A török kormány kedden bejelentette, hogy Oroszországgal közösen fog járőrözést folytatni Északkelet-Szíriában, miután a nap folyamán letelt a 150 órás, Ankara és Moszkva által kidolgozott tűzszüneti megállapodás, amelynek értelmében a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milíciának ki kellett vonulnia a térségből.
„Az idő lejárt. A térségben folytatandó közös járőrözésekkel fogjuk megállapítani, hogy a terroristák kivonultak-e vagy sem” – írta egy Twitter-bejegyzésben Fahrettin Altun, a török elnöki hivatal kommunikációs igazgatója. Törökország terrorszervezetnek tartja az YPG-t, amely szerinte a területén tevékeny Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szakadárjainak szövetségese.
Közép-európai idő szerint kedden délután 4 órakor telt le az a Szíria északkeleti részére vonatkozó 150 órás tűzszünet, amely során az YPG-nek ki kellett vonulnia a Törökországgal közös, határ menti térségből. A Kreml küldöttsége kedden Törökországba látogatott, hogy megvitassa annak a megállapodásnak a részleteit, amelyet Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök kötött október 22-én az oroszországi Szocsi városában. A kedd délutáni ülésen megtervezték a fegyvernyugvást követő lépéseket – tudatta egy közleményben a török védelmi minisztérium.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter kedden Jerevánban bejelentette, hogy a határidő lejárta előtt befejeződött a kurd alegységek kivonása az északkelet-szíriai biztonsági övezetből. A török elnök később Ankarában, a Török Köztársaság megalapításának ünnepén elmondott beszédében megerősítette: orosz tisztségviselők arról tájékoztatták a török hatóságokat, hogy az YPG a határidő lejárta előtt kivonult a térségből. Hozzátette, hogy a Szíriával kapcsolatos orosz-török tárgyalások folytatódnak.
Jurij Borenkov vezérőrnagy, a szembenálló szíriai felek békítésére létrehozott orosz katonai központ vezetője Moszkvában elmondta, hogy eddig 68 kurd fegyveres egységet, összesen mintegy 34 ezer harcost, valamint 3000 fegyvert és katonai felszerelést vontak ki a határtól mintegy 30 kilométerre. Eközben a szíriai kormányerők 84 határátkelőhelyet létesítettek a közös határ mentén, ebből 60-at Kamsili és 24-et Kobani térségében.
Mégis összecsaptak a törökök a szíriai kormányerőkkel

Rász el-Ajn, 2019. október 26.
Szíriai kormánykatonák érkeznek a szíriai Rász el-Ajn közelében 2019. október 26-án.
MTI/AP
Törökország már most kétmillió szíriai visszatelepítéséről beszél
Törökország legalább kétmillió menekültet telepít vissza Szíria északi részébe, ahol előzőleg megindította Béke Forrása fedőnevű hadműveletet – jelentette be Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter az orosz és iráni hivatalai partnerével közös genfi sajtótájékoztatóján kedd este. A politikus hangsúlyozta, hogy „a visszatérésnek biztonságosnak és a nemzetközi joggal összhangban lévőnek kell lennie, amelynek kapcsán egyeztetni kell az ENSZ munkatársaival”.
A török külügyminiszter kilátásba helyezte, hogy a jelenleg török ellenőrzés alatt álló észak-szíriai térséget átengedik a szíriai vezetésnek, amikor a kormányerők képesek lesznek megvédeni a régiót és fel tudnak lépni a terrorszervezetekkel szemben.
Cavusoglu kiemelte: Törökország megtisztította az észak-szíriai régiót az általa terrorszervezetnek tartott YPG-től és az Iszlám Állam dzsihadista szervezettől, s egyben megerősítette, hogy a szíriai alkotmányozó bizottság szerdán kezdi meg munkáját Genfben. A testület létrejöttét nagy és bátor lépésnek nevezte a konfliktus politikai rendezésének útján.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy a testület tevékenységét nem fogják majd kívülről befolyásolni határidők kiszabásával, míg a bizottság tagjai kompromisszumra fognak törekedni, és építő jellegű együttműködést fognak folytatni a lehető legszélesebb egyetértés kialakítása érdekében. Az orosz miniszter beszélt arról is, hogy a három ország közös nyilatkozatban támogatta Szíria szuverenitásának és területi épségének megőrzését. A dokumentum aláírói hitet tettek a terrorizmus kiirtása mellett. Lavrov egyúttal hangsúlyozta, hogy elutasítják a szeparatista törekvéseket, s kijelentette: Oroszország, Törökország és Irán folytatni fogja együttműködését a szíriai konfliktus szereplőivel az ország stabilitása érdekében és a terroristák megsemmisítése végett.
Lavrov szót ejtett arról is, hogy az orosz, iráni és török katonai tevékenységet a szíriai vezetés jóváhagyta, „szemben az Egyesült Államok illegális műveleteivel”. „Csakúgy mint az Idlíbbel kapcsolatos, Szocsiban egy éve született megállapodásokat, úgy a szíriai-török határral kapcsolatos október 22-i egyezséget is jóváhagyta a damaszkuszi kormány, személyesen pedig Bassár el-Aszad szíriai elnök, de a kurdok is” – mondta. „Ezért abból indulhatunk ki, hogy a tevékenység, amelyről most szó van, a béke megvalósítását, valamint Szíria szuverenitásának és területi épségének megőrzését szolgálja” – hangoztatta Lavrov.
Kijelentette, hogy az Egyesült Államok az olajlelőhelyek szélsőségesektől történő megvédésének ürügyén akar Szíriában maradni, miután bejelentette csapatai kivonását. Hozzátette: még az Irakba kivont egységeket is visszafordították.
Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter ezzel összefüggésben arról beszélt: Oroszország, Irán és Törökország csapatai addig maradnak Szíriában, míg az ország vezetése és népe ezt akarja. Szintén azt hangsúlyozta, hogy az orosz és az iráni erők a szíriai kormány kérésére vannak a közel-keleti állam területén.
- Kapcsolódó cikkeink:
Az USA törvénytervezetet szavazott meg Törökország ellen
Az amerikai képviselőház kedden törvénytervezetet fogadott el, amelyben elítélte Törökország észak-szíriai invázióját. A kétpárti egyetértéssel előterjesztett és 403:16 arányban elfogadott javaslat egyben arra kötelezi Donald Trump amerikai elnököt, hogy szankciókat és egyéb korlátozásokat foganatosítson Törökország ellen és török tisztségviselőkkel szemben. A büntetőintézkedésekkel egyebek között megszigorítanák a fegyvereladásokat Törökország számára és korlátoznák magas rangú török tisztségviselők amerikai beutazását, valamint hozzáférésüket az esetlegesen az Egyesült Államokban lévő vagyonukhoz.
A jogszabály addig marad érvényben, amíg Törökország ki nem vonul Szíria északi vidékeiről.
Elemzők szerint a határozat megszavazása nem csupán Ankara megbüntetéséről szól, hanem jelzés Donald Trump számára is. A törvényhozók szerint ugyanis az amerikai elnök lehetővé tette a török inváziót és közben cserbenhagyta az Egyesült Államok korábbi szövetségeseit, a szíriai kurdokat. A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű ernyőszervezet, amelyet a kurdok irányítanak, Washington támogatója és szövetségese volt az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni harcban.
A török hadsereg október 9-én indított támadást a szíriai kurdok ellen Északkelet-Szíriában, hogy az ott állomásozó amerikai alakulatok kivonása után – állítása szerint – biztonsági övezetet alakítson ki a határ mentén, és kiűzze onnan az SDF fegyvereseit.
Forrás: MTI/TASZSZ/dpa/Kitekintő