Újraindul a vita a jövő eurózónájáról

Egy, az Európai Bizottság által készített és Jean-Claude Juncker által a csütörtöki EU-csúcson szóban ismertetett elemzés újra kívánja indítani a vitát a gazdasági és monetáris unió továbbfejlesztéséről. A dokumentum első változata többet foglalkozik a múlttal, mint a jövővel.

Az Európai Tanács csütörtöki informális ülésén az EU hivatalosan is újraindította a vitát és gondolkodást a gazdasági és monetáris unió (EMU) jövőjéről.

A „kezdőrúgást” Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke végezte el, amikor a 28 uniós tagállam vezetője előtt bemutatta azt az analitikus dokumentumot, amely egyfajta röntgenfelvételt közöl az eurózónáról, az előtte álló fő kihívásokról, és elgondolkozik a továbblépés lehetséges irányairól is.

A papírt még tavaly októberben rendelték meg az állam- és kormányfők négy intézmény, az Európai Bizottság, az Európai Tanács, az Európai Központi Bank és az Eurócsoport elnökétől azzal, hogy a júniusi EU-csúcsra végleges jelentést tegyenek le az asztalra, javaslatokat téve az EMU építkezésében a további lehetséges lépésekre.

A munkát az előző ciklustól eltérően az Európai Tanács elnöke helyett az Európai Bizottság feje koordinálja, aki csütörtökön állt elő az első, még nagyon kezdeti fázist tükröző verzióval. Pedig a brit kormány előzetesen abban bízott, hogy a júniusban véglegesedő szöveg utalásokat tesz majd az EU-szerződések módosítására is, ami megkönnyíthetné Nagy-Britannia számára a brit tagság egyes feltételeinek újratárgyalását az EU-val a 2017-re a bennmaradásról tervezett népszavazás előtt.

Az első írásos anyag ugyanakkor nem csak a szerződésről hallgat, de egyelőre más olyan jövőre vonatkozó kérdéseket sem feszeget, amelyek egy 2012 őszén már ugyanebben a témában megjelent dokumentumban már szerepeltek.

Az elemzés háromnegyede ehelyett inkább az egységes valuta és az EMU természetére fókuszál, visszapillant a gazdasági és pénzügyi válság gyökereire, számba veszi a 2010 óta a gazdaságpolitikai koordinációban és a pénzügyek terén elfogadott intézkedéseket, pillanatfelvételt ad a jelenlegi helyzetről, és csak az utolsó két oldalon foglalkozik „a mély és tényleges” gazdasági és monetáris unió felé vezető lépésekkel.

A dokumentum többek között rámutat, hogy az euró egy sorsközösséget hozott létre a valutaövezet tagjai között, akik belső problémái és nehézségei a többiek számára sem lehetnek már közömbösek. „Egy monetáris unió csak akkor lesz sikeres, ha belül lenni idővel több előnnyel jár, mint a kívülmaradás. Ahhoz, hogy ez így legyen, minden tagállamnak úgy kell gazdasági és fiskális politikájára tekintenie, hogy az közös érdeklődésre tart számot” – húzza alá az elemzés.

Az anyag előretekintő része szükségesnek nevezi, hogy az eurózóna fokozatosan az erősebb gazdaságpolitikai koordináció, a konvergencia és a szolidaritás konkrét mechanizmusai felé vegyen irányt.

A formailag a négy elnök (valójában egyelőre csak a bizottsági elnök) kézjegyét viselő dokumentum rövid távon (a következő 18 hónapban) fontosnak nevezi egy következetes stratégia végrehajtását a szerkezeti reformok, a beruházások és a költségvetési felelősség „szentháromsága” alapján. Ebben a kontextusban az elemzés szerint elsőbbséget kell élveznie a tagállamok nagyobb elkötelezettségének a növekedésbarát szerkezeti reformok mellett az euróövezeten belül. A papír megjegyzi, hogy a tagállamok az általuk eddig tett politikai vállalások végrehajtása nem bizonyult kielégítőnek. Elismeri, hogy ebből a szempontból az egységes valuta stabilizáló hatásának „bizonyos kontraproduktív hatásai” vannak a tagállamok szerkezeti reformok megkezdésére és végrehajtására vonatkozó politikai akaratára. „Legmagasabb szintű megújult politikai konszenzus szükséges ezeknek a strukturális reformoknak a végrehajtása érdekében” – hangsúlyozza a Bizottság.

A szerkezeti reformok felgyorsítása mellett az egységes piac működését akadályozó korlátok lebontása a másik rövid távú prioritás. Az ezirányú erőfeszítésenek a munkaerő mobilitás fokozására és a határokon átnyúló befektetések és a tőke szabad áramlásának útjában álló korlátok lebontására kellene fókuszálnia.

Az elemzés ugyanakkor azt is lényegesnek tartja, hogy a polgárok és a piacok elvárásaival összhangban az EMU-keret hosszú távú fejlődési perspektíváját is kifejlesszék.

Ennek jegyében a dokumentum egyelőre csak körülbelül egy tucat kérdés feltevésére korlátozódik, amelyekre a végleges jelentés kidolgozása során válaszokat vár a tagállamoktól. A kérdések az EMU korábban már felvázolt gazdasági, fiskális és politikai pillére helyett inkább a gazdaságpolitikai koordináció (más néven a gazdasági kormányzás) elmélyítésének értelmére és lehetséges irányaira vonatkoznak.

Az egyik kérdés arra vonatkozik, hogy miképpen lehetne biztosítani a gazdasági és fiskális szabályozó keret jobb végrehajtását és érvényesítését. Vagy arra, hogy a jelenlegi keret maradéktalan végrehajtása esetén elégséges-e ahhoz, hogy az euróövezet ellenállóvá váljon a sokkhatásokkal szemben és hosszú távon prosperáljon? Afelől is érdeklődik a Bizottság, hogy az EMU milyen mértékben támaszkodjon erős szabályokra, és milyen mértékben erős hatáskörökkel rendelkező közös intézményekre.

Egy másik kérdés azt firtatja, hogy milyen eszközök szükségesek arra az esetre, ha a kormányzási felügyeleti keret ellenére egyes nemzeti politikák továbbra is rossz irányba mennek? További kérdés, hogy vajon az eddig meghozott intézkedések elég garanciát nyújtanak-e arra, hogy a bankok és a szuverén államadósság között ne jöjjön létre újra ördögi kör. „A szuverenitás megosztás jelenlegi foka mennyire képes a közös valuta gazdasági, pénzügyi és fiskális követelményeinek megfelelni? A fiskális területen kívánatos-e a további kockázatmegosztás, és ha igen, milyen előfeltételek mellett?

Végül a kérdőív arról is érdeklődik, hogy a közös szabályok szigorítása révén az eddiginél jobb eredményt lehet-e elérni a szerkezeti reformok végrehajtásában. A leges-legutolsó kérdés pedig az elszámoltathatóság és a legitimitás továbbfejlesztésének lehetőségéről szól az EMU-ban.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »