Most Ciprus miatt akasztotta össze a bajszát az USA és Törökország

Törökország határozottan folytatja a Ciprus közelében elkezdett próbafúrásokat – írta hétfői közleményében a török külügyminisztérium arra reagálva, hogy Washington előzőleg a tevékenység felfüggesztésére szólította fel Ankarát.

A tárca rámutatott: a Földközi-tenger keleti térségének országai között még nem született a nemzetközi jogszabályokkal összhangban méltányosságra alapuló olyan megállapodás, amely kijelöli a tengerfenéken a kizárólagos gazdasági övezeteket. A minisztérium elfogadhatatlannak minősítette, hogy egy harmadik fél a nemzetközi bíróság szerepébe helyezve magát igyekszik meghúzni a tengeri határokat.

A török külügyi tárca hangsúlyozta: amíg a sziget görög fele nem vonja be a sziget török lakosságát egyenjogú partnerként a szénhidrogén-forrásokat illető döntéshozó mechanizmusokba vagy egyoldalúan folytatja ezzel kapcsolatos tevékenységeit, addig a török ciprióták is ki fognak állni a tengerfenékre vonatkozó jogaikért.

Morgan Ortagus amerikai külügyi szóvivő helyi idő szerint vasárnap adott hangot aggodalmának amiatt, hogy Törökország próbafúrásokat kezdett el egy tengeri területen, amelyet a nicosiai kormány Ciprus kizárólagos gazdasági övezetének részeként tart számon. A szóvivő provokatívnak nevezte Törökország lépését, mert szerinte az feszültséget kelt a térségben, s egyúttal önmérsékletre kért minden felet.

A török média szombaton Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszterre hivatkozva számolt be arról, hogy próbafúrások kezdődtek a sziget környékén a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság engedélyével. Törökország és a nemzetközileg elismert ciprusi kormány többször feszült már egymásnak területi viták miatt a Földközi-tenger keleti medencéjében lévő olaj- és földgázmezők után kutatva.

Törökország októberben indította útnak első, Fatih nevű fúróhajóját, amely Antalya török tengerparti város közelében folytat próbafúrásokat. Ankara egy második fúróhajót is vásárolt, amelyet eredetileg a fekete-tengeri térségben tervezett használni, de végül Ciprushoz vezényelt.

A szakadár Észak-ciprusi Török Köztársaság igényt tart a Ciprus környéki vizek alatt található energiahordozók egy részére, azonban a nicosiai kormány nem hajlandó tárgyalni vele erről.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »