Jelentősen emelkedhet a román orvosok bére

Megduplázná a romániai állami kórházakban dolgozó orvosok bérét Eugen Nicolaescu egészségügy-miniszter, ugyanakkor megtiltaná, hogy pácienseiket magánrendelőikbe irányítsák – derült ki a tárcavezető vasárnapi tévéinterjújából.

Nicolaescu kifejtette: a román szaktárca egy új, 2014-től bevezetendő törvényt készít elő, amellyel ki akarja vonni az orvosokat a közalkalmazottak közül, hogy kivonja őket az egységes bértábla hatálya alól.

„Nevetséges, hogy jelenleg egy főorvosnak 400 eurós alapfizetése van a román állami szférában. Emiatt sok esetben az orvos csak 2-3 órát dolgozik az állami kórházban és akár több magánklinikán is rendel, úgy, hogy közben a betegeit is sétáltatja. A probléma az, hogy az egyszerű eseteket a magánszférában oldja meg, a nehezeket pedig behozza az állami rendszerbe” – magyarázta Nicolaescu.

A szaktárca törvénytervezete szerint a romániai orvosoknak választaniuk kéne az állami és magánpraxis között. Az állami kórházakban a teljes normával alkalmazott orvosok alapbére megközelítené a 700 eurót, és lehetővé tennék, hogy az állami kórházakban „magánrészlegeket” is kialakítsanak fizetős betegeik számára. Nicolaescu becslése szerint így az állami kórházakban dolgozó orvosok fizetése elérheti az ezer eurót.

A miniszter kifejtette: azt is lehetővé teszik, hogy az orvos fél normával az államnál, fél normával pedig a magánszektorban dolgozzék, de megtiltanák, hogy betegeit „sétáltassa” állami és magánpraxisa között. A visszaéléseket egy – a beteg mozgását követő – informatikai rendszerrel küszöbölnék ki.

A Román Orvosi Kamara szerint az Európai Unióban a romániai orvosok kapják a legkisebb fizetést: átlagosan kétszáz eurót havonta. Becslésük szerint 2007 óta 14 ezer orvos hagyta el Romániát, akiknek a képzésére három és fél milliárd eurót költött az ország.

MTI

Friss hírek