A trianoni békeszerződés aláírása és Komárom kettészakítása évfordulójának előestéjén avatták fel Dél-Komárom Turul-szobrát. Az emlékművet Hende Csaba honvédelmi miniszter és Molnár Attila, Dél-Komárom polgármestere leplezte le.
Több száz érdeklődő tekintete előtt leplezték le az impozáns emlékművet, amit a Duna mindkét partján élők magukénak éreznek. Az ünnepségen Hende Csaba honvédelmi miniszter hangsúlyozta: a magyarság legnagyobb Trianon okozta vesztesége a bennünket összetartó ezeréves szálak meglazulása, amit tetézett a vasfüggöny okozta elzártság, szétdaraboltság. Szavai szerint a jelenkor legfontosabb kérdése: lehet-e, lesz-e közös életünk, össze tudjuk-e még fogni a nemzetet? Beszédében kiemelte, ezen munkálkodik hatalomra kerülése óta a jelenlegi kormány, e cél érdekében biztosítja a kettős állampolgárságot valamennyi határon túli magyarnak.
Hende Csaba külön méltatta a kettős állampolgárságát nyíltan vállaló révkomáromi Boldoghy Olivér és felvidéki sorstársai bátor helytállását. Meghurcoltatásuk kapcsán leszögezte: hiányolja a más esetekben hangjukat erőteljesebben hallató, nagy jogvédő szervezetek hathatós támogatását. A tárcavezető szónoklatában leszögezte: Trianon nemcsak történelem, hanem élő valóság is! Ezért a mai magyarok feladata az ütött sebek begyógyítása, a kinyújtott kezek elfogadása, az összmagyarság érdekeinek erőteljesebb képviselete. „Össze kell kötni végre a szétdarabolt szálakat, feloldani a félelmeinket, továbbadni az összetartozás érzését…!“ – hangsúlyozta kidomborítva mindemellett a szomszéd nemzetekkel való békés egymás mellett élés fontosságát. „Szomszédainkkal is összetartozunk, hiszen együtt élünk, ezer esztendeje közös a sorsunk, amely egymás kezében is van” – mondta.
A szoborállítást a dél-komáromi Endresz Csoport, továbbá Komárom városa és a Kecskés László Társaság kezdeményezte. Vitéz Nagy Miklós, az Endresz Csoport elnöke elmondta, révkomáromi barátaik kezdettől fogva segédkeztek az adománygyűjtésben. „Közösen váltottuk valóra az álmunkat, amiért ezúton is nagy köszönetet mondok mindannyiuknak! Szintén örvendetes, hogy Komárom Város is erkölcsi és lehetőségei szerint anyagi támogatásában részesített bennünket” – nyilatkozta hozzáfűzve: a turulszárnyak fesztávolsága két és fél méter, s a város legforgalmasabb csomópontján 5 méteres magasságból „tekint le“ ránk. Sugallja, hogy nagy, erős, győzelemre termett nemzet vagyunk!“.
A Himnusz eléneklése után Vitéz Nagy Miklós, az Endresz Csoport elnöke részletesen beszámolt a szoborállítás előzményeiről. Miként az ünnepi beszédeket, úgy a Boldoghy Olivér által elmondott „Magyar Hiszekegyet“ tapsvihar követte. A Dél-Komárom polgármesterének segédletével felavatott szobor talapzatánál a különböző intézmények és civil szervezetek is elhelyezték koszorúikat. Az ünnepség papi áldással és a Szózat közös eléneklésével zárult.
Kitekintő / Hírek.sk