Makrogazdasági körkép: minden megáll a koronavírus miatt

A legsötétebb makrogazdasági forgatókönyv bontakozik ki a szemünk előtt – a koronavírus terjedése nemcsak Ázsiára korlátozódott, hanem megfertőzte  Európát és az Egyesült Államokat is. A nyugati országok egy ideig kívülről figyelték a Kínában jelentkező problémákat, abban bízva, hogy őket nem fogja érinteni a járvány. 

A társadalmak szinte figyelmen kívül hagyták az első eseteket és hagyták, hogy a vírus szabadon terjedjen. Csak most, az utóbbi napokban határoztak korlátozó intézkedésekről, ráadásul sok európai nagyvárosban – például Berlinben – a korlátozások nagyon lassan kerültek bevezetésre, ami tovább növeli annak esélyét, hogy a vírus széles körben terjedjen. Mindeközben a világgazdaság egyre nagyobb problémákkal néz szembe.

Mi történt Kínában? 

Amíg az elszenvedett gazdasági károk mértéke Európában és az USA-ban még bizonytalan, Kínát tekinthetjük példának. Korábban megírtuk, hogy sok gazdasági szektorban több mint 80%-os volt a visszaesés a leállás alatt. A tegnap publikált havi adat szerint az ipari termelés 13,5%-kal csökkent, a kiskereskedelmi forgalom pedig 20%-kal esett vissza év/év alapon. A fenti mutató ugyanakkor a januári és a februári KOMBINÁLT adat!

Ez azt jelenti, hogy csak a februári hónapot vizsgálva az ipari termelés valószínűleg 30% feletti mértékben, a kiskereskedelmi forgalom pedig közel 50%-kal esett vissza. Ez abszolút példa nélküli. A jó hír, hogy Kína lassan visszatér a természetes üzemmódba, a közlekedési forgalom nagymértékben nőtt a múlt héten, és úgy tűnik, ez egyben együtt jár az új esetek számának gyors csökkenésével is. A rossz hír az, hogy most a kínai áruk iránti külföldi kereslet fog zuhanni, és egy gyenge kínai gazdaság nem sokat segít más régiókon sem.

A pénzügyi felügyelő szervek láthatóan pániküzemmódban vannak, és hajlandóak megtenni azokat a lépéseket, amik a legutóbbi válság során segítettek. Ez masszív monetáris lazítást jelent a jegybankok részéről és költségvetési támogatásokat a kormányok részéről. Az amerikai Fed például már nullára vágta az alapkamatot és több szakaszban gazdaságélénkítő csomagokat jelentett be, de a Dow Jones index hétfőn pontértékben története legnagyobb napi zuhanását szenvedte el, százalékos összehasonlításban pedig csak egy 1929-es és egy 1987-es nap „előzte meg”.

https://www.instagram.com/p/B91upgdJ7h8/

Ugyanakkor a kis- és középvállalkozások segítése még fontosabb lesz, mivel ha ezek nem kapnak segítséget, akkor egy gyors csődhullám söpörhet végig a szektoron, ami a gazdasági károkat jócskán megemelné.

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »