Trump Twitteren tovább ostorozta nyugati szövetségeseit

A Szingapúrban tartózkodó Donald Trump amerikai elnök hétfőn kora reggel újabb Twitter-üzenetekben támadta nyugati szövetségeseit, akikkel szombat délelőttig Kanadában részt vett a G7-országcsoport csúcstalálkozóján.

„Csak akkor lehet igazságos két partner egymás közötti kereskedelme, ha viszonos. Nem igazságos az amerikai néppel, hogy 800 milliárd dolláros kereskedelmi deficitje van. Egy sajtóközleményben a kanadai kormány azzal kérkedett, hogy az országnak majdnem 100 milliárd dollár haszna származik abból, hogy az Egyesült Államokkal kereskedik. De legalábbis 17 milliárd. 270 százalékos adót vetnek ki a tejtermék-exportunkra. És akkor még Justin (Trudeau kanadai miniszterelnök) sérteget, ha ezt felhánytorgatom” – írta Trump, de a hírügynökségek szerint nem lehet tudni, hogy milyen kanadai sajtóközleményre hivatkozott.

Az amerikai kormány adatai szerint az Egyesült Államoknak tavaly 8,4 milliárd dolláros kereskedelmi többlete volt Kanadával szemben – írta a dpa hírügynökség.

Trump az európaiakat is támadta, ismét a NATO költségvetéséhez való hozzájárulás miatt, mint már sokszor korábban. „Az Egyesült Államok állja majdnem teljesen azt az összeget, amelyből a NATO azokat az országokat védi, amelyek megvágnak bennünket a kereskedelem területén. Ha az Európai Uniónak 151 milliárd dolláros többlete van velünk szemben, akkor költhetne többet a hadseregeire” – írta az amerikai elnök.

Később írt még egy üzenetet, amelynek a hangneme már nem szemrehányó volt: „Sajnálom, nem engedhetjük meg sem barátainknak, sem ellenségeinknek, hogy kihasználjanak bennünket a kereskedelemben. Az amerikai dolgozókat kell az első helyre tennünk.”

Donald Trump csökönyös közösségi média-stratégiája lett a 2016-os elnökválasztási kampány alapköve, ahol rendszeresen éles kritikával illette riválisait. Az elnök az Egyesült Államokban csak Twitter-diplomáciaként emlegetett viselkedése azóta sem változott, lévén Trump a mai napig előszeretettel használja a Twittert véleménye kinyilvánítására.

Trump nem áll le Twitter-diplomáciájával
Megint túlzásba vitte a twitterezést Donald Trump

Az Egyesült Államok és transzatlanti partnerei nézeteltérései miatt éles feszültségek jellemezték az idei G7 csúcstalálkozót a kereskedelmi védővámok és a klímavédelem terén. A helyzet odáig fajult, hogy Donald Trump a találkozó vége után visszavonta a résztvevők közös kompromisszumos zárónyilatkozatának támogatását. Az amerikai elnök Twitter-üzenetben azzal indokolta lépését, hogy Justin Trudeau kanadai kormányfő nem mondott igazat a csúcsot követő sajtótájékoztatóján.

A kanadai kormányfő ugyanis arról beszélt, hogy „sértőnek találja” az amerikai vámtarifákat, amelyeket Washington mások mellett Kanadára vetett ki. Fogadkozott, hogy július 1-jétől Ottawa megtorló intézkedéseket hoz az Egyesült Államokkal szemben. Trump azonban nehezményezte, hogy – szavai szerint – míg a csúcson Trudeau „nyájas és szelíd”, a sajtótájékoztatóján „nagyon tisztességtelen és gyenge” volt.

Az amerikai elnök szerint Kanada óriási vámtarifákkal sújtja az amerikai földműveseket, munkásokat és cégeket, ezért is vonta vissza a zárónyilatkozat támogatását, kormánya pedig újabban “az amerikai piacot ellepő” kanadai gépjárművek ellen fontolgat védővámokat.

Charlevoix, 2018. június 9.
Donald Trump amerikai elnök sajtótájékoztatót tart a világ hét iparilag legfejlettebb államát tömörítő csoport, a G7 kanadai csúcstalálkozóján Charlevoix-ban 2018. június 9-én, a kétnapos tanácskozás második napján. (MTI/AP/Evan Vucci)

A heves kereskedelmi viták ellenére Trump felvetette, hogy a G7 hozzon létre szabadkereskedelmi övezetet, ahol nem lennének sem vámok, sem állami támogatások, sem kereskedelmi korlátok.

Mindazonáltal az amerikai elnök azzal fenyegetett, hogy teljesen felfüggeszti a kereskedelmet azokkal az országokkal, amelyek nem hagynak fel szerinte tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatukkal. Többször felrótta szövetségeseinek, hogy több árut adnak el az Egyesült Államoknak, mint amennyit vásárolnak. Az európaiak azzal vágtak vissza, hogy vállalataik munkahelyeket teremtenek Amerikában.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/dpa/Reuters/AP/Kitekintő

Friss hírek

Leapmotor C10

A németeknél egyelőre nem fogynak a kínai autók

A ténylegesen kínai autómárkák továbbra is ritkaságszámba mennek Németországban a német dpa hírügynökség által a jövő héten kezdődő Auto Shanghai szakvásár alkalmából összeállított, a KBA szövetségi gépjármű-nyilvántartó hivatal adataira támaszkodó elemzése alapján.

Read More »
https://www.hidraulikaszakuzlet.hu/

Mire használják az o-gyűrűt? (x)

A hidraulikus rendszerekben a tömítések rendkívül fontos szerepet töltenek be, de a pneumatikus berendezésekben is jelen vannak ezek az “apró” alkatrészek. Többféle tömítés létezik, amelyek közül az egyik leghatékonyabb az o-gyűrű. A fő feladata szabályozni a gáz- és folyadékáramlást.

Read More »
gardamax.hu

Miért érdemes odafigyelni a mezőgazdasági gépek festésére? (x)

A mezőgazdasági gépek nem épp irodai környezetben dolgoznak. Nincs klíma, nincs árnyék – van viszont por, sár, napsütés, eső, hajnali pára és néha még egy kis üzemanyagfolt is. A traktorok, kaszák, boronák és társaik nap mint nap kemény munkát végeznek a természet szeszélyei között, és közben a mechanikai kopás mellett bizony a külsejük is megviseltté válik.

Read More »