagy betanított munkás volt, nyelvtudással csak igen kevés rendelkezett. Ám ezekre a képesítésekre nem is igen volt szükségük, a helyzetet leegyszerűsítve ugyanis a vendégmunkások a „piszkos munkát” végezték el, amihez speciális képzettség nem kellett: az építőiparban, a fémiparban és a bányászatban volt szükség emberekre, egyszóval munkáskezekre.

Az automatizálás, valamint a globalizáció következtében az ipari szektor aránya folyamatosan zsugorodott a német gazdasági rendszerben (mint ahogy a világgazdaságban általában), helyét a szolgáltatói szektor vette át. Ma pedig a ’60-as évekkel szemben nem a puszta fizikai munkán, hanem a specializáción és a hozzáadott értéken van a hangsúly.

A mai menekültek két fő indok miatt hagyták el országukat, egyrészt a háború, illetve a politikai üldözés miatt, másrészt a jobb élet reményében. Összességében elmondható, hogy a mostani menekültek képzettségi szintje magasabb, mint az akkori vendégmunkásoké. Napjaink német gazdasági igényéhez viszont ez még így is kevés. A Szövetségi Munkaügyi Hivatal elnöke nem olyan rég úgy nyilatkozott, hogy az érkező menekültek több mint felének nincs rendes szakképzettsége, többségük pedig csak alap angol vagy francia tudással rendelkezik, a német nyelv általában szóba sem jön. A német államnak előreláthatólag 10 milliárd eurót kell majd fektetni a menekültek nyelvi oktatásába és képzésébe. Ez ugyan komoly pluszköltség, hosszú távon azonban megtérülhet, a sikeres integrációhoz ugyanis a nyelven és a munkán keresztül vezet az út. Kérdés, hogy a német gazdaság a plusz terheket hogy fogja bírni. A müncheni Ifo-Gazdaságkutató Intézet legfrissebb elemzésében azt javasolja, hogy csökkentsék a 8,50 euró/órás minimálbért, valamint a menekülteknek juttatott különféle szociális juttatásokat a Hartz-IV-csomagból.

A menekültek képzettsége származási országonként igen eltérő képet mutat: felmérések azt mutatják, hogy míg az afgánok közel fele analfabéta, addig a szírek 20 százalékának van főiskolai vagy egyetemi végzettsége. Egy általános képet a menekültek képzési szintjéről nem érdemes felállítani, az ugyanis országonként igen eltérő Egy dolog mindenképpen a menekültek oldalán van, ha álláskeresésről van szó, ez pedig a koruk: a menekültstátuszt igénylők 80 százaléka 35 év alatt van.

A vendégmunkások és a menekültek összehasonlítása, ahogy a fenti levezetésből látszik, egy az egyben nem lehetséges. Bár első ránézésre vannak hasonló jegyek (idegen országból való származás), a körülmények és a feltételek azonban annyira különbözőek, hogy nem érdemes összehasonlítani az akkori vendégmunkások helyzetét a mostani menekültekével.

Molnár Tamás Levente

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »