Egyre nagyobb gondot okoz a fegyvertartás szabályozatlansága az USA-ban

Népegészségügyi válságnak és járványnak nevezte az Egyesült Államokban egyre gyakoribbá váló fegyveres erőszakot Joe Biden amerikai elnök csütörtökön, a Fehér Ház Rózsakertjében, ahol a fegyvertartás szigorításával kapcsolatos intézkedéseket jelentette be.

Az elnök Kamala Harris alelnök és Merrick Garland igazságügyi miniszter társaságában, a fegyveres erőszak által érintett személyek és családtagjaik előtt úgy fogalmazott: „az elnökként rendelkezésemre álló összes erőforrást felhasználom az amerikai nép biztonságának megőrzése érdekében és a fegyveres erőszak ellen.”

Joe Biden bejelentette például, hogy utasította az Igazságügyi Minisztériumot: dolgozzanak ki új szabályokat az úgynevezett szellemfegyverekre. Ezeket a kézzel összeállítható, sorozatszámmal nem rendelkező fegyvereket ugyanis nehéz nyomon követni. Ezen kívül az elnök jogi lehetőséget biztosítana az államok számára, hogy elvegyék a fegyvert azoktól a személyektől, akiket veszélyesnek ítélnek meg. Biden változtatna a stabilizátorral ellátott módosított pisztolyok besorolásán is, hogy azok a lőfegyvertörvény hatálya alá kerüljenek, valamint anyagi támogatást biztosítana az erőszakra hajlamos közösségek körében indított megelőző programok számára.

„A javaslataim közül egyik sem sérti a második alkotmánykiegészítést” – mondta Biden, arra utalva, hogy a változtatások kritikusai gyakran azt hozzák fel érvként, hogy a tervezett döntések a szabad fegyvertartás alkotmányban rögzített jogának csorbulását okozhatják.

Az amerikaiak ráadásul azon túl, hogy jogukban áll fegyvert vásárolni, imádják is a pisztolyokat és puskákat. Szinte minden élethelyzetben megtalálják az indokot arra, hogy miért kell még egy fegyver. Az alábbi grafikonon az látható, hogy a koronavírus-járvány miatt (!) milyen mértékben ugrott meg a havi fegyvereladások száma:

https://www.instagram.com/p/B-dTzFKBsrj/

És ha azt hinnénk, hogy ez csak egy egyszeri megugrás volt, íme néhány további adat:

  • 2020-ban összesen közel 23 millió darab lőfegyvert adtak el, ami 64%-os növekedés az előző évi adathoz képest
  • 2021 januárjában több mint 2 millió darab lőfegyvert adtak el, ami 80%-os ugrás a tavaly januári számokhoz képest
  • Hivatalos statisztika ugyan nem áll rendelkezésre, de a National Shooting Sports Foundation tavaly nyári felmérése szerint a vevők 40%-a vásárolt először fegyvert, azaz a maradék 60% már a második vagy sokadik pisztolyát / puskáját vette meg
  • Az elérhető adatok szerint 393 millió lőfegyver van regisztrálva az Egyesült Államokban, miközben a teljes lakosságszám (gyermekekkel együtt) 332,5 millió

Egyre több a lövöldözés

A fegyvertartás szigorítása azután került újra előtérbe az Egyesült Államokban, hogy a múlt hónapban két olyan súlyos támadás is történt, amelynek során az elkövetők lőfegyvereket használtak. Március közepén 10 embert mészároltak le egy élelmiszerüzletben a Colorado állambeli Boulderben, majd egy hét múlva egy fegyveres 8 embert gyilkolt meg a Georgia állambeli Atlantában.

„Minden nap 360 embert lőnek le az országban és közülük 106-an meghalnak.” – szögezte le Joe Biden.

Az elnök kifejtette: egyik legfontosabb feladatának tartja, hogy megszüntessék azt a jogi helyzetet, amely lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államokban a fegyvergyártó cégek nem vonhatók felelősségre.

„Az egyetlen iparág Amerikában, egymilliárd dolláros iparág, amelyet nem lehet beperelni” – mondta az elnök, aki szerint a kongresszusnak mindenképpen lépnie kell ebben az ügyben.

Biden azt is bejelentette, hogy David Chipmant, a fegyvervásárlás és fegyvertartás korlátozásának támogatóját fogja kinevezni az Egyesült Államok Alkohol-, Dohány-, Lőfegyver- és Robbanóanyag-ügyi Irodájának (ATF) vezetésére. Chipman korábban 25 évig dolgozott ATF-munkatársként.

Joe Biden nem titkolt célja az lenne, hogy egyszerűen tiltsák be a támadó gépfegyvereket, véleménye szerint a civileknek az országban nem lehet szükségük olyan fegyverekre, amelyeket háborúkban használnak.

https://www.instagram.com/p/CNbL-lNo7iy/

Forrás: MTI / AP

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »