Rábólintott a koalíciós tárgyalások megkezdésére az SPD

Felhatalmazást adott a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kongresszusa csütörtökön a párt vezetőségnek a kormányalakítás lehetőségeiről szóló tárgyalások megkezdésére az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségével.

A berlini kongresszuson a küldöttek hat órán keresztül tartó, és a párt közleménye szerint „intenzív és tiszteletteljes vita” után nagy többséggel megszavazták az elnökség indítványát, amely szerint úgynevezett nyílt végű, nem feltétlenül az SPD kormányra lépésére irányuló tárgyalást kell folytatni a CDU/CSU-val. A folyamat végeredménye így egy újabb nagykoalíció, egy CDU/CSU-s kisebbségi kormány szociáldemokrata külső támogatása, de akár előrehozott választás is lehet.

Martin Schulz pártelnök beszédében hangsúlyozta: „nem muszáj mindenáron kormányoznunk, de nem is szabad mindenáron azt akarni, hogy ne kormányozzunk”. Az a döntő, hogy a párt mit tud érvényesíteni programjából, elképzeléseiből – mondta.

Az SPD-ben sokan ellenzik a kormányzás folytatását a CDU/CSU-val. A párt ifjúsági szervezete (Jungsozialisten in der SPD – Jusos) aláírásgyűjtést is kezdett a nagykoalíció ellen, amelyhez már több mint 10 ezren csatlakoztak. Szerintük egy újabb nagykoalíció a német szociáldemokrácia további hanyatlásával lenne egyenlő.

Azonban Martin Schulz a kongresszusi felhatalmazással már a következő héten tárgyalhat Angela Merkellel és Horst Seehoferrel, a CSU vezetőjével. A tervek szerint az SPD elnöksége december közepén dönt majd arról, hogy a megrekedt kormányalakítási folyamat előmozdításáról általánosságban folytatott tárgyalást átalakítsák-e egy konkrétabb témájú egyeztetéssé, a 2013-ban kezdett közös kormányzás folytatásának esélyeit feltérképező megbeszélés-sorozattá.

Berlin, 2017. december 7. Martin Schulz, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke a párt háromnapos berlini tisztújító kongresszusának nyitóülésén 2017. december 7-én. (MTI/EPA/Clemens Bilan)

Berlin, 2017. december 7.
Martin Schulz, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke a párt háromnapos berlini tisztújító kongresszusának nyitóülésén 2017. december 7-én. (MTI/EPA/Clemens Bilan)

Ezek az úgynevezett szondázó, puhatolózó megbeszélések januárban kezdődhetnek, és egy rendkívüli kongresszus dönthet majd arról, hogy továbblépjenek-e a hivatalos koalíciós tárgyalások szakaszába. Amennyiben pedig sikerül kidolgozni egy koalíciós szerződést, a mintegy 450 ezres tagságú SPD pártszavazással, a tagság voksai alapján dönt arról, hogy ismét koalícióra lép-e a CDU/CSU-val.

Egy újabb CDU/CSU-SPD kormány lenne a 2005-2009-es, és a 2013-2017-es ciklus után a harmadik nagykoalíció Angela Merkel vezetésével, és a negyedik Merkel-kormány.

Schulz-ot megerősítették pártelnöki tisztségében

Martin Schulzot a kongresszus csütörtökön megerősítette elnöki tisztségében. A tisztségért egyedüli jelöltként indult politikusra a 620 érvényesen szavazó küldött közül 508-an voksoltak, ami 81,94 százalékos támogatottságot jelent. Schulz az idén márciusban vette át a párt vezetését, akkor 100 százalékos támogatottsággal választották meg elnöknek, és megtették kancellárjelöltnek.

A kongresszuson elmondott beszédében bocsánatot kért a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson elszenvedett kudarcért. Szavai szerint a történelmi mélypontot jelentő 20,5 százalékos választási eredmény „keserű vereség” a német szociáldemokratáknak.

A 81,94 százalékos támogatottság történelmi távlatban gyengének számít az SPD-nél, ahol rendszerint 90 százalék feletti eredménnyel választanak elnököt, vagy erősítik meg a párt vezetőjét tisztségében.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

Kinek ajánlott a hajbeültetés? (x)

A kopaszodás nem visszafordítható folyamat, így a hajbeültetés bizonyul az egyetlen hatékony megoldásnak a problémára megszüntetésére. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy alkalmasak vagyunk-e egyáltalán a beavatkozásra, illetve hogy milyen kritériumoknak kell megfelelnünk. 

Read More »