Így küzdhetsz meg az érettségi előtti stresszel! (x)

Mindenki életében eljön az a pont, amikor bizony oda kell tennie magát. Az érettségi az első olyan megmérettetés, amire évekig készülünk és rengeteg dolog függ attól, hogy milyen eredményt sikerül elérnünk. Aki amúgy is nagyon izgulós, sokat stresszel egy-egy vizsga előtt, annak nem árt idejében kezébe venni az irányítást, hiszen a leblokkolás minden esélyünket elveszi attól, hogy jó jegyet szerezzünk. 

Ebben a cikkben eláruljuk, hogyan győzhető le az izgulás és a stressz. 

Miért félünk?

Hiába a Rubicon Történelem Érettségi Mesterkurzusa, ha az ember egyszerűen nem tud megnyugodni. Nagy segítség lehet, ha folyamatosan tanulunk, kezünkbe vesszük az irányítást, és a kézhez kapott vázlatokból készülünk a vizsgára. Ez azonban mit sem ér, ha annyira félünk, hogy végül egy szót sem tudunk kimondani. Pedig amit egyszer megtanultunk és még átolvastunk az érettségi előtt, arra bizony emlékeznünk kellene. 

A félelem oka a tanárok ijesztgetése, akik évek óta azzal nyaggatják a diákokat, hogy minden ettől függ. Tény, hogy az egyetemi felvételit befolyásolhatja, azonban nem az életünk múlik azon, hogyan sikerül a vizsga. Lehet javítani, újat írni, úgyhogy emiatt sem kellene aggódni. Nem ciki az utolsó pillanatban rosszul teljesíteni, nem ciki izgulni és esetleg nem hibátlan érettségit írni. A szülők persze elvárják, hogy a lehető legjobban teljesítsünk, de ez csak plusz nyomást helyez ránk. 

Mit tesz velünk a félelem?

A vizsgára gondolva azonnal előjönnek a stressz fizikai tünetei, mint a gyomorgörcs, a mellkasi nyomás vagy éppen a remegés és az izzadás? Ilyenkor meg kell állni egy pillanatra és átgondolni azt, hogy mi történik velünk. Vissza kell hozni magunkat a jelenbe, hogy ne a jövő miatt aggódjunk. Nem kell már hónapokkal az érettségi előtt azon görcsölni, hogy mi lesz, ha valamit elrontunk, félreolvasunk, esetleg nem jut eszünkbe valami. Annyira messze van, hogy egyelőre ettől felesleges tartani. 

Minden, ami bennünk van, amikor a vizsgára gondolunk, az kizárólag a félelem műve, ami nagyon veszélyes tud lenni. Érdekesség, hogy a legnagyobb félelmeinknek a 90%-a soha az életben nem valósul meg, így marad a 10% esély, ami valljuk be, igen alacsony arány. Nem kell tehát a képzeletünkre hallgatni, próbáljunk meg lenyugodni és visszatérni a jelenbe. 

Hogyan kezelhetjük hatékonyan a félelmeinket?

Ügyeljünk arra, hogy sose maradjon az utolsó pillanatra a tanulás. Az agyunk nem képes pár hét alatt befogadni azt a rengeteg információt, amire az érettségin szükségünk lehet. Ha tehát négy éven keresztül lazsáltunk, akkor ne az utolsó pillanatban akarjuk megváltani a világot. Ha viszont még most elkezdünk készülni, akkor nincs más teendőnk, mint lépésekre bontani a tanulást, főként, ha eddig szinte semmit sem készültünk a megmérettetésre. 

Sokkal könnyebben a fejünkben marad a tétel, ha legalább fél éven át rendszeresen tanulunk napi fél vagy egy órát. Az utolsó hetekben pedig nyugodtan olvassuk át az összeset újból, így még az a történelmi esemény is az eszünkbe fog jutni, amit az elején tanultunk meg.

Fizetett tartalom (x)

Hozzászólások ()

Friss hírek

Szünetet tart a vámháború

Az Európai Unió felfüggesztette az amerikai kereskedelmi vámok elleni ellenintézkedéseket, hogy időt és teret engedjen a tárgyalásoknak, az intézkedés kedden lép érvénybe - jelentette be az Európai Bizottság hétfőn.

Read More »
bergsystem.hu

Milyen anyagból éri meg ablakot választani? (x)

Amikor az otthonteremtés során oda jutunk, hogy nyílászárókat kell választani – legyen szó akár új építésű ingatlanról, akár egy régi felújításáról –, akkor bizony számtalan szempontot figyelembe kell venni. A pénzügyi tartalékok ilyenkor mindig rohamtempóban fogynak, ugyanakkor ha van valami, amin szigorúan tilos spórolni, az a nyílászáró lesz.

Read More »