Ukrajna kettős megemlékezést tart

2014 novemberének végén kettős megemlékezést tart Ukrajna: mécsesek égtek november 22-én az egész országban a holodomori katasztrófa áldozataiért, valamint virágok borítják az ukrán válság egy éves évfordulója alkalmából az események legfontosabb helyszíneit.

Az ukrán nép sok szenvedésnek volt áldozata a történelem során, melyek közül az egyik legszörnyűbb a holodomori katasztrófa, melyről minden év novemberének negyedik szombatján tartanak megemlékezést Ukrajnában. Az 1932-1933 között tartó éhezés áldozatainak száma pontosan nem ismert, a becslések 7-10 millióra teszik, amely megközelítőleg ötöde a mai ukrán népességnek. Bár ebben az időszakban a Szovjetunió más részeit is sújtotta éhezés, a holodomor kifejezést, melynek jelentése éhhalál, kifejezetten az ukránok által lakott területeket érintő éhínségre használják.

Mára egyértelmű, hogy a Sztálin döntése volt az élelmiszer megvonása az érintett területekről, melyet egyesek az ukrán holokauszt, mások genocídium néven emlegetnek. A BBC egy tavalyi, a nyolcvan éves évforduló alkalmából készített összeállításában egy túlélővel készített interjút, melyből kiderült, hogy a kukoricadarából, szárított csalánlevélből és gyomokból összegyúrt „kenyér” volt a fő, nagyjából egyetlen étel, melyhez hozzá lehetett jutni az éhezés során.

Az EuroMajdan évforduló

2014 novemberének végén Ukrajna a közelmúlt eseményeire is emlékezik: 2013. november 21-én kezdődött az ukrán válság, más néven az EuroMajdan forradalom. Az eltelt 365 nap eseménydús volt, hiszen leváltásra került Viktor Janukovics; több esetben halálos áldozatokat követelő tüntetések zajlottak a Majdanon; megtörnét a Krím-félsziget elcsatolása; sokkolta a világot a maláj gép lezuhanása; kérdéses volt a gázellátás; a szeptember 5-i tűzszünet pedig csak rövid ideig hallgattatta el a fegyvereket, hiszen ennek ellenére folyton kiújulnak a harcok Donyeck és Luhanszk megyékben.

November 21-én Petro Porosenko is mécsest gyújtott az elhunyt áldozatok emlékére, valamint ígéretet tett arra, hogy rendeletben kimondja: „Ukrajna hőse” elismeréssel kell kitüntetni minden, az úgy nevezett „Mennyei Hadseregben” részt vevő áldozatot. Ők voltak azok, akik februárban harcoltak a rendőrség ellen, és életüket vesztették a Majdanon. November 21-én Petro Poroshenko beszédet tartott a Mennyei Hadsereg-közzé átnevezett helyszínen Kijevben, melynek során elmondta, hogy most még szorosabb összefogásra van szüksége az ukrán népnek. Az elnök egy korábbi rendeletében november 21-ét országos ünnepnappá, a méltóság és szabadság napjává nyilvánította.

Az egy éves megemlékezés alkalmából Dmitriy Shurov dalt írt „Zliva” (Felhőszakadás) címmel, mely az EuroMajdan dalává vált. A művet az ukrán, krími tatár származású énekesnő, Jamala és az ukrán „Bumbox” együttes frontembere zenésítette meg.

A rendhagyó évforduló alkalmából Joe Biden amerikai alelnök Ukrajnába utazott, hogy kifejezze részvétét a kelet-ukrán konfliktusban elhunyt, megközelítőleg 4300 halott iránt. Beszédében az alelnök Oroszországot a nemzetközi jog heves megszegésével vádolta, ezzel is elismerve az orosz beavatkozások jogtalanságát.

Szomorú hír, hogy sokan azok közül, akik egy éve még csak tüntetőként vonultak ki a Majdanra, mára katonákként harcolnak az oroszbarát szakadárok ellen, akik attól tartanak, hogy a harcmező könnyen tovább szélesedhet, érintve akár más országokat is. Az mindenesetre tény, hogy Oroszország konkrét céljairól egyelőre mindenki csak találgatni tud, nem tudni, mikor lesz vége a konfrontációnak.

A két kelet-ukrajnai régióban november 2-án a kijevi vezetés elutasítása ellenére megtartották a külön választásokat. A magukat „népköztársaságnak” nyilvánító területeken a hatalmon lévő vezetők nyerték meg a választást: Donyeck megyében Olekszandr Zaharcsenko, Luhanszkban pedig Igor Plotnyickij. Az állapotok azonban egyelőre kilátástalanok: a bankok bezártak, így a helyi lakosok nem kapják meg fizetésüket, nyugdíjukat, ráadásul mostanra a kórházak is pénzhiánnyal küszködnek. Sokan a harmadik világháborútól félnek, de vannak, akiknek nincs ideje ezzel foglalkozni, hiszen legfőbb gondjuk az, mi lesz velük a hideg tél folyamán; lesz-e mit enniük, és lesz-e mivel fűteniük.

Nácizmus ellenes törvény elfogadására tett javaslatot Oroszország

A napokban összeült ENSZ Közgyűlésen Oroszország egy nácizmus ellenes törvényjavaslatot nyújtott be, melyben elítélné a náci ideológia dicsőítésére tett kísérleteket és a német nácizmus által okozott háborús bűnök megtagadását. A dokumentum a rasszizmus által vezérelt bűnök növekedése, és a szélsőséges ideológiát követő pártok térnyerése ellen foglal állást, valamint sürgeti az 1969-es „Nemzetközi Egyezmény a faji megkülönböztetés valamennyi formájának kiküszöböléséről” elnevezésű dokumentum univerzális elfogadását. Az 1969-es dokumentumot sok ország, többek között az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kína és India is aláírta, de még nem ratifikálta.

Az ENSZ-hez Oroszország évente nyújt be hasonló javaslatot, amely eddig mindig elutasításra került, most azonban formálisan elfogadta a Közgyűlés, az Egyesült Államok, Kanada és Ukrajna azonban ellene szavaznak. Moszkva nemértését fejezte ki a vétózással kapcsolatban, Kijev azonban azzal magyarázza a javaslat elutasítását, hogy az ukrán nép nem csupán a nácizmustól szenvedett, hiszen a sztálini diktatúra éppúgy megkeserítette a lakosság életét. A kijevi vezetés álláspontja ennek értelmében, hogy amíg a sztálinizmus és neo-sztálinizmus nem lesz hasonlóan elítélendő, mint a nácizmus, és a gyűlölet más formái, addig Ukrajna nem fogja támogatni a határozatot.

Bobák Fanni

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »