A járvány felpörgette a műanyagszennyezést

Az ételkiszállítókat hősként ünnepelték, mivel lényegében ők táplálták a lakosságot a koronavírus-járvány következtében bevezetett lezárások idején. Ennek a kényelemnek azonban a környezet látta kárát.

Vegyük a világ legnagyobb piacát, Kínát, ahol a Meituan Dianping, az ország legnagyobb online házhozszállító szolgáltatója augusztusban egyetlen nap alatt 40 millió kiszállítást teljesített.

Az étel-házhozszállítás 51,5 milliárd dolláros iparággá nőtte ki magát Kínában. 2013-ban, abban az évben, amikor a Meituan elindult, az iiMedia Research kínai tanácsadó cég becslése szerint a piac mindössze 50,2 milliárd jüan (7,63 milliárd dollár) volt. A gond csak az, hogy eközben – illetve inkább részben ennek következtében – a csomagolási hulladék mennyisége a 2015. évi 0,2 millió tonnáról 2017-re 1,5 millió tonnára nőtt az országban.

Nem csupán Kínában nagy a gond:

  • az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség szerint az Egyesült Államokban az élelmiszerek, illetve azok csomagolása teszi ki a hulladéklerakókban található szemét 45%-át;
  • az indiaiak csak 2018-ban 235 millió ételhordó dobozt dobtak ki;
  • az Európai Unióban pedig évente több mint 2 milliárd, élelmiszerhez köthető csomagolás végzi a kukában.

Ezt dobta meg most elég rendesen a világjárvány, amihez ráadásul hozzájön, hogy számos cég inkább késlelteti (vagy visszavonja) a műanyag zacskók és csomagolások tilalmát, attól tartva, hogy az újrafelhasználható termékek tovább terjesztik a fertőzést. Az egyszer használatos műanyagból készült termékek használatának ugrásszerű növekedése tehát komoly csapást mér a műanyagszennyezés elleni küzdelemre, amely a WWF szerint 40 százalékkal fog emelkedni az elkövetkező 10 évben.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: Bloomberg / Kitekintő

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »