Készülődnek a székelyek az Európai Polgári Kezdeményezésre

A magát köztestületként meghatározó Székely Nemzeti Tanács (SZNT) Székelyföld területi autonómiáját kívánja megteremteni, s ehhez európai normát elfogadtatni polgári kezdeményezéssel, aláírásgyűjtéssel.

Ebben a munkában alapvetően a társadalmi szervezetekre és az önkormányzatokra számít, nem csak Romániában, hanem Magyarországon és az Európai Unió összes többi tagállamában is.

A Székely Nemzeti Tanács küldöttsége, élén elnökével, Izsák Balázzsal Strasbourgban járt, az Európa Tanácsnál, amely nem Uniós testület ugyan, de emberjogi és kisebbségvédelmi ajánlásaival, vizsgálataival, az Uniós előszobájának számít.

Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke: Nagyon gyakran elhangzik az, hogy az Európai Uniónak nincsenek kisebbségvédelmi rendelkezései, az Európa Tanácsnak viszont vannak. Mi megpróbáljuk ezzel a polgári kezdeményezéssel mindazokat a rendeleteket, értékeket bevinni a közösségi jogba, amelyek Székelyföld autonómiájának is kedveznének. Több, mint húsz személyiséggel találkoztunk, többek között az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének titkárával, a Néppárti Csoport vezetőjével, a Kisebbségi Albizottság elnökével. Lehetőség nyílik arra, hogy az októberi ülésszakon már bizonyos testületekben az Európai Polgári Kezdeményezésre vonatkozó kérésünket kiterjesszék. Székelyföldnek mi területi autonómiát szeretnénk elérni. Egy önálló régió nehezen meghatározható, de hogyha területi autonómiáról beszélünk, ezt a szakirodalom pontosan meghatározza. Székelyföldnek saját törvényhozó, hatalmi szerve legyen, amely a központi hatalomtól bizonyos hatásköröket átvesz olyan értelemben, hogy Székelyföldön a székelység a saját sorsát gazdasági, társadalmi, kulturális életét meg tudja szervezni, saját törvényei alapján. A Polgári kezdeményezésről azt kell tudni, hogy terjed Székelyföldön, hiszen mi úgy tudunk az Európai Unióhoz fordulni, hogyha európai kérdésként tudjuk megfogalmazni azt, amit el akarunk érni.”

Kitekintő / Erdély Ma / Kossuth

Friss hírek