Janukovics meghosszabbította az elnöki mandátumát

Február 1-én az ukrán Parlament újabb alkotmány-módosításokról döntött, amelyek Viktor Janukovics elnök koncepciójának a részét képviselik: mind a Parlament, mind az államfő mandátumát meghosszabbították, így az új felállás szerint Janukovics fő politikai ellenfele, Julija Timosenko akár ki is maradhat a későbbre halasztott választásokból. Janukovics csütörtökön, február 3-án írta alá az alkotmánymódosítást.

Az alkotmánymódosítást előkészítő tervek még 2010 őszén kezdődtek meg, és azzal voltak megindokolva, hogy az előző államfő, Viktor Juscsenko alatt az ukrán Parlament, a Ráda mandátumát egy évvel csökkentették. Így az eddigi alkotmány szerint az ukrán parlamenti választásokat már idén tavasszal tartották volna.

A Parlament azonban a február 1-én, kedden tartott szavazáson a módosítások mellett döntött, így a képviselők jogosítványait másfél évvel hosszabbították meg, ám nem maradt változtatások nélkül az államfői tisztség sem: még további 5 hónappal terjesztették ki. Így 2011 tavasza helyett a Legfelsőbb Ukrán Ráda választásai 2012 októberében lesznek megtartva a mostani módosítással, az elnöki választások pedig 2015 utolsó márciusi vasárnapján.

A legutóbbi parlamenti választásokon 2007-ben a Janukovics Régiók Pártja 34,37%-ot szerzett, ami az modern Ukrajna történetének rekordját jelenti. A jelenleg a 450 képviselőből 180 főt maga mögött tudó pártnak így  érdekében is áll, hogy minél későbbre halasszák a következő választásokat, amelyek magukba hordozhatják az esetleges kudarcot is.

Janukovics szerint azonban a Parlament jogosítványainak a meghosszabbítása a reformok miatt szükséges: a megkezdett reformok és változások közben nem lenne célszerű új összetételű Parlament megválasztása, amely hátráltatná a megkezdett munkát.

Mindazok a lépések, amelyeket Önökkel együtt tesszük meg, sorsdöntőek és történelmű értékűek lesznek. Ukraina véglegesen a társadalom modernizációjára veszi az irányt és még közelebb kerül majd kapcsolatában az EU-val. Ez pedig azt jelenti, hogy az ország erősebb lesz, több munkahely lesz és javul majd az állampolgáraink általános életszínvonala” – mondta Janukovics beszédében a Parlamentben, hogy meggyőzze a képviselőket a szavazás mellett.

Azonban az alkotmánymódosításnak kétségtelenül volt egy másik célja is: Janukovics fő politikai ellenfele, Julija Timosenko kiiktatása a politikai harcokból. Ez pedig nem lenne lehetetlen a módosult felállás szerint: Timosenkónak jelenleg nincs mandátuma, jelenleg pedig két büntetőeljárás is folyik ellene, képviselői védettsége így azonban nincs. Ha most tavasszal lenne parlamenti választás, Timosenko minden bizonnyal bejutna a Rádába, azonban ha csak másfél évvel később lesz, akkor valószínűleg nem: ha sikerül rábizonyítani a vádakat, és elítélik, akkor eleve nem is vehet majd részt a választásokon.

Ezt tudta jól Timosenko is, ezért foggal-körömmel próbált a módosítás ellen beszélni a nyilvánosságban: a bíróságon jelenleg nem áll jól a szénája, a képviseleti immunitás pedig biztos védettséget jelenhetett volna ez alól. Timosenko azonban nem járt sikerrel, a Parlament a módosítás mellett döntött.

A szavazás végkimenetele azonban mind az utolsó pillanatig nem volt biztos, hiszen az alkotmány módosítására a képviselők 2/3-ának a szavazatára volt szükség, a Régiók Pártja pedig csak az 1/3-át tudta biztosítani. Viktor Janukovics azzal éreztette a szavazás fontosságát, hogy személyes fáradt be az ukrán Rádába, és beszédében próbálta meggyőzni a képviselőket. A 450 parlamenti képviselőből így legalább 300-nak a voksára volt szükség a módosításhoz, a Régiók Pártja pedig 180-al rendelkezett. A gazeta.ru értesülései szerint kedden, a szavazás napján az eredmény hajszálon múlik, ám Janukovics tárgyalásainak köszönhetően végül meglett a 2/3-os többség az alkotmánymódosításhoz. Végül a 450 képviselőből a módosítás mellett 180-an szavaztak a Régiók Pártjából, 41-en a „Mi Ukrajnánk” blokkból, 25-en az ukrán Kommunista Pártból, 20-an a Népi Pártból, 7-en a „Batykivscsina” blokkból és 37-en független képviselők, értesült a Lenta.ru.

Ami külön pikantériáját adja a keddi eseményeknek, az a hét alkotmánymódosításra szavazott fő a „Batykivscsina” blokkból, vagyis az ellenzéki, Timosenko blokkjából. Az „árulónak” bélyegzett képviselőket Timosenkóék még aznap kizárták a pártból. Janukovics pedig elérte amit akart, és február 3-án alá is írta az alkotmánymódosítást. A változtatásoknak azonban mint mondta még nincs vége, és jelenleg is egy tovább alkotmány módosításon dolgoznak, amelyet a következő hónapok során fogják a nyilvánosságra bocsátani.

Anton Bendarzsevszkij

Friss hírek