Matolcsy elégedett a kormányzási csomaggal

A gazdasági kormányzásról szóló jogalkotási csomag 11 nyitott kérdése közül egyről sikerült megállapodást elérni, számos más területen pedig előremozdulni a pénzügyminiszterek keddi tanácsülésén – jelentette ki az eseményt követően Matolcsy György, a formáció soros elnöke.

Egy konkrét kérdésben sikerült eredményt elérni a gazdasági kormányzásról kedden tartott pénzügyminiszteri vitán – jelentette be a tanácsülést követően az eseményt moderáló magyar nemzetgazdasági miniszter. Matolcsy György elmondta, hogy a bonyolult, összesen hat jogszabály-tervezetből álló csomagról folyó egyeztetéseken beazonosított tizenegy vitás kérdés közül egyről, az úgynevezett „előre nem tervezett bevételek és költségek kezelésének kérdéséről” sikerült megegyezni a 27 tagállam pénzügyéreinek. A miniszter szerint ezzel párhuzamosan egy sor más kérdésben is közeledtek egymáshoz az álláspontok. Egyetlen kivételt említett csupán, az államadósság számításának a módszertanát, ahol értesüléseink szerint elsősorban az olasz kormány áll ellen keményen annak a megközelítésnek, amelynek értelmében a tagállamoknak egy adott időszak alatt előre meghatározott mértékben faragniuk kell az államadósságot, ellenkező esetben deficiteljárással kell szembenézniük.

„Tartjuk a határidőket valamennyi lényeges területen, hogy március végéig általános megközelítésre jussunk a Tanácsban” – nyugtázta az ülést követően a magyar nemzetgazdasági miniszter, aki a hat jogszabályból álló csomagot életbevágóan fontosnak nevezte ahhoz, hogy az EU visszaszerezze a pénzpiacok bizalmát. Olli Rehn is úgy vélte, hogy a pénzügyminiszteri tanács jól halad a dossziéval és minden remény megvan a munka befejezésére március végén.

A miniszterek az EU aktuális gazdasági helyzetét is megvitatták, és elégedetten nyugtázták, hogy az Eurostat éppen kedden közzétett adatai szerint az éves gazdasági növekedés 1,7 százalék volt 2010-ben mind az EU-ban, mind pedig az eurózónában. „Ez szilárd, de nem elegendő növekedés, ami aláhúzza egy meggyőző stratégia elfogadásának a szükségét” – hangsúlyozta a gazdasági és pénzügyi biztos. „Más ma a klíma, mint fél évvel ezelőtt” – tette hozzá Matolcsy György, aki arról is beszámolt, hogy az ülésen „újranyitották” a több részből, köztük a megtakarítási adó felülvizsgálatából álló adózási dossziét is.

A keddi találkozón újabb információk láttak napvilágot arról az előző napi megállapodásról, amelynek értelmében a 2013 közepétől érvényes állandó európai stabilitási mechanizmus (ESM) effektív pénzügyi kerete 500 milliárd euró lesz, amit még kiegészíthet a Nemzetközi Valutaalap és eurózónán kívüli országok esetleges hitelkerete. Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy ez az 500 milliárd euró az átmeneti pénzügyi alappal szemben ténylegesen nem 250 milliárd eurót, hanem ennek a kétszeresét mozgósíthatja majd. Nem egészen világos ugyanakkor, hogy az ESM forrásait az EFSF-hez hasonlóan állami garanciavállalások fedezik majd, vagy pedig a részt vevő eurózóna-tagok készpénzbefizetése, ahogy ezt a cseh pénzügyminiszter kedden tudni vélte. Többek között a szlovákok aggódnak amiatt, hogy túl nagy pénzügyi terhek vállalására kényszeríti őket a rászoruló országok megsegítésére létrehozandó állandó alap.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek