Nem lesznek radikális változások Szaúd-Arábia olajpolitikájában

Emelkedett a kőolaj világpiaci ára hétfőn, miután Szaúd-Arábia új energiaügyi minisztere megerősítette, hogy nem lesznek radikális változások az ország olajpolitikájában.

Szalmán bin Abdel-Aziz szaúdi király vasárnap váltotta le Hálid al-Falih energiaügyi minisztert, és helyére egyik fiát, Abdelaziz bin Szalmán herceget nevezte ki. Abdelaziz herceg elismert szakember, évtizedeken át olajipari miniszterhelyettes volt, 2017 óta pedig energiaügyi miniszterhelyettes.

Az új miniszter hétfőn kijelentette, hogy az ország energiapolitikájának pillérei nem változnak, és a kitermelés napi 1,2 millió hordós korlátozásáról kötött globális megállapodás „mindenki akaratából” tovább fog élni.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai és szövetségeseik, élükön Oroszországgal január 1-jétől együttesen napi 1,2 millió hordóval fogják vissza a kitermelést az olajpiac stabilitásának, és így az árak alátámasztásának érdekében. Abdelaziz herceg arra számít, hogy a nagy olajexportáló országok szövetsége, azaz az olajkartellt és az azon kívüli partnereiket tömörítő OPEC+ csoport együttműködése hosszú ideig fennmarad.

Ismét meghosszabbították az OPEC-megállapodást

Putyin idén még nem engedi szabadon az olajpiacot

Hétfőn kora délután a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék közül az északi-tengeri Brent a novemberi határidős jegyzésekben hordónként 0,42 százalékos pluszban, 61,80 dolláron, míg a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) októberi szállításra 0,55 százalékos nyereségben, 56,83 dolláron állt.

Az olajárakat támogatta, hogy az Egyesült Arab Emírségek energetikai minisztere vasárnap a Reuters hírügynökségnek adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy az OPEC+ csoport elkötelezett az olajpiac egyensúlyának megteremtése mellett. Rámutatott: sokkal inkább a kereskedelmi és geopolitikai feszültségek sújtják a piacot, semmint a kereslet és a kínálat összhangjának hiánya. Ugyanakkor kizárt bármiféle gyors lépést az amerikai-kínai kereskedelmi háborúra való reagálásként.

A kitermelést korlátozó egyezmény betartásának felügyeletével megbízott miniszteri szintű testület, a közös monitoring bizottság csütörtökön Abu Dzabiban tanácskozik majd.

Hétfőn az is kedvezett az áraknak, hogy a legfrissebb külkereskedelmi adatsor szerint Kína, a világ legnagyobb olajimportőre augusztusban 3 százalékkal több kőolajat vásárolt a júliusinál. Az ázsiai óriás közel 10 százalékkal több kőolajat vásárolt külföldön az év első nyolc hónapjában, mint az előző év azonos időszakában.

Forrás: MTI/Reuters

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »